• daha iyisi yapılana kadar en iyisi bu dedirtmiş tanıtım filmidir. deniz kuvvetleri çok iyi bir iş çıkarmış.

debe düzeltmesi: şu güzel entryi bozmamak adına kimseye cevap vermeyecektim ama tutamıyorum kendimi. gemisinin bütün kontrol ekranlarında tsubasa, temel reis çizgi filmleri yayınlanan filmi militarist bulan arkadaşların bizimle aynı dünyada mı yaşadığını ciddi ciddi merak etmeye başladım. toz pembe bir dünya yaratmışlar kendilerine orda yaşıyorlar sanırım. unutanlar için hatırlatalım, bizim dünyamızdaki türkiye'de türk silahlı kuvvetleri barışın teminatıdır. bu ordu tüm dünyayı sömürmek adına yapılan savaşlara katılan paralı askerlerden değil, yurtta sulh cihanda sulh diyen bir başkomutana sahip olmuş, tek gayesi yüreğiyle vatanını savunmak olan cefakar askerlerden oluşmaktadır. gerçek dünyada ordusu güçlü olmayan bir ülkenin bizim coğrafyamızda barınması ve mutlu çocuklar yaşatması mümkün değil arkadaşım. o masum çocuklarla, militarist dediğin film hazırlanmasa bu ülkeyi yüreğiyle savunacak insan bulmak da imkansız hale gelecek, bil istedim.

bir taşla vurulan kuşları yazıyorum:

1. yine baazı bahanelerle devlet erkanı tarafından gönülsüzce kutlanacak olan 23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı ruhuna yakışır bir biçimde kutlanmış,

2. bu bayramı dünyaya armağan eden büyük insan atamız unutulmayarak, tam yerinde denilecek sahnelerde hatırlatılmış,

3. deniz kuvvetlerinde geçirilen talihsiz(en hafif tabirle) dönemlerin hem deniz kuvvetleri personeli hem de halkta bıraktığı sevimsiz duygulara rağmen, sevimli minnoşların da sayesinde denizciliğe özendirilmiş,

4. bir dönemin çocuklarında yeri çok başka olan barış manço'nun "bugün bayram" şarkısıyla içimiz ısıtılmış,

özetle bayram gibi bayram nasıl kutlanır gösterilmiştir.

duyma engelli vatandaşlarımızı da unutmayan deniz kuvvetlerine aynen böyle devam diyorum.
    denizleriniz açık pruvanız neta olsun.

düzeltme: hava ve kara kuvvetleri de çocuklarla 23 nisan filmleri hazırlamış, çocuklarımızın hepsi yine çok sevimli ama deniz kuvvetleri filminin kalitesiyle kıyaslamayalım. yine de elinize sağlık, içinde çocuk masumiyeti olan her şey bir başka güzel.
  • çok duygulandım, kendimi tutamadım hüngür hüngür ağlıyorum.

buna birazdan pis pis yorumlar yapılacak olması ne kadar kahredici.

**eski bir havacı kardeşinizden bahriyeli kardeşlerine selam olsun, rüzgarınız bol, pruvanız neta olsun.
  • teknik konulara falan hiç girmeyeceğim, gerçekten sevimli olmuş, çocukların tatlılığı yeter *
  • çok net olarak özlediğimiz modern türkiye çocuklarını içeren kliptir. bu klipte emeği geçen herkesin gözlerinden öpüyorum. bu kötü günlerde bize bu güzel görüntülerle bir nebze olsun nefes aldıran deniz kuvvetlerine teşekkürler.

edit: modern türkiye çocukları lafını kullanmam birilerinin zoruna gitmiş. anlamadığı şey şu ki modern demek sadece görüntü demek değil, tabi günahsız sabilere hallenen arkadaşların bunu anlamasını beklemiyorum.
  • mezartaşı martılar olmuş bütün deniz şehitlerinin ruhuna değesice klip.

bu klibi izleyip de duygulanmayan varsa, çatlağın öteki yanında kalmış demektir. gerçekten anlayamazsınız.

.

edüt. birileri de klipteki bismillah ifadesine takılmış. halbuki bilseler vira bismillah tabirinin akepe'den ve onun atası, adeta babası olan necmettin efendi tekkesinden de daha köklü bir mirasın çıpası olduğunu, öyle demezler. bilmemek değil öğrenmemek ayıp. onlar bakarlar ama göremezler.

.
  • kendi siyasi çekişmeleri yüzünden ülkeyi felakete sürüklerken, bu masum çocukların gözlerindeki o ışığı söndüreceklerinin farkında bile varamayanlara izlettirilmesi gereken video.

ah be çocuklar, yeryüzünde temiz kalan tek şey sizsiniz. dünya sizin hatırınıza dönüyor. var olun.
  • başında atatürk'ün yanına apo'yu niye koymuşlar diye sorduran video. ama çok güzel çok beğendim. eski bir deniz liseli olarak ömrü denizlerde ve silivri'de geçen tüm eski silah arkadaşlarıma da selam olsun!
  • nedense duygulanıp ağladım yav. hayır baba da değilim ne oldu ki şimdi?

ilahi çocuklar, ilahi aslanlar...
  • yutkunmaktan boğaz şişirip, sonunda ağlatmıştır.
  • militarizm korkunç bir şey de çocuk da acayip güzel bir şey kardeşim. neye dahil olsa rengarenk yapıyor. çocukların sesleri ve yüzlerine odaklandım, gözlerimi kırpmadan izledim klibi. hala gülümsüyorum.

çok mutlu olmuşlar.

ikinci izleyişimde farkettim köprü üstündeki monitörlerde de çizgi film varmış :)

bismillah fora'ya takılanlar olmuş. dini değil geleneksel bir ifadedir. gemilerde dil hala gelenekle bağlantılıdır. bismillah salvo bile vardır.
hesabın var mı? giriş yap