şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ne muradi varsa verecegim site. alzheimera neden olan mutasyonum yokmus ya oh cok rahatladim. ailede oldugu icin cok korkuyoduk annem ve ben. kanser ya da baska kotu hastaliklarla ilgili bi yamukluk da cikmadi. bitek kan pihtilasmasinda sorun olma riski varmis sanirsam.

  o degilde annemle "saclarini sariya boyuyosun diye kendini norvecli mi saniyosun" diye alay ederdik hep. kadin %90 kusur avrupali cikti. selanik gocmenligi falan tabii. bende %60 olarak yansimis gorunuyor bu avrupalilik o yuzden de uzak kuzenlerim hep italyan, rus (??), amerikali bisi. dedemle babannem akraba olduklari ve dedemin anneannesi bildigin arap baci oldugu icin afrikali yuzdem daha fazla cikar saniyodum ama cok kucuk cikti. halbusi hep bir adet zenci poposu sahibi oldugum icin cok gururlanirdim tuh. (yanlis imajlar olusmasin kafada zenci poposu dimek buyuk popo dimek degil, cikik dimek, gercek zenci poposu bu degil!)

  ozet olarak verilen paraya degiyo mu desen hayir derim. gordugun gibi bi entry girerken dahi laubalilesmeye basladim ancestary konusunda. saglikla ilgili sonuclar bi derece dicem de, alzheimar riski olmamasi olmayacagini garanti etmedigi gibi snp falan analiz islerine girdiginde kafayi siyirmaya basliyosun hafiften, yok su arastirmaya gore boyle riskin var ama bu arastirmaya gore de boyle riskin var aslinda olmayabilir ama soyle de olabilir ohoooo bi bakiyosun aslinda bu is astrolojinin 6. gobekten kuzeni. ignorence is bliss haci.

  edit: bu arada ulkuculere gen testi yapip %1 turkluk cikarsa onlari insaniyet yoluna dondurmeyi planlayan arkadas o oyle olmuyo haci. turk geni diye bisey yok direk orta dogu basliginda cikiyo o.
 • fda 2013'te bunların "genetik hastalık tahmini" yaptıkları kitin satışını durdurmuş, bu arkadaşlar da atasal tahmin yapıyorlardı. şimdi yine hastalık tahmini yapacaklarmış, ancak bir önceki kitin çeyreği kadar olacakmış bu seferki.
  bu arada ek bilgi, sanırım ticari firmalar içerisinde en çok snp'ye bakan firma bu. atasal tahmin açısından bu çok iyi bir özellik olsa da hastalık tahmini yapmaları şu an bilimsel açıdan kehanetten ibaret. neyse ki anladığım kadarıyla listede bu sefer çevresel özelliklere bağımlı çok fazla hastalık yok.

  http://www.nature.com/…8641?wt.mc_id=twt_naturenews
 • 99 iken 199 dolar mı olmuş, bir şeyler olmuş buna.
 • yaptırdığım ve çok memnun kaldığım bir hizmet. biraz sonuçlardan bahsedeyim hem de merak edenler öğrenmiş olurlar.

  temel olarak sonuçlar iki kısımda inceleniyor: ancestry overview ve health overview.
  1.ancestry overview
  1.1 ancestry composition
  bu kısımda, insanların dnalarının ne kadarlık kısmı hangi bölgeden gelmiş onu gösteriyorlar. dünyayı 31 gruba ayırmışlar bu gruplar bunlar:
  middle eastern
  north african
  broadly middle eastern & north african
  ıtalian
  balkan
  sardinian
  ıberian
  broadly southern european
  eastern european
  finnish
  british & ırish
  scandinavian
  french & german
  broadly northwestern european
  ashkenazi
  broadly european
  yakut
  mongolian
  japanese
  korean
  chinese
  broadly east asian
  southeast asian
  native american
  broadly east asian & native american
  south asian
  west african
  east african
  central & south african
  broadly sub-saharan african
  oceanian
  unassigned

  sizin nereden ne kadarlık dnanız varsa hepsini yüzde olarak veriyorlar. 3 farklı hesaplama mevcut. bunlar speculative, standard ve conservative. benim kendi sonucum için konuşursak, speculative %70, standard %60 conservative de %33 aynı bölgeyi veriyor. değişen fark unassigned'a kayıyor. yani, güven aralığı değişiyor diyebiliriz.

