şükela:  tümü | bugün
 • daha iyisi yapılana kadar en iyisi bu dedirtmiş tanıtım filmidir. deniz kuvvetleri çok iyi bir iş çıkarmış.

  debe düzeltmesi: şu güzel entryi bozmamak adına kimseye cevap vermeyecektim ama tutamıyorum kendimi. gemisinin bütün kontrol ekranlarında tsubasa, temel reis çizgi filmleri yayınlanan filmi militarist bulan arkadaşların bizimle aynı dünyada mı yaşadığını ciddi ciddi merak etmeye başladım. toz pembe bir dünya yaratmışlar kendilerine orda yaşıyorlar sanırım. unutanlar için hatırlatalım, bizim dünyamızdaki türkiye'de türk silahlı kuvvetleri barışın teminatıdır. bu ordu tüm dünyayı sömürmek adına yapılan savaşlara katılan paralı askerlerden değil, yurtta sulh cihanda sulh diyen bir başkomutana sahip olmuş, tek gayesi yüreğiyle vatanını savunmak olan cefakar askerlerden oluşmaktadır. gerçek dünyada ordusu güçlü olmayan bir ülkenin bizim coğrafyamızda barınması ve mutlu çocuklar yaşatması mümkün değil arkadaşım. o masum çocuklarla, militarist dediğin film hazırlanmasa bu ülkeyi yüreğiyle savunacak insan bulmak da imkansız hale gelecek, bil istedim.

  bir taşla vurulan kuşları yazıyorum:

  1. yine baazı bahanelerle devlet erkanı tarafından gönülsüzce kutlanacak olan 23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı ruhuna yakışır bir biçimde kutlanmış,

  2. bu bayramı dünyaya armağan eden büyük insan atamız unutulmayarak, tam yerinde denilecek sahnelerde hatırlatılmış,

  3. deniz kuvvetlerinde geçirilen talihsiz(en hafif tabirle) dönemlerin hem deniz kuvvetleri personeli hem de halkta bıraktığı sevimsiz duygulara rağmen, sevimli minnoşların da sayesinde denizciliğe özendirilmiş,

  4. bir dönemin çocuklarında yeri çok başka olan barış manço'nun "bugün bayram" şarkısıyla içimiz ısıtılmış,

  özetle bayram gibi bayram nasıl kutlanır gösterilmiştir.

  duyma engelli vatandaşlarımızı da unutmayan deniz kuvvetlerine aynen böyle devam diyorum.
  denizleriniz açık pruvanız neta olsun.

  düzeltme: hava ve kara kuvvetleri de çocuklarla 23 nisan filmleri hazırlamış, çocuklarımızın hepsi yine çok sevimli ama deniz kuvvetleri filminin kalitesiyle kıyaslamayalım. yine de elinize sağlık, içinde çocuk masumiyeti olan her şey bir başka güzel.
 • çok net olarak özlediğimiz modern türkiye çocuklarını içeren kliptir. bu klipte emeği geçen herkesin gözlerinden öpüyorum. bu kötü günlerde bize bu güzel görüntülerle bir nebze olsun nefes aldıran deniz kuvvetlerine teşekkürler.

  edit: modern türkiye çocukları lafını kullanmam birilerinin zoruna gitmiş. anlamadığı şey şu ki modern demek sadece görüntü demek değil, tabi günahsız sabilere hallenen arkadaşların bunu anlamasını beklemiyorum.
 • turbanli cocuk gormekten icime fenalik gelen gunlerde kizli erkekleri musmutlu halleri ilac gibi gelmistir. canlarim benim.
 • çok duygulandım, kendimi tutamadım hüngür hüngür ağlıyorum.

  buna birazdan pis pis yorumlar yapılacak olması ne kadar kahredici.

  **eski bir havacı kardeşinizden bahriyeli kardeşlerine selam olsun, rüzgarınız bol, pruvanız neta olsun.
 • ülkedeki orospu çocukları dikkate alınarak youtube altında yorumlar kısmı kapalı yayınlanmış. doğru karar.

