şükela:  tümü | bugün
 • asıl olayın gerçekleştiği tarih 17.07.2019dur ama durumun ciddiyetini bugün öğrendiğimden dolayı başlığa bu ismi verdim. konunun aslını anlatıyorum arkadaşlar.

  bir zamanlar eski personeli olduğum, ataköy aplus avm şubesinde çalışan 3 arkadaşımın haksız yere işten çıkarılma durumudur. bu arkadaşlar bu zamana kadar görevlerini en iyi şekilde yerine getirmiş olmalarına rağmen, tipboxa bir barista tarafından atılan ve o paranın kasaya ait olmadığı belirlendiği halde çalışan 3 arkadaşımın tazminatsız ve ihbarsız işten çıkarılma durumudur. starbucks gibi türkiye’de sevilen ve sempati duyulan bir firmanın çalışanlarına yaklaşımını ve mağdur etmesi durumu gözarde edilemez. taraflarına tek bir haber verilmeden, yemek kartlarının sıfırlanmasıyla öğrenilen durumdan dolayı mağdur olmuş ve adeta hırsız damgası yemişlerdir. ses çıkarmamız gereklidir ki aynı durum başımıza geldiği zaman aynı durumda haklının ve mazlumun yanında olalım. bu haksız ve aşağılayıcı yaklaşıma ses çıkartmak için

  mail: infostarbucks-tr@alshaya.com
  twitter: starbuckstr
  tel: 444 4 749

  bu adreslerden şikayetlerinizi iletibilirsiniz. şimdiden herkese teşekkür ederim.

  edit: ana kasanın olmayan 20 liranın barista tarafından tipboxa atılması ve bu durumda starbucks’ın “kayıp önleme ve çalışan güvenliği” birimi tarafından kameralardan izlenip görüldüğü zaman, ortada prosedüre aykırı bir durum olmaması durumunda gerçekleşen aksiyondur.
 • benimde sürekli gittiğim ve bu arkadaşlarımızdan dolayı çok üzüldüğüm ve gitmeyi düşünmediğim starbucks şubesi #barış #şafak #fahrettin
 • müşteri memnuniyetine gelince deveye hendek atlatan firmaların, kendi çıkarları mevzu bahis olduğunda araştırmaya bile gerek duymadan ışık hızında aksiyon almalarının sonucu bir rezillik.

  firmaya e-mail falan atılmasına bile gerek yok. maddi manevi tazminat davası açılmalı, firmayla muhattap bile olunmamalı. bu rezilliği yapan firma beni geri işe alsa ne olur almasa ne?

  özgüvensiz sevgili gibi her konuştuğu erkek için aldatmış muamelesi yapacak firmadır. ilişki uzatılmamalı, burunlarından getirilmeli.
 • partner hiç bir şekilde tipbox'a para atamaz diye biliyorum.
 • müşteri memnuniyetini had safhada tutan firmaya yakışmamış bir rezalet.
  elbet kapitalist sistem birilerinin üzerine çullanarak büyüyecek ama asgari ücretle baristalık, amelelik, temizlik görevlisi gibi herşeyi bir arada sürdüren insanlara karşı tutum bu olmamalı.
  bu gibi işletmelerde toplasan ayda kişi başı 150(yüzelli, aylık, evet, 150 lira) ancak tip çıkar. kasanın olmayan para tipe atıldığı için 3 insanın işine son verilmesi gaddarlık. aksi bişey varsa starbucks açıklama yapmalı.
 • kasa önündeki alışveriş sonrasında kasanın fazla vermesi nasıl olabilir? ya müşteri fazla para vermiştir ya da para üstü eksik ödenmiştir. her iki ihtimalde dahi kasada çıkan fazlanın çalışan tarafından tip kutusuna atılmasını haklı çıkartabilecek bir durum yoktur. çünkü tip kutusuna atabilmek adına para üstünün bilinçli bir şekilde eksik verilmediğini kanıtlayamazsınız. bu sebeple çalışanlar tip kutusuna para atmaz, müşteri isterse kendi atmaktadır ki bu tür ithamların önüne geçilebilsin.

  belirli kurallar hem şirketin hem de çalışanların çeşitli ithamlara maruz kalmaması için mevcut örenin pantolon ceplerinin kapalı olması gibi ve her kural ihlalinin bir yaptırımı olmalıdır. mevcut durumdaki yaptırım ağır mıdır değil midir tartışılabilir lakin kusura bakmayın kuralların ihlali karışında uygulanan yaptırımlara rezalet başlığı açmak çok yersiz.

  kasa fazlası eğer varsa belirtilmelidir. şirket politikası olarak uygun bulunursa kasa fazlası çalışanlara tip olarak pay edilebilir. böyle bir durum mevcut mudur bilemem ama çalışanlar böyle bir uygulama talep edebilirler.