  yine ancestry composition kısmında, split view diye bir kısım var burada da anne ve babadan gelen dna yı ayırıp yüzdeleri görebiliyorsunuz ancak bunun için sizin örneğiniz dışında en azından anne ya da babanın da örneği olmalı. yoksa bu özellik açılmıyor.

  yine ancestry composition kısmında chromosome view var burada da 23 adet kromozomu listelemişler ve her bir kromozomun ne kadarlık kısmı hangi bölgeden gelmiş onu vermişler.

  1.2 maternal line
  burada anne tarafından haplogroup inceleniyor. haplogroup ve subgroupunuz veriliyor. ve grubunuzla ilgili teknik tüm bilgiler mevcut. örnek olarak,
  haplogroup: j2, a subgroup of j
  age: more than 20,000 years
  region: europe, near east
  example populations: dutch, german, spanish, ıtalian
  highlight: j2 may have entered britain with invading anglo-saxons.
  aynı zamanda sizinle aynı grubu paylasan kişilere de buradan ulaşabiliyorsunuz.

  1.3 paternal line
  burada 1.2 nin aynısının baba tarafı için olanı hakkında bilgiler mevcut. örnek olarak,
  haplogroup: g, a subgroup of f
  age: 16,000 years
  region: central asia, near east, northern africa, europe
  example populations: palestinians, ossetians, georgians, moroccans
  highlight: haplogroup g probably originated in the caucasus but made its way across the near east, northern africa, southern europe, and even into china.

  1.4 neanderthal ancestry
  burada dna'nızın ne kadarlık kısmının neandertallerle aynı olduğunu size söylüyorlar ve bunları açıklıyorlar.
  örnek: an estimated 2.7% of your dna is from neanderthals gibi.

  1.5 ancestry tools
  burada çeşitli alt başlıklar mevcut. önemli olanları yazıcam.

  1.5.1 listen to your dna
  burada kendi dnanızın (aa, gt, ct, etc.) müzik olarak kodlanmış halini bulabilir ve dosyayı indirebilirsiniz.

  1.5.2 family ınheritance: advanced
  sitede istediğiniz kişilerle dna bilgilerinizi paylaşabilirsiniz. genelde insanlar 4. kuzenleri çıktıkları kişilerle hemen iletişime geçiyorlar. acaba nereden ortaklık var diye bulabilmek için. bu bölümde de mesela dna bilginizi paylaştığınız kişinin dna sıyla kendi dna nızı karşılaştırıp 23 kromozomdan hangisinin neresi ortak bulabilirsiniz. bu bölümün asıl amacı aile bireylerinin dnalarını karşılaştırmak, anne, baba ve çocuklar...

  1.5.3 global similarity map
  burada hangi gruba genetik oalrak daha yakınsınız onu görüyorsunuz. bu bölümde aynı zaman insanlık tarihinin nereden başlayıp nereye göçtüğü bilgileri de veriliyor.

  1.5.4 haplogroup tree mutation mapper
  1.2 ve 1.3 bulmak için anneden ve babadan hangi dna mutasyonları seçilmiş onları gösteriyor. muhtemelen teknik detayın en fazla olduğu bölüm burası.

  1.5.5 profile smartsearch
  burada sizinle aynı soyadı, ülke, şehir, ailelerin yaşadıkları yerler, anne baba gruplarına sahip kişileri bulabiliyorsunuz. herkesin bir profili mevcut sitede. eğer aramaya açık tutar ve profilinizi doldurursanız bu tür benzerlikleri görebilirsiniz. örneğin böyle bir liste çıkıyor:

  http://oi67.tinypic.com/k1qd0n.jpg

  2. health overview
  burada araştırılması yapılmış olan genetik hastalıklar ve genetikle ilişkilendirilmiş sağlık problemleri hakkında size bilgi veriliyor.

