*

şükela:  tümü | bugün
 • bu başlıktaki entrylerin hangi akla hizmet 24 haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçimi başlığına taşındığını anlamıyorum.

  taşınan entryler derhal geri getirilmeli.

  24 haziran'da iki farklı seçim olacak. biri genel seçimler (milletvekilliği) bir diğeri ise cumhurbaşkanı seçimi.

  cumhurbaşkanı seçiminde adaylar, genel seçimlerde ise partiler yarışacak. aktörler vs değişik olacak. dolayısıyla her iki seçim için yazılan entryler de değişik olacak.
 • milletvekillerinin kimler olacağını belirleyecek seçim. 24 haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçimi ile aynı gün yapılacak.

  meclis’in artık hükümete güven oyu vermesi mümkün olmadığından yürütmeyi seçme fonksiyonu ortadan kalkmış, sadece yasama organı fonksiyonu kalmış bir meclis seçilecektir.

  “meclis çoğunluğu” kavramı anlamını yiterecektir zira halk oyuyla seçilmiş cb meclis çoğunluğu partiden olmayabilir ve bu cb bakanların tamamı milletvekili olmayan bir bakanlar kurulu kurup yürütme organını meclis çoğunluğuna gerek duymadan ihdas edebilir, kurar yani.

  yani şöyle bir durum ortaya çıkabilir: meclisteki partiler, milletvekili sayısına göre: 1. parti akp, 2. parti chp, 3. parti mhp.

  cumhurbaşkanı meral akşener

  bakanlar kurulu: 10 kişi iyi parti üyesi, 5 kişi chp üyesi, 2 kişi saadet partisi üyesi, 5 kişi parti üyesi değil

  hukuken mümkün (siyaseten de olabilirliği yok değil) oldu bitti maşallah.

  edit: rte’ye ne oldu derseniz, akp genel başkanı, o kadar, milletvekili de değil.

  edit 2: ysk’nın resmi yazılarına göre de 24 haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçiminden ayrı bir seçimdir. orjinal olarak tam hali; “türkiye büyük millet meclisinin 27’nci yasama dönemi milletvekili genel seçimi ve cumhurbaşkanlığı seçimi” şeklindedir.
 • anadolu da anadolu, taşra da taşra diyenlerin seçmen dağılımdan haberlerinin olmadığını da göstermiş seçimlerdir.

  şöyle ki; o “anadolu’da hareketlilik yok bunlar a haberden baska bir sey izlemiyor” diyenler, tek basina istanbul’un 13 sehirli(ankara da dahi) ic anadolu bolgesi’nin secmen sayisindan fazla oldugunu bilmiyor olabilirler.

  istanbul’da 10.5 milyon secmen
  i.anadolu’da 9 milyon secmen var

  ki bu 9 milyon secmen’in de 3.8 milyonu ankara’nin, onu cikartirsaniz istanbul tek basina tum ici anadolu’yu ikiye katliyor secmen sayisinda. kaldi ki en sonki referandumda ic anadolu bolgesi’nde cikan hayir orana %41 idi.

  keza dogu anadolu’da da sadece 3.6 milyon secmen var. ankara ili bile tek basina 3.8 milyon secmene sahip.

  5 buyuksehir tek basina 20 milyon secmene yani total secmenin %40-45’i ediyor. ilk 10 sehir ise %60-65. yani oyle efsane bir tasra gucu yok ortada ya da belirleyiciligi!

  ha bu demek degil tum buyuksehirlerden muhalifler zirvede tasrada dusuk ya da akp buyuksehirlerde bitti. fakat, umarim muhlefet partilerinin stratejilerini yapanlar da sizin gibi kafayi 5-6 bin secmenli tasra ilcelerine takip buyuksehirleri iskalamazlar!
 • milletvekili adayı olmak isteyen kamu görevlilerinin bu akşam saat 17:00’a kadar istifalarını sunmaları bekleniyor.

  https://www.sozcu.com.tr/…asi-icin-son-gun-2372064/
 • birçok insanın farkında olmadığı seçimlerdir.

  sadece cb seçileceğini sanıyorlar.
 • cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 50+1 ne ise bu seçimde de 300+1 o dur. farz edelim rte cumhurbaşkanı seçildi fakat akp 270 milletvekili çıkardı. yasa çıkarabilmek için 31 vekile ihtiyacı olacak. muhalefetin birleşmesi durumunda, mecliste uzlaşma kaçınılmaz olacaktır. aksi durumda rte hiçbir yasayı, bırakın meclisi, komisyonlardan bile geçiremez. ben yaptım oldu devri biter. cumhurbaşkanlığı seçiminden daha önemlidir bana göre.
 • (bkz: chp-iyi parti-saadet partisi-dp ittifakı) kurulduktan sonra parlamento'da akp ve yardakçısı mhp eskisi gibi çoğunluğu alamayacağı seçimdir.

  ayrıca;

  (bkz: 24 haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçimi/#76553595)
 • çok ilginç. insanlar gerçekten böyle bir seçim olacağını bilmiyorlar. mesela cumhurbaşkanlığı için meral akşener’e oy verirken bölgesindeki chp milletvekiline oy verebileceğini çoğu kişi bilmiyor.

  hatta herhalde ekşi sözlük moderatörleri bile bilmiyor ki bu başlıkta yazanları cumhurbaşkanlığı seçimi başlığına taşımışlar.

  tahmin adettendir; sonunda akp’nin (ve hatta millet ittifakının) meclisteki çoğunluğunu kaybedeceğini tahmin ediyorum. erdoğan’ın cumhurbaşkanı olduğu ama meclis çoğunluğu olmayan bir türkiye nasıl olur onu henüz tahayyül edemiyorum.