• yanlış ürün bilgilendirmesi bulunduran rezalet. 3 nesildir lenovo kullanan birisi olarak (ibm zamanını da sayarsak daha fazla), markaya olan güvenin sarsıntısına üzüldüm.

lenovo'nun kendi sitesinde "specifications may vary depending upon region." ifadesi bulunmaktadır. demekki türkiye'ye gelen modellerde ips ekranı kaldırmışlar. ne olursa olsun bunu türkiye sitesinde belirtmeleri gerekirdi.

6502 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanun’un 48. maddesinde yer alan cayma hakkınızı 14 gün içerisinde hiç bir bahane sunmadan kullanabilir ve paranızı iade alabilirsiniz.

umarım bir sorun çıkarmazlar.
  • benzer durum otomotiv sektöründede yaşanıyor ekonomimiz kötü olduğu ve için firmalar ürünlerin maliyeti düşürmek için böyle yapıyor araçlardaki örnek ses yalıtımı , süspansiyon vs vs yani ilk bakışta göremeyeceğiniz şeyler ve donanım paketleri yani en boş modelleri malum artık en ufak şeyleri bile opsiyon listesinden eklemek zorundayız vs vs . teknoloji dünyasında olduğunu tahmin ediyordum ancak bu kadar ahlaksız olacaklarını tahmin etmezdim ,hatalı bilgi vererek yapmaları düpedüz ahlaksızlık. ürün özellikleri ne ise odur yani niye kandırmaya çalışıyorsunuz. türkiyeye ve ekonomisi kötü diğer ülkelere özel çıkartılmış bir model belli ama belirt şunu bari.

puanım 10/10

bakalım geri iade süreci nasıl işleyecek.
  • dolandırıcılık bu bir. 10/10 puanım. bilgili arkadaşlar gerekli desteği sağlar.
  • "ancak hepsiburada sitesine ve lenovo markasına güvenim kalmadı."

bu kısım beni çok duygulandırdı.

ayrıca şikayet etin mi ? yoksa hemen ekşiye mi koştun sayın yazar ?

her neyse. haklı rezalettir.
  • ürün özelliklerini zaman zaman hb veya pek çok farklı site yanlış girebiliyor. aynı bilgisayarın iki farklı kodlu iki farklı modeli olup birinde tn diğerinde ips var ise ve bu arkadaş ips parası ödeyip tn ekran aldıysa bir art niyet arayabiliriz. lakin tek bir ürün varsa ve bu ıps olarak girildiyse bunda bir hata olabilir. masum olup olmaması kişiye kalmıştır.

yüksek meblağlı ürünler alırken özellikle alma sebebinizin motivasyon kaynağı olan özelliklerin teyidini sağlamak için kullanıcı da biraz şüpheli yaklaşmayı bilip 2-3 siteden ve hatta markanın resmi sitesinden ürün içeriklerini, özelliklerini doğruluğunu teyit etmelidir. etmesi kendine faydalıdır. yoksa sonra böyle uğraşmak zorunda kalınabilir.

internetten yapılan alışverişlerde koşul belirtmeksizin 14 gün içinde iade hakkı mevcuttur. paranızı geri alırsınız. tabii black friday fırsatı da kaçmış olur. hb ile kötü bir deneyim yaşamış olursunuz. bundan sonrası kullanıcaya kalmış.

ek olarak; tn ekranlı cihazlar genelde oyun bilgisayarlarında kullanılır. tepkime süresinin az olmasından dolayı. öyle yazarın dediği gibi itin götüne sokulacak kadar kötü değildir lakin ıps ekranla karşılaştırıldığında renkleri doğru yansıtma bakımından bariz olarak geridedir. ıps ekranlı cihazlarda da tepkime süresi geçtir. hem ips hem de tepkime süresi az olan monitörler de aşırı pahalıdır. yazar muhtemelen bir gaming notebook aldı ve lenovo bu notebook'ta tn panel kullandı. bu sebeple eğer dediğim gibi iki farklı kodlu ürün yoksa (ki yok anlıyorum ben bunu) ekran değişimi falan olmaz. en mantıklı yol, kabullenmek veya iade.