  2.1 genetic risk factors
  yüzde yüz kesinliği olmasa da hangi hastalıkları geçirme ihtimaliniz olduğunu sahip olduğunuz genetik bilgiyi kullanarak bulmuşlar, onlar ait bilgiler burada bulunuyor.

  örnek: parkinson's disease (lrrk2- and gba-related)

  the genetics of parkinson's disease (lrrk2- and gba-related)
  parkinson's disease affects roughly one to two percent of people aged 60 years and older. although most cases of parkinson’s disease do not have a clear genetic cause, certain rare variants in the lrrk2 and gba genes are associated with much higher risk of developing the condition. this report covers two genetic variants associated with parkinson's disease that have been studied extensively. these two variants do not definitively cause parkinson's disease, and other factors, both genetic and non-genetic, are likely involved.

  the g2019s variant in the lrrk2 gene is the best-studied and most common lrrk2 variant associated with increased risk for parkinson's disease. risk estimates for parkinson's disease due to the g2019s variant vary and more research is needed to firmly establish its effect. one study found that people with the g2019s variant have a 28% chance of developing parkinson's by the age of 59, a 51% chance by the age of 69 and a 74% chance by the age of 79. however, some studies have reported higher estimates of risk for people with the variant who also have a family history of parkinson's disease.
  even though the g2019s variant is an important genetic risk factor for parkinson's disease, it is very rare and does not contribute to most cases of the disease. only about one to two percent of people of european ancestry with parkinson's disease have this variant. the g2019s variant is more common in certain ancestry groups, though. the variant is found in up to 30-40% of people of north african ancestry with parkinson's disease and 15-20% of ashkenazi jewish individuals with parkinson's disease. the variant is not found or only very rarely found in asian and sub-saharan african patients with parkinson's disease.

  23andme also reports on the n370s variant in the gba gene. the n370s variant is one of the most common gba variants found in people with parkinson's disease and numerous studies have found an association between this variant and higher risk in ashkenazi jewish and european populations. a study focusing on ashkenazi jewish individuals without a family history of parkinson's disease found that people with the n370s variant have a 1.2% chance of developing parkinson's by the age of 60 and a nearly 6% chance by the age of 80. estimates of risk due to the n370s variant are higher for people with a family history of parkinson's disease. a large, multi-center study observed that about 14% of ashkenazi jewish individuals with parkinson's disease had the n370s variant. although less common in non-ashkenazi populations, the n370s variant has also been shown to contribute to risk for parkinson's disease in various non-ashkenazi european populations. n370s has been observed
  in african populations, but some studies suggest that it does not contribute significantly to risk in this group. the n370s variant is rare in asian populations. the n370s variant as well as other variants in the gba gene also cause a rare inherited condition called gaucher disease. other variants in the lrrk2 and gba genes, as well as variants in other genes linked to risk for parkinson's disease,
  are not reported here. ıf you are concerned about parkinson's disease, please consult a health professional.

  genetik sonuç: has one copy of the g2019s variant in the lrrk2 gene. the g2019s variant is associated with much higher risk for developing parkinson's disease.

  bunun gibi verilen her bir hastalıkla ilgili teknik detaylar ve neler yapılması bu bilgilerin ne anlama geldiği de veriliyor.

  2.2 ınherited conditions
  kalıtsal olarak hangi hastalıkları taşıdığınızı burada öğrenebiliyorsunuz. önemli olan tabii iki taraftan da taşımak ki baskın olsun yoksa sadece taşıyıcı oluyorsunuz tabii bu daha iyi.

