şükela:  tümü | bugün
 • gran fondo marmara'da uzun parkurda ön gruptayken yüksek hızla kaza yapan arkadaşımız egemen mercanlıoğlu'nun birinci elden maruz kaldığı rezalettir.

  "ben, @granfondomarmara nin 1153 numarali katilimcisi egemen mercanlioglu. formanin durumundan da anlasilacagi uzere yarisin 93. km sinde 55-65 km/h hizla ciddi bir kaza atlattim. vucudumda herhangi bir kirik, catlak yok. yanlizca asfalt yaniklariyla kurtuldum. uzulerek de olsa yaristaki buyuk bir ihmali sizinle paylasmak adina bu yaziyi yaziyorum. malesef yaris konvoyunda bir tane dahi ambulans bulunmuyordu. 4 yarisci arkadasimla beraber yarisin en onundeydik. butun yaris konvoyunun onumuzden gecip gitmis olmasina ragmen tek bir tane dahi ambulans gormedik. yaris gorevlisi araclara el yoluyla durmalarini isaret etmis olmamiza ragmen kimse durmadi. sonunda 1 km civari ilerleyip ogs/hgs giselerinin bulundugu yerdeki jandarmalardan rica edip kendimize ambulans cagirdik. toplamda ambulansi 1 ila 1bucuk saat bekledik. jandarmanin da yaristan haberi olmadigini bu vesileyle ogrenmis oldugumu belirtmek isterim. ambulanslara, hijyen kosullarinin saglanmasi icin, bisiklet kabul edilmiyor. dolayisiyla el muayenesi sonrasinda, yaris konvoyunda gorevli, bisikletimi guvenli sekilde finis alanina ulastirabilecek bir arac olmadigi icin, finise kadar 20 km civari kullanmak zorunda kaldim.
  arkadaslar, beyin travmasi gecirmis olsaydim, herhangi bir kirigim olsaydi ve soka girmis olsaydim; hayatim ciddi sekilde tehlikeye girecekti. bu @granfondomarmara tarafindan yapilmis, ozru olamayacak bir ihmaldir. turkiyede boylesi organizasyonlar yapmanin guclugunun farkindayim. ancak olmazsa olmaz, hicbirimizin vazgecemeyecegi bir cikarimiz varsa bu da can guvenligimizdir. yarista kazadan dogal bir sey olamaz. ancak kaza yasama ihtimali olan her katilimcinin can guvenligi tesis edilmek durumundadir. ıki bin kisilik bir organizasyon yapmak buyuk bir is olabilir; ancak iki bin kisinin de guvenliginin saglanmasi kosuluyla. bu guvenligin asgari kosulu da herkese yetecek kadar ambulansin temin edilmesidir. sayet edilemiyorsa da iki bin kisilik organizasyon yapilmamalidir.
  bu yazinin amaci, hep beraber bu konuyu tartismak ve bu en dogal hakkimizi korumaktir."
  https://www.facebook.com/…34.100006280569581&type=3

  buna karşın gran fondo marmara organizatörü argeus özür dilemeyi geçtim, bir cevap açıklaması yapma zahmetine bile katlanmamışır. şunu da belirtmeliyim ki bu gran fondo marmara ile ilgili duyduğum tek vahim olay değil, başka birçok kişiden de başka ciddi problemler duydum.
  her katılımcıdan 75 ila 150 lira alınan, federasyondan izinli düzenlenen bir bisiklet yarışında bu tür akıl almaz saçmalıkların yaşanması türk milleti ve sikinin ucuyla iş yapmak gerçeğini bir kere daha yüzümüze acı bir şekilde vuruyor maalesef. umarım bu olay gerekli önlemlerin alınmasına vesile olur da gelecekteki kazaların çok daha kötü sonuçları olmaz.
 • türkiye'de biraz mutluluk veren, güzel şeyler de olabiliyormuş dedirten gran fondo yarışlarının da aslında son derece boktan, tehlikeli, sorumsuzca kurgulanan rezil organizasyonlar olduğunun işareti.
  her sene amatör bisikletçiler bu yarışlara hazırlanıyor, iple çekiyor, çoğuna 100-150 tl para ödüyor, yarışmak için başka şehirlere gidiyor, fakat ceplerini doldurdukları organizatörler, kaza yapan bisikletçiye bir ambulans sağlamaktan aciz.
  yolun ortasında bırakıp gidiyor adamı. yazıklar olsun.
 • (bkz: 78 event)
  (bkz: spor aş)
 • gran fondo yarışlarının büyük bir ciddiyetle yapıldığını sanıyordum ancak anlatılanlar doğruysa içler acısı bir durum var.

