şükela:  tümü | bugün
 • 8 nisan 2020 edit: bankaya yapılan harcama itirazı sonuçlandı ve parayı geri aldım.
  26 mart 2020 editi: akakce tarafından gelen mailde bankaya yapılan harcama itirazlarının kabul olmamasi durumunda zararın karşılanacağı söylendi. kendim adına teşekkür ederim.

  üst edit: bazı arkadaşlar olayı tam anlamamış ve akakçe'de görüp tıkladığın site sorumlu siparişten demişler ama ben ürünü akakçe üzerinden satın aldım. akakçe şuan kolay sipariş diye bir sistem aracılığıyla kendi sitesi üzerinden (n11 gibi) satış yapıyor. kanıt: https://eksiup.com/p/kz358141s6u7

  merhaba sevgili suserler an itibariyle ilk rezalet başlığımı açmış bulunuyorum. özet geçmek gerekirse akakce.com üzerinden kedi maması aldım ama orkid geldi ve benim gibi en az onlarca mağdur var.

  16 mart 2020 tarihinde akakce.com üzerinden toptan market adlı satıcıdan kedi maması satın aldım. https://eksiup.com/p/95357938kjar daha sonra henüz ürün kargo bilgileri girilmemişken bir kargo geldi ve teslim aldım. paketi açtım ve orkid ile karşılaştım. https://eksiup.com/p/sj357943g7ho
  https://eksiup.com/p/xs357944sz3m
  daha sonra akakçe'ye ulaşmaya çalıştım ama sitelerinde hiç bir numara yok en ufak bir sorumluluk almıyorlar satıcıyla iletişim kurun diyorlar. satıcıyı defalarca aradım bazen kapalıydı bazen de meşgul çaldı. en son ulaşabildiğimde de bana bir yanlışlık olduğunu benim ürünümün başkasına başkasının ürününün de bana yollandığını hatanın düzeltileceğini ürünün en geç pazartesi elimde olacağını belirttiler. bugün(pazartesi) ise satıcıya kesinlikle ulaşamadım ve şikayetvar ve twitter üzerinden konuyla ilgili arama yapınca benimle aynı durumda olan onlarca kişi olduğunu gördüm. herkese kadın pedi yollanmış bundan da aslında kargolanacak ürünlerin karışmadığı anlaşılıyor. ortada bir dolandırıcılık var ve akakçe kesinlikle olaya müdahil olmuyor.
  https://www.sikayetvar.com/…et-necip-fazil-ozcoplan

  edit: ürünü akakçe üzerinden akakçe kolay sipariş sistemiyle aldım.
 • güzel tezgah kurmuş adamlar helal olsun valla bu zamanda böyle adam tokatlamak için illa arkanızda birilerinin olması lazım.
 • demek ki salatalık kargoda çürüyor bozuluyor diye artık ped göndermeye başlamışlar, bak o da olumlu yani :)
 • e devletten tüketici sorunları hakem heyeti' ne başvuruda bulun sorunun çözülür. akakce ve cimri.com a bir daha girme.
 • tablet reis'in müridinin çok acıklı bir hikayesi.
 • aferim:

  her derdinizi buraya yazın,

  canınız ilgi istedimi kışkırtıcı başlık açın,

  olmayanı olmuş yazın,

  olmadı kişileri, zümreleri aşşağılayın....
 • mağdur arkadaşımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum, umarım hakkı bu dolandırıcıların elinde kalmaz.

  rezalet puanım 10/10
 • akakçe'nin olayı en ucuz satış yapanı göstermek.
  en pahalısından aldığında onun da tırt çıkma ihtimali var ama, o yüzden ucuz almak mantıklı.

  neyse, gelelim rezalete. paketin üzerinde yazan ismi google'ladığımda ilk çıkan sonuç sikayetvar.com olunca zaten bir iş olduğunu anladım,

  https://www.sikayetvar.com/…et-necip-fazil-ozcoplan

  --
  akakçe üzerinden toptan market tedarikçilerden aa1178215180001316 sipariş numarası ile bebeğimiz için yaklaşık 700 liralık mama ve bez alışverişi yaptık. ne zaman arasak bugün kargoya veriliyor hemen, teslim edilecek diye yalan attılar. şu an geldiğimiz noktada ne telefonlarına ulaşabiliyoruz ne de akakçe üzerinden yazdığımız mesajlara cevap veriyorlar. en kısa süreden ürünlerin gönderilmesini aksi halde paramın iade edilmesini talep ediyorum. eğer sorun çzülmez ise bütün hukuki yollara başvuru yapılacaktır, akakçe bize şunu gösterdi ki hiçbir şekilde alışveriş yapılacak bir firma değil.
  ---
  170 tl'lik ıslak mendil sipariş ettim akakçe'den toptan market isimli firma kadın pedi yolladı sonra ürünü ptt ile yolladım dedi kargo numarası yok ürün gelmedi satıcıya ulaşılamıyor akakçe telefonu açmıyor kim ilgilenecek kim yardım edecek bu nasıl bir site pişmanım. güvenilir site olduğunu düşünüyordum yanılmışım.
  ---
  akakçe üzerinden 14.03.2020 tarihinde 13:36:39 saatinde aldığım 15 kutu aptamil prosneo maması toptan market (necip fazıl özçoplan) ' dan vermiş olduğum aa1073662180225679 numaralı siparişim tarafıma gönderilmemiştir.