  örnek: ailesel akdeniz ateşi

  the genetics of familial mediterranean fever familial mediterranean fever (fmf) is an auto-inflammatory condition characterized by "attacks" that can include fever, chest and abdominal pain, swollen joints and rash. long-term complications of the disease include infertility, arthritis
  and serious kidney damage. fmf is caused by mutations in the mefv gene, which encodes pyrin, a protein involved in regulating the inflammatory responses of immune cells. a person must inherit a mutated copy of mefv from each parent in order to have fmf. ıf two parents are carriers of a mutation, there is a 25% chance their child will be born with the disorder. there is a 50% chance that their child will be an unaffected carrier for fmf. each unaffected sibling of an affected child has a two in
  three chance of being a carrier. many mutations in the mefv gene associated with fmf have been documented so far. 23andme reports data for 10 mutations that account for the majority of mutations found in people with turkish, arab, sephardic jewish and armenian ancestry. the prevalence of fmf varies in these populations. one out of every 1,000 turks is thought to have fmf. ın arab populations, the prevalence has been estimated to be one in 2,600. one out every 250 to 1,000 sephardic jews is thought to be affected, and in armenians the estimated prevalence is one out of every 500 people.
  three of the mutations tested for by 23andme—e148q, p369s and k695r—may not actually cause fmf. recent research suggests that they may instead be involved in modulating inflammatory responses to environmental agents. therefore, these mutations are not included in 23andme's determination of whether or not you are likely to have fmf. however, e148q, p369s and k695r are included in the table in the technical report so that you can share a more complete picture of your genetics with your health care professional. you can still have an mefv mutation or fmf even if your data indicates that you are a non-carrier. ıf you are concerned about fmf, consult a health professional.

  genetik sonuç: has two or more mutations in the mefv gene linked to familial mediterranean fever. a person with these mutations typically has familial mediterranean fever.

  2.3 traits

  genetik olarak edindiğiniz fiziksel ve diğer karakter özelliklerinizi burada

  örnek-1: pain sensitivity
  scientific research indicates that people differ widely in their sensitivity to pain. at one end of the spectrum are people who can easily withstand sensations that most people would consider unbearable; at the other are individuals with syndromes that cause them to feel pain much more acutely than normal. though little is known about the particular genes that are involved in determining where a person falls on that continuum, it appears that there is a substantial genetic component to pain sensitivity.

  journal arthritis res ther
  study size
  replications none
  contrary studies 1
  applicable ethnicities european
  marker rs6269

  the gene comt has been associated with human pain perception in several studies. this one genotyped 202 female volunteers and measured how responsive they were to several painful stimuli. the researchers found that each a at rs6269 increased a woman’s pain sensitivity.

  genetik sonuç:
  increased sensitivity to pain.

  örnek-2: alcohol flush reaction
  alcohol is a social lubricant for some and an addictive substance for others. but for people with the alcohol flush reaction, alcohol has such an unpleasant, noxious effect that they tend to avoid it altogether. even a single drink may cause people sensitive to alcohol to become dizzy or nauseous, have headaches, and turn bright red. the alcohol flush reaction is primarily due to variations in two genes that encode proteins responsible for breaking down alcohol in the bloodstream.

  sonuç: no working copies of aldh2. extreme flushing reaction to alcohol. highly unlikely to become dependent on alcohol.

  2.4 drug response
  ilaçlara karşı olan tepkilerinizin genetik datanızdan bulunan sonuçlara göre yorumlanması.

  örnek: simvastatin-ınduced myopathy

  simvastatin (zocor®) belongs to a class of cholesterol-lowering medications called statins. statins are used together with a heart-healthy diet and exercise to reduce the risk of a heart attack, stroke and death from heart disease. simvastatin is one of the most commonly prescribed statins. although statins are effective and generally safe, some people who take them experience myopathy, a condition that causes muscle weakness, soreness and cramping. myopathy can affect up to 5–10% of people taking statins.

  although all statins can cause myopathy, simvastatin, especially at higher doses, is more likely to cause it. many genetic and non-genetic factors can affect statin myopathy. this report covers a genetic variant in the slco1b1 gene that is associated with myopathy while taking simvastatin. more information about statin side effects is available at mayo clinic.

  sonuç: higher risk of myopathy in people taking simvastatin.

