şükela:  tümü | bugün
 • yanılma değil yamulma. akp'nin kurduğu korku imparatorluğu, kendi anketçilerine dahi doğru öngörü yapmayı imkansız hale getirdi.

  insanlar mikrofon uzatıldığında tercihlerini belirtmekten korkar hale geldiler. bu sebeple kopuşun ne denli büyük olduğunu kimse tam olarak göremiyor.

  kendimden örnek vereyim: ailemde her seçimde akp'ye oy veren, her seçim öncesi akıllarını çelmeye çalıştığım ama hep hüsran yaşadığım iki üye var. bu iki üye ile tartışmalarımız ya kavgaya dönüşürdü ya da baştan tartışmaya girmeyi dahi kabul etmezler ve konu orada kapanırdı.

  geçen akşam iftara gittiğimde muharrem ince'nin ntv canlı yayınını açtım bilerek. yaklaşık 1 saat izledik, hiç üzerlerine varmadım. sonra konuyu hafiften açmaya başladığımda baktım ki yılların direnci kendiliğinden kırılmış ve hayatımın şokunu yaşadım.

  biri seçime gitmeyeceğini söylüyor. diğeri eskinin refahçısı, saadete meyyal. seçime gitmeyeceğini söyleyeni de ince'ye ikna ederim diye düşünüyorum. olmadı mı? olsun. hiç olmazsa karşı taraftan 16 yıldır verilen bir oy eksilmiş olacak.

  24 haziran çok sürprize gebe.
 • anket şirketlerinden biri tv de şöyle bir açıklama yapmıştı.
  eskiden anket yapmak istiyoruz dediğimiz her 40 kişiden 18 i bizimle anket yapmayı kabul ederken bu seçimde her 200 kişiden 18 i kabul ediyor. insanlar fikirlerini beyan etmekten çekiniyorlar. bu tespit çok önemli.

  başka bir nokta ise sağ partiler yani akp+mhp+sp anadolu köylerinden çok fazla oy alırlar ancak anadolu köylerine anket için giden anket şirketi varmı bilmiyorum. bu seçimde diğer seçimlere nazaran
  istatistiksel analiz konusu ile karar analizi konusunda uzmanlık seviyesinde iş yapmaları gerekiyor.