şükela:  tümü | bugün
 • hıncal uluç tarafından türkiye'de şikenin yapıldığı ilk futbol maçı olduğu açıklanmıştır. sezon içinde fenerbahçe'yi 3 kez yenen beşiktaş bu maçtan puan alsaydı galatasaray şampiyon olacaktı. beşiktaş ise bu maça saçma sapan bir kadroyla çıkıp fenerbahçe'ye 4-1 yenilmiştir.

  edit: fenerbahçe bu maçın diyetini 8 nisan 1951 beşiktaş fenerbahçe maçı'nda ödemiştir.
 • en azından ikinci dünya savaşı politikası için allah inönü 'den razı olsun dedirten maç. avrupada millet sığınaklarda, pasifik ateş altında. çölde savaş tam gaz. rusya da milyonlar ölüyor. biz derbi oynayabiliyoruz. ama yabancı futbolcu yokken tabi.
 • beşiktaş'ın puan alması durumunda galatasaray'ın şampiyon olacağı bu maçın arefesinde şeref bey ve diğer önemli oyuncularını kadroya almayan beşiktaş için cumhuriyet gazetesi tarafından "`şeref'siz beşiktaş takımı dün fenerbahçe'ye 4-1 yenildi`" manşeti atılmıştır.

  bir başka anektod da beşiktaş'lı merhum kazım kanat'dan gelsin.

  --- spoiler ---

  beşiktaş'ın iki şeref'i var. biri futbol şubesini kuran şeref bey. ötekisi ise attığı 320 golün 99'unu vole ile atan (asla kafayla gol atmadı) şeref görkey.
  beşiktaş'ı üst üste 5 yıl şampiyon yapan o efsane 5'li forvetin (sabri, kemal, şeref, hakkı, şükrü) yaşayan son efsanesi şeref görkey öldü. şeref bey'i toprağa verirken bir anıyı yazmak istiyorum...
  beşiktaş, galatasaray'la oynuyor. yenerse fenerbahçe şampiyon olacak. ama beşiktaş o maçta şeref görkey'i oynatmıyor.
  ertesi gün cumhuriyet'in manşeti düşündürücü:
  "beşiktaş sahaya şeref'siz çıktı!..."
  konuyu değiştirmeyeceğim.
  geçen sezon beşiktaş, rizespor'la oynuyor. yenerse rize düşecek, bursa kurtulacak.
  ama beşiktaş'ta sergen yalçın oynamıyor. hadi kısa keseyim ve levent bıçakcı'ya sorduğum sorunun cevabını yazacağım...
  beşiktaş-a.sebat, rize-beşiktaş maçları hakkında şike tahkik komisyonu araştırma yaptı. ulusoy federasyonu bu maçları onayladı. sayın başkan dedim. uefa'dan sorarlarsa, bu rezalete ne cevap verirsin:
  "susarım. başımı öne eğerim, utanırım. sonra yere bakarım ve kafamı kaldıramam!..."
  lütfen... beşiktaş'ı yönetenler. beşiktaşlıları utandırmayın. lütfen!.. beşiktaş'ta kirli eller ve kirli ayaklar temizlensin.
  kazim kanat
  --- spoiler ---
 • galatasaraylılar şeref, haysiyet deyince bana bir gülme geliyor.
 • yaklaşık 80 yıllık bir geleneği başlatan milat.

  (bkz: sinan engin'in şike itirafı)
 • şikeyle alakası olmayan normal ve temiz maç.
 • ulan bir bursalılar vardı birde bunlar çıktı başımıza adamlar maçta aleni bir şike olduğunu öne süremiyor sadece takımın istediği kadroyla maça çıkmasını şike olarak görüyor. ayrıca o sezon beşiktaş rakibini iki kez yenmiş fenerbahçe aynı şekilde rakibini iki kez yenmiştir, galatasaray şampiyon olsun diye biz niye götümüzü yırtacağız anlamadım? iki hafta önce fenerbahçe'ye yenilemeseymiş fetöcüler şampiyon olacakmış zaten.
  tanım: malum hocanızın 2 yaşını yeni doldurduğu için imdadınıza yetişemedi maç.
 • maçtan sonraki günün gazete manşetleri için;
  (bkz: şerefsiz beşiktaş takımı fenerbahçe'ye 4-1 yenildi)