  2.5 abo blood type
  there actually are more than 25 different blood groups that go into determining your particular "type," but you're probably most familiar with the blood groups determined by the abo and rhd genes. these are the genes that determines whether you will be type o, a, b, or ab, and positive or negative (the rhesus or rh factor).

  sonuç:
  probable abo blood type: type a positive

  2.6 genetic weight calculator
  bazı genlerin body mass index üzerine etkisi biliniyormuş burada sizin geniniz ve bmi arasındaki ilişki veriliyor.

  2.7 reynolds risk score
  burada 10 yıllık kalp krizi riskiniz veriliyor.

  sonuç olarak, risk of a heart attack over the next ten years is 0.419% gibi bir bilgi ve bunu düşürmenin yolları veriliyor.

  daha farklı bölümlerde mevcut ama onları anlatmaya gerek yok. ekstra olarak tüm raw dataya erişim sağlıyorlar ki en işe yarayan kısmı bu çünkü diğer araştırma projelerine aktarım yapıp çok daha fazla sonuç elde edebiliyorsunuz.

  örneğin, enlis şirketine raw datayı iletirseniz elde edebileceğiniz phenotype report'tan örnek bilgiler:

  phenotype: macular degeneration

  description:
  age-related macular degeneration is an eye disease that is a leading cause of vision loss in older people in developed countries. the vision loss
  usually becomes noticeable in a person's sixties or seventies and tends to worsen over time. age-related macular degeneration mainly affects central vision, which is needed for detailed tasks such as reading, driving, and recognizing faces. the vision loss in this condition results from a gradual deterioration of light-sensing cells in the tissue at the back of the eye that detects light and color (the retina). specifically, age-related macular degeneration affects a small area near the center of the retina, called the macula, which is responsible for central vision. side (peripheral) vision and night vision are generally not affected. researchers have described two major types of age-related macular degeneration, known as the dry form and the wet form. the dry form is much more common, accounting for 85 to 90 percent of all cases of age-related macular degeneration. ıt is characterized by a buildup of yellowish deposits called drusen beneath the retina and slowly progressive vision loss. the condition typically affects vision in both eyes, although vision loss often occurs in one eye before the other. the wet form of age-related macular degeneration is associated with severe vision loss that can worsen rapidly. this form of the condition is characterized by the growth of abnormal, fragile blood vessels underneath the macula. these vessels leak blood and fluid, which damages the macula and makes central vision appear blurry and distorted.

  modes of inheritance:
  autosomal recessive
  polygenic ınheritance
  autosomal dominant

  sonuç: cst3 (hangi gense o) pathogenic age-related macular degeneration 11 (hangi phenotype ise o) mutasyon varsa o: zygosity 1.

  örneğin yine raw datanızı bu şirkete iletirseniz alacağınız ikinci rapor: genome summary burada da bu bilgilere benzer bilgiler mevcut:
  133 disease or trait variations are found in this genome
  pathogenic 25
  likely pathogenic 5
  risk factor 66
  drug response 11
  association 21
  protective 5

  örnek: phenotype: medium-chain acyl-coenzyme a dehydrogenase deficiency

  phenotype description:
  medium-chain acyl-coenzyme a dehydrogenase (mcad) is one of the enzymes involved in mitochondrial fatty acid ß-oxidation, which fuels hepatic ketogenesis, a major source of energy once hepatic glycogen stores become depleted during prolonged fasting and periods of higher energy demands. ın a typical clinical scenario, a previously healthy child with mcad deficiency presents with hypoketotic hypoglycemia, vomiting, and lethargy triggered by a common illness. seizures may occur. hepatomegaly and liver disease are often present during an acute episode, which can quickly progress to coma and death. children are normal at birth and – if not identified through newborn screening –
  typically present between ages three and 24 months; later presentation, even into adulthood, is possible. the prognosis is excellent once the diagnosis is established and frequent feedings are instituted to avoid any prolonged period of fasting.