  -----------------------------------------
  aylar sonra buna edit yapmak istedim. üst kısma hiç dokunmadım. ancak burada milliyetçi birisi olmadığım hatta milliyet, savaş, militarizm fikirlerinden de hoşlanmadığımı belirtmeyi istedim.
  ancak edit isteğim şundan kaynaklı. eğer bir fikirden nefret ediyorsanız bile gerekçeleriniz ile eleştirebilirsiniz. ancak dümdüz küfür edip "ölüm" talep etmek sizi haksız bile yapmaz. ancak aşağılık yapar.
  bu videoda yorumlar açık olsaydı bu çocukların anne babalarının ne kadar katil olduğundan girilip anne babalarının yatak odalarına kadar küfürler yazılacaktı. savaşı vs beğenmeyebilirsiniz. çocuklara daha 3-5 yaşlarında milliyetçilik fikrinin aşılanmasını beğenmeyebilirsiniz. ama bu sizin karşı sistemi anlatmak için daha kötüsü başka bir "milletin milliyetçiliğini savunmak için" hakaret ve küfürler etmenizi kabul edilebilir hale getirmez. bu nedenle bu yorum kısmının kapatılması çok doğru bir hareket.
  askerliğini 18 ay yapmış birisi olarak (1998-99) çocuğum olsa askerlikle en ufak ilişkisi olmaması için her tür çabayı gösterirdim. ancak burada bir ülkenin onu seven vatandaşı için onu seven bir organizasyonu tarafından (tsk) böyle bir çalışma yapılmış. bunu ancak pedagojik olarak incelemek gerekir, eğer bir hata varsa. yani ellerine silah verip model bir düşmanı öldürmesi istenmiş mi? kan revan görüntüler var mı? gibi... bunun dışında söylenecek olumsuz bir söz olamaz.
 • mezartaşı martılar olmuş bütün deniz şehitlerinin ruhuna değesice klip.

  bu klibi izleyip de duygulanmayan varsa, çatlağın öteki yanında kalmış demektir. gerçekten anlayamazsınız.

  .

  edüt. birileri de klipteki bismillah ifadesine takılmış. halbuki bilseler vira bismillah tabirinin akepe'den ve onun atası, adeta babası olan necmettin efendi tekkesinden de daha köklü bir mirasın çıpası olduğunu, öyle demezler. bilmemek değil öğrenmemek ayıp. onlar bakarlar ama göremezler.

  .
 • nedense duygulanıp ağladım yav. hayır baba da değilim ne oldu ki şimdi?

  ilahi çocuklar, ilahi aslanlar...
 • militarizm korkunç bir şey de çocuk da acayip güzel bir şey kardeşim. neye dahil olsa rengarenk yapıyor. çocukların sesleri ve yüzlerine odaklandım, gözlerimi kırpmadan izledim klibi. hala gülümsüyorum.

  çok mutlu olmuşlar.

  ikinci izleyişimde farkettim köprü üstündeki monitörlerde de çizgi film varmış :)

  bismillah fora'ya takılanlar olmuş. dini değil geleneksel bir ifadedir. gemilerde dil hala gelenekle bağlantılıdır. bismillah salvo bile vardır.
 • bağcılar'da öğretmenim. öğrencilerimi, çocuklarımı düşündüm. gözlerim doldu.bu yavrularımızın gözlerindeki ışık bizimkilerde yok. neden?

  düzeltme:imla
 • kendi siyasi çekişmeleri yüzünden ülkeyi felakete sürüklerken, bu masum çocukların gözlerindeki o ışığı söndüreceklerinin farkında bile varamayanlara izlettirilmesi gereken video.

  ah be çocuklar, yeryüzünde temiz kalan tek şey sizsiniz. dünya sizin hatırınıza dönüyor. var olun.
hesabın var mı? giriş yap