  ptt kargo ile ürününüz kargolandı diye sms geldi ancak takip numarası paylaşmadılar. 5 kere mail atmama rağmen hiçbir cevap alamadım. şimdi toptan marketin telefonlarına hiçbir şekilde ulaşamıyorum.

  akakçe 'nin interneti taradım 1 tane numarasını bulabildim oda meşgul akakçe'nin müşteri temsilcilerine de ulaşamıyorum. mağdurum ürünümün bir an önce gelmesini ya da paramın iade olmasını istiyorum.

  yasal yollara başvuracağım. alınan ürün çocuk maması sizce o para size helal olacak mı?
  ---
  16.03.2020 tarihinde akakçe aracılığı ile toptan market denilen bir mağazadan (sahibi necip fazıl özcoplan) 2 paket bebek bezi aldım. sonra bana kargonuz yola çıktı diye mail geldi ve ertesi gün ben evde yokken kargocu bi paket bırakmış ve paketin içinde 1 paket orkid çıktı. hemen firmayı aradık yoğunluktan dolayı yanlış gönderilme olmuş dedi ve 2 gün sonra paketiniz ptt kargoya verildi diye msj geldi.

  fakat mesajda gönderi kodu yok ve kargo nerede takip edemiyoruz. tekrar satıcıya ulaştık ve takip kodunu ptt size gönderecek dedi ve sipariş veren müşterilere orkid in hediye gönderildiğini söyledi. internetten araştırırken şikayetlere baktım ve buradan alışveriş yapan herkese 1 paket orkid gönderilmiş ve herkes aynı durumdan muzdarip. şu anda telefonlara da ulaşamıyoruz. burada böyle bir firmaya aracı olan akakçe firmasından ve sipariş verdiğim toptan market (necip fazıl özcoplan) denilen firmadan şikayetçiyim.
  ---

  neyse, genel olarak baktığımızda, herkese orkid yollamış ya da hiç yollamamış sanırım satıcı. tam bir dolandırıcılık örneği olarak düşünülebilir. eğer siparişiniz akakce üzerinden verildiyse, bu satışların şikayetlerini kopyalayıp tekrar sorun. çünkü bu yanlışlık değil belli ki.

  adam dolandırıcı.
 • 14 mart ta aynı şerefsize verdiğim 300 tl lik bebek maması siparişiyle aynı mağduriyeti yaşamaktayım.

  - kargoya verilecek olan 18 mart ta gönderilmedi.
  - 19’unda, bakın göndermeyecekseniz tedarik etmem lazım diye mesaj attım. hem gönderiyoruz yanıtı (akakçe üzerinden) hem de sms i aldım.
  - 20’si sabahı kargoya verildi gözükse de kargo bilgilerini sorgulatamadım. ve akşamında ebebek’ten geçici bir kutu mama aldım.
  - 21’i cumartesi günü akakçe’den muhatap bulmaya çalıştım. ios uygulamasında muhatap kesinlikle yok. web üzerinden bir form bulabildim. doldurdum.
  - pazartesi sabahı firmayı internetten araştırma fırsatı nihayet bulabildim. ve eş zamanlı akakçe’den gelen mesajla birlikte dolandırıcılığı anladım.

  bankamı (iş bankası) aradım. harcama itirazı formu doldurdum. lakin ödemenin muhtemelen karşı tarafa geçmiş olduğunu, yine de konuyu araştıracaklarını ilettiler.

  yarın savcılığa (kartal adalet sarayı) gidip suç duyurusunda bulunacağım.
  bu konuda aslında yol gösterilmesine ihtiyacım da var.

  akakçe’nin yanıtını da aşağıya kopyalayayım:

  --- spoiler ---

  firma son günlerdeki belirli sayıdaki siparişlerinde kendi süreçlerindeki hatalardan kaynaklanan toplu şekilde yanlış gönderimler olduğunu iletmiştir. bu konunun çözümü için 19.03.2020 itibarıyla duruma göre yeniden gönderme ve ücret iadesi işlemlerine başlandığını, ayrıca buna ait sms mesajlarının da müşterilerine iletildiğini bildirmiştir.