geçmiş olsun.
  • şimdiye kadar ekşi sözlükteki rezalet başlıklarını gıcık kaparak okudum. hep içimden "rezaletse senin sorunun biz okuyuculara ne" diye geçirdim. bazı yazarlar rezaletlere puanlamalar yaparak bende bir rezalet kültürü oluştu. bu sefer de kendi yaşadığım rezalete 10 üzerinden 10 vererek bu başlığı affınıza sığınarak açıyorum.

bildiğiniz üzere 23 kasım 2018 tarihinde hepsiburada sitesinde linkteki lenovo bilgisayar efsane cuma indirimine girdi. sözde indirimde olan bilgisayarı sipariş ettim. siparişimi ertesi gün cumartesi kargoya vereceklerini vaat ettiler ancak çarşamba kargoya verdiler, cumartesi günü de elime geçti (tam 8 gün sonra) ama rezalet kısmı bu değil.

ürün özelliklerinde ıps ekran olduğu belirtiliyor. bilgisayarı alırken bu özelliği isteyerek almıştım. cumartesi günü bilgisayar elime geçince gün boyu bilgisayara değişik testler yaptım. sonuçlar beklendiği gibi idi. ancak ıps ekran olduğunu bildiğim için son test olarak gece karanlığında ışık sızdırması testi yapmam gerekliydi.

gece karanlığında bu testi yapınca şok geçirdim. simsiyah ekranda oldukça bariz bir aydınlık vardı. ayrıca ekranı eğdikçe renkler değişiyordu. gündüz bunu fark etmemiştim. ıps ekranda olmaması gereken durum diyerek şaşırdım. sonra kutusunun üzerinde baktım tn ekran olarak göndermişler. kafamdan aşağı kaynar sular döküldü.

ilk şoku atlattıktan sonra tn ekran ile ıps nin farklarını anlamaya çalıştım ve hepsiburada ve lenovo nun burada hile yaptıklarını anladım. tn ekranlar, fiyat ve kalite olarak ıps ile aynı kefeye konamayacak kadar farklı ve kalitesiz.
    aida 64 yazılımı ile ekranını marka ve modelini aldım, bu ekran halis muhlis tn ekran çıktı. donanımhaber deki başka bir üye de aynı bilgisayarı almış, ona da tn olduğunun farkında değildi, uyandı. şimdi açıp bir süre kullandığım bilgisayarı (poşetlerin v.s. hiçbirini atmadım gerçi ) iade ve değişim için uğraşacağım.

ancak hepsiburada sitesine ve lenovo markasına güvenim kalmadı. üstüne üstlük lenovo kendi sitesinde de ürünü ıps olarak tanıtmış.

sen kalk bilgisayarı ıps ekran olarak tanıtımını yap, sonra da indirim kisvesi altında ucuz tn ekranı müşteriye kakala. müşterinin yarıdan fazlasının, kalitesiz ekran aldığını ruhu bile duymasın. başlarım efsane cumanıza!

edit: konuyu firma içi şikayet sürecindeyim. ancak konuyu ekşi sözlüğe taşımamın nedeni, benden başka mağdur insanlar olması ve mağdur olduğunu farketmeyecek keklenmiş insanlar olduğunu farketmemdir.

1 yıl sonra gelen edit: mevcut bilgisayara acil ihtiyacım olmasından, hepsiburada.com un sadece para iadesi opsiyonu sunmasından (ips ekran değişim talebimi karşılamadı) ve olayın ortaya çıkma sürecinden sonra uygun fiyata muadil bilgisayar bulamamamdan dolayı bilgisayarı iade etmedim. halen kullanıyorum. ama hepsiburadanın yaptığı şerefsizliği affetmeyeceğim. kendilerinden sadece küçük çaplı ve bu biçim hataları riske etmeye değecek küçük alışverişler yapacağım. 1000 2000 tl meblağlar için daha güvendiğim mağazaya gideceğim.
  • işbu rezalet başlığı sonrası hepsiburada bana ulaşarak başlığın bana ait olup olmadığını sordu. görüşme esnasında müşteri yetkilisi bir şeyler mırıldanırken şarjım bitti. sonra defalarca müşteri temsilcisini aramama rağmen, bana geri dönüş olmadı ve bana mırıldananların yarım kalan kısmını öğrenemedim.