  modes of inheritance*: autosomal recessive
  sonuç: pathogenic

  yine raw datayı promethease şirketine gönderirseniz, alacağınız örnek bilgiler: (burada sizde bulunan spesifik genleri bugüne kadar yapılmış güvenilir araştırmalarla karşılaştırmışlar sonuç olarak moral bozucu birçok bilgiye ulaşıyorsunuz. örnek: (kendi sonuçlarımı değiştirdim, benim bilgilerim değil buradakiler)

  genin adı veriliyor ardından bu genin neye yol açtığı veriliyor. genin adını yazmıyorum, örnek hastalıkların adlarını yazıyorum sadece:

  higher odds of alcoholic liver disease,

  likely erythropoietic protoporphyria symptoms

  unlikely to go bald

  2.5x higher risk for prostate cancer for men, this has been linked to a 2.5x higher risk for prostate cancer. there isn't yet any research on women, but this is a variation in the vitamin d receptor, and is likely to have other consequences for both sexes.

  9.49x risk of type 1 diabetes, but 0.58x lower risk of ulcerative colitis. this lowers the risk of ulcerative colitis (according

  3.6x increased risk of sexual dysfunction when taking ssrı antidepressants.

  5.0x increased thyroid cancer risk

  1.3x higher risk of er+ breast cancer

  1.3x increased risk for type-2 diabetes

  1.5x increased risk for cad 1.5x higher risk for coronary artery disease

  more likely to think cilantro tastes like soap

  testicular cancer may increase odds 3x (1.5x for each g)

  probably light-skinned, european ancestry

  more stimulated by coffee

  ıncreased risk of atrial fibrillation in one of the 2 snps mentioned by 23andme.

  part of the 88% of the population claimed not to maintain weight loss unless you perform high energy exercise

  you will lose 2.5x as much weight on a low fat diet

  ~4x increased risk for psoriasis (this has no known affect among caucasian populations, but in a chinese population this genotype indicates a 22x risk of psoriasis)

  increased risk for pelvic organ prolapse

  coumadin resistance

  less likely to live to 100.

  possibly even more increased risk of scoliosis

  1.94x risk of developing rheumatoid arthritis

  optimistic and empathetic; handle stress well

  obesity and/or ınsulin resistance associations

  ımpaired muscle performance. likely endurance athlete.

  higher risk of of coronary heart disease

  light hair color for europeans

  increased risk of exercise induced ischemia, ıncreased ccl2 levels; increased rate of hıv progression

  90% reduction in hıv viral load

  b2b2 genotype; some reduction in heart disease risk from moderate alcohol consumption

  2.15x more likely positive lymph node

  ıncreased morphine dose requirement and postoperative pain in tonsillectomy and adenoidectomy

  reduced memory abilities

  1.2x risk of coronary artery disease

  normal lower risk of multiple sclerosis.

  ncreased susceptibility to novelty seeking

  ~1.4x increased risk of hypertension

  if a smoker, somewhat more likely to develop copd

  probably able to digest milk

  rapid metabolizer.

  autoimmune disorder risk in europeans

  parkinson's disease risk

  ıncreased risk for crohn's disease

  darker skin, eye and hair color is more likely

  0.33x decreased risk for myocardial infarction if younger than 50

  if european, 7x more likely to have black hair

  <0.70x risk for restless legs

  ~2x increased lung cancer risk

  2x higher risk for ankylosing spondylitis

  back pain: lower risk of lumbar disc disease.

  böyle daha onlarca farklı durumun çok detaylı özetini veriyorlar. (dediğim gibi, sayıları ve olumlu olumsuz durumları değiştirdim ki özel bilgilerimi paylaşmamış olayım)

  yine raw datanızı gönderebileceğiniz başka bir şirket: geneknot burası size genlerinizle ilgili bir sürü teknik detay veriyor bunun yanında, obez olmanıza yol açabilecek genleri taşıyormusun onu söylüyor ve size hastalık adı, görülme oranı, hangi snp'nizin buna yol açtığını söylüyor.

