şükela:  tümü | bugün
 • son zamanlarda ikarus marka 'ork'büslerine neredeyse hiç rastlanmayan; fakat buna rağmen çile/zaman grafiğinde herhangi bir devinimin söz konusu olmadığı, hacettepe-beytepe kampüsü hattını ikonize eden rakam dizgesi.
 • (bkz: w115)
 • milli eğitim bakanlığı'nda, personelle ilgili yazışmalarda kullanılan desimal numarası.
 • duyduğumda bana hep şu diyaloğu hatırlatan sayıdır. kulak muayenesinden geçmek için 250 lira rüşvet verilmiştir.

  doktor: (kısık sesle) 230
  hasta: (birden parlayıp gür bir sesle) niye 230, 250 lira verdim allah canımı alsın.

  metin akpınar, zeki alasya.
 • mauritius'un uluslararası telefon kodudur.
 • hacettepelilerin ömür törpüsü otobüsünün kodu. öyle bunalımlar yaşatır ki bu otobüs size. montla sıçsanız dahi geçmez o haliniz.*
 • ankara'da hacettepe üniversitesi'nin iki büyük kampüsünü** birbirine bağlayan ego otobüs hattı.

  sonradan yapılmış edit: 6 sene boyunca bu hattı kullandım ve abartmıyorum erenler katına yükseldim canlar. ama en zor çilesi nedir derseniz siz orta veya arka kapı önünde dikilecek yer bulmuşken kapının sosyal yardımlaşma gibi gözüken ama aslında içindekilere büyük bir zulüm olacak bir davranışla şöför tarafından açılmasıdır. hah işte asıl o zaman kimle ne şekilde bütünleştiğiniz tamamıyla gazların kinetik teorsiyle açıklanabilecek bir gelişi güzellikte. insanların entegrasyonu böyle sağlandıktan sonra bir de bunların nizamiyede inmek zorunda olmaları var (bkz: hacettepe nizamiyedeki kimlik kontrolü) işte asıl zulüm ordadır. eğer burda inmek zorunda kalmışsanız ya da azıcık ferahlarım diye düşünerek inmişseniz bazen binemeyebilirsiniz. çünkü dediğim gibi bir tesadüfle o otobüse o şekilde sığışmayı başarmış insan yığınını deşip dağıtınca tekrar aynı şekle gelmesini bekleyemezsiniz. dolayısıyla aslında bu hattın en büyük zulmü buradadır. yani yazarın burda anlatmak istediği kapının önünde sıkışmaya çalışmak yerine tüm kampüs fazla otobüs için ayaklansın arkadaş.

  ayrıca bir gözlemimi de aktaracağım izninizle, türbanlı kızlarımız bu kapı önü yolculukları herkesten çok tercih ediyorlar. bir türlü bir açıklama getiremedim bu duruma da elbet bir kişi çıkıp açıklar bana sözlükte bu potanisyel var.
 • sabahları 7-9 arasında milli kütüphane durağına camlara yapışmış öğrencilerle dolu bir halde gelmesine rağmen o duraktan da acıyıp bir iki kişiyi almaya çalışan ama daha çok durağı pas geçen, cehennemin dibine son 1400 metreyi bayır tırmanarak gitmesine rağmen ısrarla kırmızı körüklü ikarus otobüslerin tayin edildiği (en azından benim zamanımda öyleydi) allah'ın belası otobüs hattı.
 • her cumartesi akşamı içmeyi bilmeyen bir beytepeli hanım kızımızın kusarak facia yarattığı hacettepe üniversitesi'nin iki kampüsünü birbirine bağlayan otobüsün kodu.