sözü ettiğim mırıldanmanın duyabildiğim kısmında hepsiburada boku lenovoya atıyor. lenovodan gele bilgiler hatalı belirtilmiş, ben rezalet başlığını açıp haberleri olunca düzeltmişler. sonrası sessizlik.. daha sonra beni uygun olmadığım bir zamanda sadece bir kere aramışlar onu cevaplayamadım bir daha ulaşmadılar.

ekşi sözlüğe yazdıklarım ile alakasız olarak, müşteri hizmetleri ile uzun uzun görüşmeler yaptım. hatalı ürün tanıtımından dolayı yaşadığım mağduriyeti gidermelerini istedim. müşteri temsilcisinden bana gönderilen tn ekranlı bilgisayarı, web sitesindeki tanıtılan ıps ekranlı bilgisayar ile değiştirilmesini, eğer böyle bir bilgisayar modeli yoksa bilgisayarın ekranının ıps ekran ile değiştirilmesini, bunu da yapamıyorsanız bilgisayarın bana geri gönderilmesini istedim.

müşteri temsilcisinden gelen cevap: bilgisayarınız için iade kodunu oluşturduk, eğer bilgisayar tanıtınan üründen farklı ise ve ürün değişimi mümkün ise yenisinin gönderileceğini, aksi durumda ücret iadesi yapılacağını söyledi. ücret iadesi istemediğimi, doğru ürün yoksa eski ürünü istediğimi söyledim. bunun için bir işlem yapamıyorum dedi.

ayrıca müşteri temsilcisine durumun basit olduğunu, bilgisayarın değişiminin mümkün olup olmadığının önceden öğrenilebileceği konusunda direttim. bilgisayar tarafınıza ulaştırılmadan böyle bir işlem yapamıyoruz dedi.

bilgisayarı sözde 6000 tl den aldık. ancak şimdi aynı paraya bilgisayar almaya kalksak piyasada yok. ama bunların işgüzarlığı yüzünden başka cuma indirimlerinden de mahrum edildim. madem boku lenovoya attın, lenovonun ekranımı ıps ekran ile değiştirmesini sağla.

hepsiburada yaşadığım mağduriyeti gidermek ve rezaletini örtmek yerine, beni resmen düelloya davet etmiştir. göndereceğim bilgisayar ile nasıl bir işlem yapılacağını bilmeden tamamen kumar oynamaya davet ediyor. hepsiburada tam olarak “biz böyleyiz, keyfimiz isterse seni hayal kırıklığına uğratırız, isterse memnun ederiz beğenmiyorsan alma!” demiştir.

ayrıca aynı ürüne ait başka bir rezalet, donanımhaber ölücülerinden gelen istihbarata göre bu bilgisayar efsane cuma öncesi 1-2 saatliğine 5000 tl den satılmış.

millete sen efsane cuma reklamını yap, saat 12 yi bekleyin de, reklamını yaptığın saatten önce kelepir indirimler yap bu fiyatları kaçırmış olalım. efsane cuma daki indirimli fiyatını 6000 tl sanalım.

hepsiburadaya olan güvenim tuzla buz oldu. bu travmatik deneyimden sonra hepsiburada dan alışveriş yapacak mıyım? evet yapacağım. 50 tl kargo tamamlamacalı bilemedin 150 tl lik küçük alışverişler yapacağım. o alışverişlerden de zaten hepsiburadanın kasasına küçük bir miktar bırakacağım. kendim de kolay ıvır zıvır alış veriş konforu yaşamış olacağım. bu alışverişlerin toplamını da yıllık toplam 500 -1000 tl yi geçirmeyeceğim.

500 tl ve üstü platformlarda bu siteyi unutmada kararlıyım. bilgisayar, fotoğraf makinesi, cep telefonu gibi demirbaş cihazlarda arkamızda duramayan, güven vermeyen bir firmadan asla demirbaş bir malzeme almayacağım.
hesabın var mı? giriş yap