  1. ambulans olmaması başlı başına en büyük rezalet.

  2. jandarmanın yarıştan haberi yok ama devletin karayolunda (belki de otobanda da olabilir güzergahı bilemiyorum) yüzlerce bisiklet yarış halinde ilerliyor.

  3. travma halinde olan bir insan 20 km bisiklet kullanmak zorunda bırakılıyor. gerçekten inanılır gibi değil. çok basit bi kanama bile ciddi sonuçlar doğurabilirdi bu süre içinde.
 • ülkemizin ne denli medenileştiğini gösteren başlık. gran fondo yapılıyor, rezalet başlığı açılıyor... vays...

  şaka bir yana tam bir rezalet. trafiği kapatmakla, checkpoint noktalarında peynir ekmek dağıtmakla olmuyor.
 • yarışa katılan birisi olarak organizasyon rezilliğinden ben de biraz bahsedeyim.

  start alani oldukça dar ve start verildiği gibi yarış başlamış oldu ön grup koptu ve biz ön gruba yetişmek için deli gibi enerji harcadık. en önde hakem arabası olmalı ve grupların birleşmesi için yarışı standart bir hızda tutmalı 10 km boyunca.

  yeterli personel görevlendirmedikleri için yönlendirmeler yetersizdi.

  5 tane masa koyup yiyecek su ikmali için stantlar kurulmuş çok yetersiz yarışa katılan 500 kişiden bahsediyoruz.

  ambulans ben de görmedim.

  arkadan süpürme için gelen otobüslerin için de yarıştan çekilmek zorunda kişiler vardı bunlar yarış anında yanımızdan geçti ve yarıştan çekilen kişiler sıralamaya girmiş oldu. hem de iyi derecelerle :)

  bir çok sorunla yarış anında karşılaştıkları için yarış öncesi kapsamlı bir toplantı yapmadıkları ortaya çıktı.

  para için yapıldığı çok bariz sırıtan, içi boş tehlikeli bir yarış (yarış denirse?)
 • rezalet olmasına rağmen sözlükte ilgi görmemiş ve az önce fark ettiğim başlık. (bkz: vay anam vay neler dönmüş serhat ya)

  granfondo yarışlarına şimdiye dek hep şüpheyle yaklaştım. organizasyon komitesinin bunun için yeterli tecrübeye, birikime sahip olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. yarış organizasyonu çok ciddi iştir, hata kaldırmaz. ayrıca çok fazla amatör ve yeniyetme sporcunun katıldığı bir organizasyon. bir de üstüne para veriyorsunuz bunun. buna rağmen yarış alanında ambulans dahi bulundurmamak çok büyük bir ihmaldir ve yüzlerce bisikletçininin hayatını riske atmaktır.

  ne yazık ki federasyon yarışlarında bile yeterli güvenlik önlemi yok. yıllar önce bir yarışta ağır yaralanan bir bisikletçinin yarış alanında ambulans olmadığı için saatlerce ambulans beklediğini gayet iyi hatırlıyorum.

  bu sebeple türkiye'de birçok şey yapılamadığı gibi ne yazık ki bisiklet sporu da yapılamaz. benim can güvenliğim ve sağlığım, alacağım siktiriboktan bir madalya veya çıkacağım muhtemel kürsüden çok daha kıymetli. bisikletime sağlığım için, keyif için binerim; gerisi lafı güzaf.