• dakikası 1,28 ytl ye gelen konser.
    turkcell den bile daha pahalı.
  • kuruçeşme arena'da muhteşem bir yaz gününün karardığı saate, vaktinde başlamış ve vaktinden evvel bitmiş olan konser.

birkaç izlenim:

konser öncesi, giriş için sıra bekleyenlere yanaşıp para karşılığında "beklemeden" içeri girmek isteyenleri omuzlarından tutup nezarete götürür gibi sürüklemeye çalışan birtakım orospu çocuğu değnekçi/mafya özentisi tayfa türemiş. bir dahaki konserde sıra bekleyen vatandaşları örgütleyip bu medeniyetsizlik teşvik eden godoşları sokak ortasında eşşek sudan gelene kadar pataklamayı planlıyorum.

açılış grubu gripin, müziği ile kalabalığı - margarin ile plastik arasında sadece bir molekül fark olması örneğindeki gibi - neredeyse göbek atmanın eşiğine getirdi. sen git o kadar goth makyaj yap, sonra da "dalgalandım da duruldum" diye gerdan kıvır. validenin rimeline yazık.

bu arada, evanescence goth değil, o da ayrı mesele. bunu da büyük medya editörlerinin sınıflandırma ufuklarının darlığına vermek lazım herhalde.

gripin’in solisti birol ise bana ed kowalczyk’i hatırlattı. (hatırlayamayanlar için, live throwing copper, vs..)

evanescence ise, tayfası değişince ruhu gitmiş, sanki bir “evanescence tribute band” olmuş. o kadar grup arasından kendilerini dinlemeyi seçmemin ana sebebi olan melodi ve derin müzikalite boyutsuz iki gitarın akor basmasına indirgenmiş, davul “duyun lan beni, ben de burdayım” diye diye inliyor, ve bas makyajlı broadwaylerin subwooferlerine selam eder vaziyette.
    müzik gruplarının studyo ve konser performansları arasında fark olduğunun, birtakım zevatın canlı müzik konusunda zayıf olduğunun vs. farkındayım, ancak, amy lee ve asıl evanescence tayfasının daha önceki sahne performanslarını da biliyorum. en azından müzik vardı. dün gece büyük ölçüde “dangadangadandank” dinledik.
    bahsi geçen dangadangadandank meselesinde mixerin başında ne becerdiğini kestiremediğim ses mühendisinin de payı büyük elbette. amy lee sesini duyurabilmek için yırtındı, ben piyanoyu (sololar haricinde) duyabilmek için yırtındım.

bir de “i can’t believe we are in turkey” muhabbeti vardı.. kızım sen dünya turnesine çıkmışsın, yunanistan’dan israil’e geçiyorsun, arada kuruçeşme’de de para kazanmak var. taaa arkansas’tan buralara bizi görmeye gelmemişsin ki, di mi ama?

neyse.. en azından, yurdum goth makyajlı kızlarının boy ortalamalarının birbuçuk metrenin altında olması sayesinde eşim ile birlikte rahat seyredebildiğimiz bir konser oldu.
  • bundan 2 gün öncesine kadar 10 milyon daha fazla vererek, rockncoke' da evanescence' nin yanına bile yaklaşamayacağı grupları izleme şansı olunan bilet fiyatlarına sahip konser. umuyorum ki batarlar. turkiye' de konser açı guruhu sikmelik tavuk olarak gören bütün organizatörlere selam olunur.
  • eğer "16 yaşını doldurmamış katılımcılar yanlızca anne veya babalarının refaketinde katılabilirler" yasağına tabi kalabilirse, kelime anlamıyla ana baba günü olacak konser. biletler bedava olsaydı gidilebilirdi belki.
  • amy lee hayko' nun müziğini çok sert bulduğu için istememiştir.
  • festival biletlerinden bile pahali bir bilete sahip konser.