  verilen örnek hastalıklardan bazıları:
  acute lymphoblastic leukemia (childhood)
  age-related macular degeneration
  alcohol dependence
  alzheimer`s disease
  asthma
  autism
  behcet`s disease
  bipolar disorder
  bladder cancer
  breast cancer
  celiac disease
  cervical cancer
  gibi.

  kuzenlerle ilgili kafanız karışıyorsa, bu yazıyı okuyabilirsiniz:
  http://genealogy.about.com/…-relationship-chart.htm

  raw datanızı gönderebileceğiniz bir diğer şirket: www.wegene.com
  bu şirket daha çok ortadoğu ve asya ırklarından atası bulunanların işine yarıyor çünkü data gönderenlerin çoğu asya ırklarından.

  raw datanızı gönderebileceğiniz bir diğer şirket: dna.land
  bu şirket daha çok türkiye'nin çevre ülkelerinden dataya sahip o yüzden eğer raw datanız bu tarafları gösteriyorsa biraz daha nokta atışı yapmanıza yardımcı olabilir.
 • raw datasi (bkz: gedmatch) sitesine uyumlu dna test firmasi. raw datasini gedmatch'e yüklediginizde cok daha ayrintili admixture neticeleri ve size yakin olan toplumlari ögrenirsiniz. ayrica veri tabanina ftdna, ancestry firmalarinin raw datalarini da kabul ettigi icin, bu firmalardan da genetik kuzenlerinizi bulabilirsiniz.
 • bugun itibariyle siparisini verdigim atasal tespit seysi. kargoyla birlikte yaklasik $236 gomdum, evlat acisi gibi ama meraktan catlayacaktim yoksa. daha once arkadasimin verdigi sipariste 1 ay icerisinde sonuclari aldik. raw datayi saglamalari cok iyi. gerci yeni cikmaya baslayan full genom dizileyen firmalardan biri kafami karistirdi ama ucuz olmasi icin low-coverage dizileme yapiyorlar, bu da sonuclarin guvenilirliginde sorunlara yol acabilir. bu nedenle biraz daha beklemek gerekecek full genom analizleri icin.

  edit: ilk sonuclarimi surada yazdim. http://ezgimo.com/…netik-karakterim-neler-soyluyor/
 • 23andme ile dna testi yaptirdim. soyle bir inceleme, bilgilendirme yazdım:
  (bkz: dna'nıza göre hangi ırktansınız testi/@grazerin)
 • su anda amazon'da prime day dolayisi ile 99 dolara satilmakta olan(normalde 199) etnik gecmisinizi ve genetik hastalik risklerinizi raporlayan dna test kiti.
 • google'ın bilimsel versiyonu.
  sergey brin ile 2007 yılında evlenen anne wojcicki'nin 2 arkadaşı ile kurduğu geleceğin gen hariteasını şimdiden inşa etmeye 2 milyon gibi yüksek bir veri bankası ile başlayan şirket. 100 dolar gibi bir ücret karşılığında tükürüğünüzden kökeniniz, ne yediğiniz içtiğinize varana kadar yapılan analizler sonucunda bir gen haritanız çıkarılıyor. 2006 başlayan serüven tutkusunu hiç kaybetmeden şirket değerini 3 katına çıkarıp uygun adımlarla yoluna devam ediyor.
  aslolan amaç,* bazı hastalıklara yönelik kişiselleştirilmiş tedavi yöntemlerini keşfetmek ve bunu insanlığın hizmetine sunarak amme hizmeti yapmak.*
  amerikan toplumunun insanlığa yaptığı hizmetlerden birisidir.
 • türkiye’de yasak olması çok garip olan olay. keşke gelse de yaptırsak. insan atalarının nerelerden geldiğini öğrenmek istiyor. sonuçta türkiye’de yaşadığımız için soy ağacımızı çıkarsak bile en fazla 3-4 jenerasyon geriye gidebiliyoruz. tabi bir de bu işin güvenlik boyutu var. genetik bilgilerimi google’ın sahip olduğu bu şirkete vermek ne kadar mantıklı