şükela:  tümü | bugün
  • kim stanley robinson adlı bilimkurgu yazarımızın geçen yıl(2012) yayınlanan kitabı, hem nebula hem de hugo odülüne aday oldu, ikisini de alabilir kanaatimce. kesin alır demiyorum, o derece iyi değil.

gayet hard science fiction, iki yüz yıl sonra insanlık güneş sistemine yayılmış, jupiter'in uydularından merküre kadar her tarafta insan var, bu arada dünya'nın ebesi bellenmiş gerçi. yapay zeka gelişmiş biraz ama pek singularity durumu yok henüz. insanlar yaşam sürelerini epey uzatmışlar, ama uzayda yaşayanlar şöyle on yılda bir dünya'ya gelip biraz zaman geçirmezlerse erken yaşlanıyorlar, niye olduğunu çözebilmiş değiller. ana karakterimiz tam dayaklık bir abla, kendisine ısınana kadar tuğla gibi romanın yarısının geçmesi gerekti. bu arada yazar adeti olduğu üzere değişik üretim, paylaşım, yönetim biçimlerini düşünüp güzel bir evren kurdu, şimdi bakalım bu evren nasıl altüst olacak diye bekliyorum okurken. işten güçten vakit bulup bitirince sonunu berbat etmediyse sayın robinson'un kitabını bütün bilimkurgu severlere tavsiye edeceğim, bu arada nebula'yı da alırsa ayrıyetten yazarım.
  • 2012 nebula ödülünü almıştır. tercüman ve yayıncılara buradan göz kırpıyorum.
  • ingilizce bilmediği için insanı pişman ettiren kitaptır.
  • sonunda ithaki yayınları tarafından dilimize kazandırılan, en iyi roman dalında hugo*, locus*, arthur c. clarke* ve bsfa* ödülüne aday olup nebula'yı ise kazanan kim stanley robinson şaheseri. yani ingilizce bilmediği ya da ingilizce bilgisine güvenemediği için kitabı okuyamayan türk bilimkurgu okurlarının çilesi sona eriyor.

şu paylaşımdan anlaşıldığı kadarıyla kitap 21 ekimde raflarda olacak. çeviri ise oldukça yetkin bir isim olan mehmet ihsan tatari'ye ait.

ne diyelim, darısı kabalcı yayınevi'nin bizi yüz üstü bıraktığı mars üçlemesine*.

edit: kapak ve ön okuma için: http://kayiprihtim.com/…/2312-cok-yakinda-bizlerle/

edit 2: eğer kitabı merak edenler varsa burada da oldukça ayrıntılı, şahane bir inceleme var: http://kayiprihtim.com/…trafinda-sekillenen-uyanis/