sanirim organizatorler amy leeyi pek seviyorlar. bas basa bir konser olsun istemisler.
  • açıkçası gnctrkcll davetlisi olarak değil de, 90 ytl bayılıp gitseydim(para olsa alırdım da) farklı şeyler yazacağımı bilmeme rağmen bazı acı gerçekleri belirtmekten kendimi alamıyorum.
    konser çok kısa sürdü evet, bunun sebebi, evanescene'in iyi bir konser grubu olmamasıdır, eğer olsalardı, setlistlerinde eski demolarından şarkıları, coverlar(ki heart shaped box coverları mevcuttu kazaa ortamlarında) ya ne bileyim akustik zart zurtları yer alırdı. elde kalanları da iyi değerlendirdiler herhalde, ama bi everybodys fool çalınmalıydı. her ne kadar bana kalırsa en iyi parçaları olan imaginary i çalımış olsalar bile
    gitarın, davulun ve basın sesi yeri geldiğinde hep kısıldı. amy lee nin sesinin arkasında bi atmosferik hava olarak kaldılar. bol bol midi gibin orkestral efektler, albümdeki gibi yer aldı, ama bu bana kalırsa bi bütünlük kazandırmadı şarkılara. koskoca kuruçeşme arena'nın hakkını veremediler. amy bacımın sesi gidip geldi, sololar falan bi acayipti, açıkçası çok büyük bi kamera şakası gibiydi bana kalırsa bütün etkinlik. kendilerini dünyada kurulmuş 3. rock grubu sanması , bizi de daha önce konser görmemiş sefiller yerine koyması sonucu herhal, "you rock istanbul" diye bağırmak, sol eli metal işareti yaparak sallamakla yetindi amy lee. eh daha fazlasını beklemek de yanlıştı herhalde. çok uzaklarda olmasam ben de kendisine "you suck" diye bağırırdım herhal, benim de az biraz ingilizcem var yani.
    tabi suç bu çapulculara tonla para verip, bilet fiyatlarını 90 ytl'den satarak, bilet zarflarına "rüya gerçek oluyor" yazdıranlarda. sanki beatles'ı getirecekler cennetten, peh!
    neyse efendim, umarım evanescene'in ülkemizde konser verişi ülke için iyi bir reklam olur ve iyi gelişmelere yol açar diyerek bu anlamsız enrtymi sonlandırıyorum.

p.s. :evet çok şişmanmış gerçekten. o ne kol o ne kocaman bir vücuttu öyle. ay parçası mübarek.
  • bana evanescence diye bir grubun var olmadığını, sadece "amy lee ve saz arkadaşları" şeklinde bir topluluğun var olduğunu öğreten konser...

"iyi ki gençtürksel beleşçilerindendim" diyenlerden biri olmakla birlikte, gerçekten görmek istediğim bir grubu izlediğim için mutluyum. ancak ne gripin (ki ben hayko cepkin'i görmeyi tercih ederdim), ne amy lee'nin hiç fena olmayan sesi, ne güzel manzaralı kuruçeşme bu konseri kurtarmaya yetmedi. amy lee yalakalık yapmadığı zamanlarda şarkı söyledi falan... e peki grup performansı? sadece sawyer tipli bateriste prim verdik biraz... (gerçi çok uzaktan sawyer'a benzettik kendisini, kamera sürekli amy lee'yi çektiği için tam bilemiyoruz) sanki bir rock grubu değil de amy lee adlı abla şarkı söylüyor. ben mi havasına giremedim bilmiyorum... bağırmaya çalışan bir solist bayan ve birbirinden kopuk çalgıcıları izledikçe, özellikle sonlara doğru, "ben şebnem ferah konserlerini özledim" diyerek ağlamaya başlayacaktım. (bence şebnem ferah ve arkadaşları sahnede evanescence'den çok daha "rock grubu")

ntvmsnbc'nin haberine göre bu konsere 5 bin kişi gelmiş, zaten bin tanesi gençtürkselliydi. bir de bu kuruçeşme arena'da her daim mevcut olan ve "ben ortamı seviyorum hacı, rock falan işim olmaz" tarzında takılan abiler ablaları atarsak, sayı kaça iner bilemiyorum.

sonuç olarak, türkiye'ye olduğuna inanamayan, "istediniz geldik, ayrıca size all that i'm living for şarkısını armağan ediyorum" şeklinde şirinlik yapan amy lee kişisi, bundan böyle kendisine festivallerde yer bulmaya çalışsın, böylece "bunlar 70 dakika kaldılar ama bundan sonra x grup var onları izleriz havamızı buluruz" şeklinde kendimizi avutabilelim.
  • izleyicilerinin büyük çoğunluğunun turkcell'in davetlisi, geri kalanının da 16 yaş kitlesi olduğu konserdir. sanıyorum ki bu sayede pek çok kişi konser çıkışında "oh be iyi ki para vermemişim" demiş, geri kalanı da "waw süperdi" diye tepki vermiştir. hayatta hiç adam gibi konser görmemiş olsam belki iyiydi diyebilirdim, ama zavallı amy lee'nin o anlatıla anlatıla bitirilemeyen türk seyirci performansının %50'sini görebildiğini sanmıyorum. en azından alanın arka tarafından görünen öyle.
  • avantajlı biletleri 90 ytl olmuş konser
    yani 90 ytl verip sabahın köründe de gitseniz en önlerden izleyemeyeceğiniz konser. tamam fazla büyük konser görmüyor olabiliriz ama evanesence ın da ne edip etmeyeceğini biliyoruz sanırım

gözünü seviim yine kuruçeşme arena da 95 ytl ye en önden en ortadan babalar gibi izlediğim guns n roses konseri nin diyorum ve gitmiyorum
hesabın var mı? giriş yap