  şayet siparişinizdeki ürünleriniz, kargo takip numaranız ya da ücret iadeniz henüz size ulaşmadı ise ücret iadenizin yapılması için aşağıda ilettiğimiz adımlarla bankanıza harcama itirazı yapmanızı önermekteyiz.

  ödemenizin güvenliği için akakçe tarafından ilgili ödeme kuruluşuna (ıyzico - iyzi ödeme ve elektronik para hizmetleri a.ş.) konu ile gerekli bilgilendirme yapılmış durumdadır. ayrıca ilgili firmanın platformumuzdaki satışları da durdurulmuştur.

  harcama itirazı
  · siparişe konu ürünleri teslim ya da ödemenin iade alınamadığı durumlarda size kredi kartını veren banka ile satıcıya bu karttan para çekme imkanı sağlayan sanal pos’ u veren banka arasında ve mevzuatta tanımlı bir sürece göre ödemenizi geri almanız mümkün olacaktır.
  · ödemenizin iade sürecinin resmi olarak başlatılabilmesi için alışverişi gerçekleştirdiğiniz kredi kartının ait olduğu bankaya mutlaka yazılı bir şekilde e-posta ya da faks ile harcama itirazı başvurusu yapmanızı önermekteyiz. tüm banka web sitelerinde bu bilgiye ulaşabilirsiniz
  · harcama itirazınızda ihtiyaç duymanız halinde ilgili satıcı firmanın tarafımızda kayıtlı bilgileri şu şekildedir:
  firma ünvanı: toptan market - necip fazıl özcoplan
  vergi bilgileri:
  adres:
  telefon:
  ayrıca yine ihtiyaç duymanız halinde tarafımızda bulunan siparişinize ait teknik işlem kayıtlarını da sağlamamız mümkün olacaktır.
  iyi alışverişler dileklerimizle.
  --- spoiler ---
 • edit: başlık sahibinden açıklama geldi ve satın almayı akakçe üzerinden yaptığını belirtti. bu durumda akakçe'nin yasal bir mecburiyeti olmasa bile etik sorumluluğu ve kullanıcılarına karşı bir imaj kaygısı bulunduğu için mağdur olan kişilerin yanında yer alıp bu satıcıya karşı birlikte mücadele etmesi gerekir.

  akakçe'nin çalışma mantığı gayet basittir: arattığınız ürünü internetteki tüm satış kanallarından bulup çıkartır ve fiyatlarını en ucuzdan en pahalıya doğru sıralayarak gösterir. ben de özellikle fiyatı yüksek bir şey alacağım zaman akakçe'yi ve benzer 2 siteyi kullanıyorum.

  gel gelelim en ucuz fiyatlı ürünü bulduktan sonra iş akakçe'den çıkıyor sizin yapacağınız asıl araştırma başlıyor. satılan ürünün özellikleri sizin aradığınız ürünle aynı mı, ödeme seçenekleri nasıl, hangi kargo firmasıyla gönderiyor gibi sorulara gelmeden önce bakmanız gereken en önemli şey, alışveriş yapacağınız sitenin güvenilirliği. yeni açılmış, ne olduğu belli olmayan, hakkında olumlu yorumlar bulamadığınız bir siteden alışveriş yapmak tamamen kumar. onun yerine 3-5 birim fazla ödeyip yine akakçe'de en ucuz fiyatlarda üçüncü dördüncü sırada yer alan, ama çok daha güvenilir olan yerden alışverişi yapmak çok daha mantıklı oluyor.

  şikayetvar ise alışverişi yaptıktan sonra değil, alışverişten önce bakılması gereken yer. ama çoğu kişi ucuz fiyatı görünce oraya bakmıyor bile.

  şu durumda herhangi bir dolandırıcı, kafasına göre herhangi bir ürünü akakçe'de aratıp, piyasadaki en ucuz fiyatı bulup, kendi sitesine onun da altında bir fiyatla bu ürünü koyabilir. neticede yapması gereken tek şey, hazır bir e-ticaret şablonu ile bir site açıp, buraya ürün detayları ve fotoğrafını koymak. hemen ardından keriz.avi başlatılıyor. üzerine gidip parasını geri almayı başaran azınlık hariç, bu tür dolandırıcılık faaliyetlerinde her bir kişiden çarpılan miktar 100-200 tl olduğu için çoğu kişi pes edip işin ucunu bırakıyor ve toplamda birkaç bin lira dolandırıcının cebine kalıyor.

  akakçe burada sadece fiyatları listeleyen bir mecra olduğu ve sıraladığı e-ticaret sitelerinin güvenilirliğiyle ilgili herhangi bir iddiada bulunmadığı için hiç bir sorumluluğu yok. araştırmayı satın almadan önce kendiniz yapacaktınız.