şükela:  tümü | bugün soru sor
588 entry daha
 • türkiye için yıllık ölüm oranı, tüik verilerine göre 2009'dan bu yıla hep yüzde 0,049 ile 0,053 arasında olmuş. yuvarlak hesap binde 5 dersek şayet, 2002'den günümüze türkiye'de ölen insan sayısı 6 milyon küsür oluyor. 18 yaşından küçük ölüm oranı genelde yüzde 10'a denk geliyor. bu da demek oluyor ki 2002'den bu güne yuvarlak hesap 5 buçuk milyon seçmen vefat etmiş.

  2002'deki seçmen sayısı yuvarlak 41.4 milyon iken 2018'de 59.4 milyon. bu demek oluyor ki 2002'den bugüne seçmen sayısı 18 milyon artmış. vefat eden 5 buçuk milyonun yerine gelenleri de eklersek, 2002'den bugüne tam 23 buçuk milyon yeni seçmen oy kullanmış oluyor. (bu hesap yuvarlamalarla yapılmıştır. ancak nokta hesabı verilerle yapılsa dahi çok farklı bir sonuç çıkmayacağı muhakkaktır)

  bu seçimlerdeki seçmen sayısı 59.4 idi. bu seçmenlerden tam 23.5 milyonu, yani diğer bir deyişle %40'ı, erdoğan'ı ülkenin başına getiren ve akp devrini başlatan seçimde oy kullanmamıştı.

  aziz nesin'in "yüzde altmış" dediği 82 senesinden günümüze aynı hesabı yapar isek de günümüzde 82 senesinde oy kullanmış en fazla 9-10 milyon seçmenin kaldığını görüyoruz. bu da toplam seçmenin sadece %17'si yapar. bir başka değişle, mevcut seçmenimizin %80'ine yakını, özallı yıllar ve sonrası dönemde oy kullanmaya başlamıştır.

  bütün bu hesaplamaları niye mi yazdım? akp seçmeni dediğiniz, kemik dediğiniz kitlenin statik değil de gayet dinamik bir yapısı olduğunu göstermek için. hal böyleyken akp yönetiminin devam etmesi ve erdoğan'ın cumhurbaşkanı olması sonucunu "kemikleşen" bir kitleye yahut aptal, geri zekalı, hasta olduğunu iddia ettiğiniz (bkz: yüzde 52'si akıl hastası olan ülkede yaşamak) insanlara bağlamaktansa, asıl sebep olan "halkın hiçbir alternatifi daha iyi görmemiş olması" gerçeğini görmek daha doğru olur. bu halk cem uzan'ın partisine bile %7 oy verebilmiş, bir önceki seçimde %14 oy verdiği dsp'yi bir sonraki seçimde birinci parti yapabilmiş, siyasetin taze partisi iyi parti'ye kurulduktan birkaç ay sonra barajı aştırabilmiş bir halk. aşağılamaktansa ellerini akp'ye mahkum bıraktığınız için utanın...

  not: sevgili sözlükçü, her seçim öncesi büyük bir heyecanla savunup adeta tapınır hale geldiğin adayı gösterip de "daha ne yapalım, en iyisi burada ama siz vermiyorsunuz" diyeceksen hiç konuşma. o aday halkın gönlünü kazanamamışsa, demek ki insanların kendisinde bulamadığı birçok şey var. bugün türkiye'de herkes akp oylarının en az yarısının kerhen yahut memnuniyetsizlikle verildiğini biliyor. seçime gelmeden hep yakınan halkın seçimde niye farklı partiye oy vermemesinin sebebini arıyordunuz ya, işte burada arayın...