şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şu adresten ulaşılabilecek milletvekili dağılımı simülasyondur.

  net sonuçlar vermese de fikir vermesi açısından yararlı bir simülasyondur.

  buna göre, hdp'nin barajı geçtiğini varsayarsak cumhur ittifakının mecliste çoğunluğu kaybetmesi için en fazla %42 oy alması gerekiyor. tabii henüz muhalif ittifakı güncellemesi yapılmamış hali bu.

  muhalif ittifakı güncellemesinden sonra tahminim, cumhur ittifakının mecliste çoğunluğu kaybetmesi için en fazla %44 oy alması gerekiyor.

  tabii tüm bu olasılıklar hdp'nin barajı geçip geçmemesine bağlı. hdp baraj altı kalırsa milletvekili sayısı bakımında cumhur ittifakı fark atıyor.
 • akp-mhp ittifaki %46 oy alsa bile cogunlugu kaybettigini gosteren simulasyon.

  cumhur 46 (41 akp - 5 mhp), demokrasi 42 (23 chp - 13 iyi parti - 5 saadet - 1 dp), hdp 11, diger 1

  sonuc:

  cumhurspor: 292
  demokrasispor: 242
  hedepespor: 66
 • aramizda hala meclis icinden bir hukumet falan kurulacagini sanan kisiler var ki bunlarin sayisi cidden az degil.

  sadece sozlukten bahsetmiyorum sosyal hayatta da bu boyle.

  bakin beyler , hanimlar , romalilar...

  bu secimden itibaren bir basbakan ve meclis icinden cikanlardan olusan bir bakanlar kurulu falan olmayacak. dogal olarak bir hukumet falanda olmayacak. bir cumhurbaskani ( baskan ) secicez o da etrafina istedigi adami toplayip bakanlik verecek ulkeyi yonetecek olay bu.

  peki milletvekili secimi ne ayak ?

  600 tanede mv. secicez . bunlarin olayi da mecliste şuan ki gibi yasama faaliyetleri olacak yani kisacasi kanun yapacaklar ve cumhurbaskaninin partisi zaten mecliste cogunlukta ise ortada demokrasi falan kalmadigi icin tek adam rejimine donusmus olacak.

  gecen yil referandumda bu olaylari dogru duzgun anlatmadiginiz icin ulkede hala bir basbakanin olacagini hukumet kuracagini falan sananlar var. boyle bisey yok arkadaslar.

  cumhurbaskani yurutme faliyetini tek basina sectigi bakanlarla ve yardimcilariyla istedigi gibi yapacak. meclis ise denetleme ve yasama gorevini ustlenecek fakat her durumda bizim ulkede meclis cogunlugu da c.baskaninin partisinde olacagindan ortada demokrasi falan kalmamis olacak.

  yani ne simulasyon yaparsaniz yapin hem rte cumhurbaskani olur hemde mecliste 301 mv sayisini bulurlarsa yat derlerse yatacak , domal derlerse domalacaksiniz olay bu kadar basit.
 • https://www.tahminhesap.com/…emi-simulasyonu/#sonuc
  şu şekilde öngördüğüm sonuçlar.
  cumbaba ittifakı
  akp:40--- 286 mv
  mhp: 6--- 12 mv (:d)
  demokrasi ittifakı
  chp:22---141
  iyip:15--88
  sp:2

  hdp: 12,5--- 74 mv

  diğer: 2
 • cumhurbaşkanlığı seçiminde cumhur ittifakı istediği sonucu alırsa şayet, milletvekili sayısının pek bir önemi kalmayacak bu sebeple erdoğan tekrar seçildiği takdirde gerisi sadece laf-ı güzaftır.
 • bu simülasyon iş yapmaz. çünkü değişkeni en çok olan seçime gidiyoruz. milletvekili bazında diyorum tabi, yoksa başkanlık için 4 bilemedin 5 kişi çıkacak.

  1. iyi parti'nin nerede ne kadar kimden oy alacağı belli değil.
  2. mhp seçmeninin ne kadarı iyi partiye ne kadarı chp'ye kayacak belli değil.
  3. saadet, dp, bbp gibi ittifak partileri nereden nasıl milletvekili çıkarabilir belli değil.

  ha ben tahminimi girdim yine de yazayım madem yapmışlar. haziran seçimlerini baz aldım, çünkü benzediği seçim o.
  tahmin
  akp: 40
  mhp: 5
  bbp: 1
  chp: 25
  iyi: 12.5
  sp: 3
  dp: 1
  hdp: 10.5
  diğer: 2

  sonuç
  cumhur: 301 mv (272+29)
  demokrasi: 231 mv (155+73+3)
  hdp: 68 mv

  yorum : 1 kişi ile verdik çoğunluğu, hahahha.
 • simülasyon yeterince iyi değil. bunu oy oranlarını yazdıktan sonra tek tek illere baktığınızda geçen seçimdeki seçmen davranışlarıyla simülasyonun yeterli korelasyonu sağlayamamasından anlayabilirsiniz. sanırım yeni kurulan iyi parti için de bir seçmen tabanı yaratmadıkları için tüm türkiye'ye neredeyse eşit dağıtıyorlar iyi partinin oy oranını bu yüzden de hesap güvenilir çıkmıyor maalesef. daha önce demokrasi denetçileri diye bir sitenin seçim simülasyonu çok daha başarılıydı ancak site kendini kapatmış.
 • simülasyona göre cumhur ittifakının en az %47 oy alması lazım ki millet+hdp ittifakını sayıca geçsin.
 • güncellenmiş simülasyon. partilerin aldığı oy oranlarına ek olarak hangi partinin hangi adayı yüzde kaç oranında destekleyeceğini düşündüğünüzü giriyorsunuz. buna göre cb seçimi için de oy oranı veriyor size. güzel olmuş, fikir vermesi açısından denenebilir.