şükela:  tümü | bugün
  • bu rezalet bir arkadaşımın başına geldi. durumu aynen anlattığı gibi paylaşıyorum.

24.11.2017 tarihinde akşam saatlerinde tesadüfen internet bankacılığı uygulamasına girdiğinde 6.500,00 tl bilgisinin dışında başka bir hesabe eft yapıldığını görmüş ve hesabının maksimum düşebileceği eksi bakiyeye düşmesine rağmen bu eft hakkında bana ne bir onay ne de bilgilendirme mesajı gelmediğini söyledi.

internet bankacılığına girerken sms şifresi gelir ve eft yaparken de onat sms şifresi gönderilmesine rağmen bu şifreler gelmeden eft işlemi yapılmış. müşteri hizmetleri ile yaptığı görüşmede müşteri hizmetleri; internet bankacılık bilgilerinizi bir yere girmişsinizdir, vermişsinizdir gibi müşteriyi suçlayıcı ifadelerde bulunmuş.

paramız bankada güvende diye bankada tutuyoruz ama öyle değil heralde. hesabımızda yüklü miktarda para olsa ve bunu eft yoluyla çalsalar bankanın bize açıklaması şifrenizi vermişsinizdir, girmişsinizdir mi olacak? ayrıca bu çevremde halkbankası ile ilgili kaçıncı rezalet ve hırsılzık olayı hatırlamıyorum.

daha önce böyle kötü bir olay başına gelmiş veya bu konu hakkında tecrübesi olan yazarlardan tavsiye ve yardımlar bekliyoruz.

edit: devlet memuru olduğundan maaş bankasını değiştirme gibi bir durumu yok diye biliyorum.
  • savciliktan suc duyurusu yapilarak savusturulacak rezalettir.

ayrica halk bank falan nedir arkadas. adam gibi bankalarla calisin.
  • eft havale gibi işlemlerde bir üst sınır vardır. mesela yanlış hatırlamıyorsam benimki 1000 tl. bu rakamın üzerindeki her işlemde internet şubesine girmiş olsam bile eft'yi tamamlamak için ikinci bir şifre cep telefonuna gelir. bu durumun bir şekilde aşılmış olması ilginç tabi. belki ayarlar kısmından bu limit değişikliği yapılmış olabilir.

diğer taraftar her rezalet başlığı klişesinden gına geldi artık. xxxx nedir başka banka ile çalışın, yıl olmuş 2017 oradan şu mu alınır vs vs.

kardeşim sikimiz taşşağımızda banka banka gezip anlaşma yapmıyoruz. bazen bulunduğunuz yerdeki tek banka halkbankası ya da ziraat bankası oluyor, bazen çalıştığınız firma o banka ile anlaşıyor sike sike gidip maaşınızı oradan alıyorsunuz.

tabi akıl çok. maaş yatar yatmaz başka bankaya da transfer edebilirsiniz. buyrun diğer bankalara da bakın yüzlerce şikayet. aynı laflar.

düzgün bir hukuk sistemi ve bankacılık sistemi olsa tüketiciyi koruyan her şey çok basit olur. müşteri şikayeti üzerine eft yapılan hesaplar para varsa blokelenir. şikayetçi olunur. isim soy isim belli sonuçta. araştırılır ki artık gayet basit. hangi ip'den hangi saat hangi mac adresi ile giriş yaptığımız falan. iş sonuçlanır.