şükela:  tümü | bugün
  • üst edit: kaynak geldi: kaynak nahrok'a teşekürler..

2906 kişi ile yapılan 24 haziran cumhurbaşkanlığı seçiminde seçmen davranışlarını konu alan araştırma.

sonuçları paylaşıyorum;

seçmen hangi partiye oy vereceğine ne zaman karar veriyor?

sandık başında: 5
    son hafta: 6
    son bir ay: 5
    son bir ay iki ay: 8
    iki ay önce: 75
    cevap yok: 1

sandık başında karar veren seçmenler;

akp: 5
    chp: 7
    hdp: 3
    mhp:4
    iyi parti: 4

iki aydan önce karar veren parti seçmenleri

akp: 84
    chp: 72
    hdp: 78
    mhp: 68
    iyi parti: 51

24 haziran'da akp oyundaki değişim.(1 kasımda oy veren akp seçmeninde ki 24 haziran değişimi)

akp: 78
    mhp: 9
    chp: 5
    hdp:1
    iyi parti: 5

24 haziran chp oyunda ki değişim. (1 kasımda oy veren chp seçmeninde ki 24 haziran değişimi)

chp: 74
    iyi parti: 13
    hdp: 7
    mhp: 2
    akp:3

24 haziran hdp oyunda ki değişim. (1 kasımda oy veren hdp seçmeninde ki 24 haziran değişimi)

hdp: 87
    akp: 8
    chp: 4
    mhp: 0
    iyi parti: 0

24 haziran mhp oyunda ki değişim. (1 kasımda oy veren mhp seçmeninde ki 24 haziran değişimi)

mhp: 50
    akp: 10
    iyi parti: 28
    chp: 9
    saadet: 1
    millet ittifakı: 1
    cumhru ittifakı: 1

sonuç: bu sonuçlara göre mhp kaybettiği 4.5 puanı akp'den almış gözüküyor. akp ise; kaybettiği oyları ittifak içinde tutmuş gözüküyor. chp kısıtlıda olsa hdp seçmeni ulaşmış, hdp ise chp'nin desteği ile baraj seviyesinden 11.4 seviyesine çıkmış.

1 kasım 2015 seçimine göre iyi partinin oyları hangi partiden geldi.

akp: 21
    chp: 29
    mhp: 30
    diğer: 5
    oy kullanmadım: 9
    cevap yok: 6

sonuç: iyi parti hdp hariç diğer partilerin tamamından beslenmiş. akp'den gelen 21'lik oy akp'nin oyu en fazla olduğu için akp'ye fazla zarar vermemiş. tüm partilerde oy kayması var.

milletvekili genel seçiminde en etkili unsur.

akp:

partinin kendisi: 9
    lideri:71
    vaatleri/politikaları: 18
    cevap yko: 2

chp:

partinin kendisi: 35
    lideri: 21
    vaatleri/politikaları: 42
    cevap yok: 2

hdp:

partinin kendisi: 15
    lideri: 36
    vaatleri/politikaları: 45 (umarım öcalanı lider olarak görmüyorsunuzdur. selo'ya razıyım.)
    cevap yok: 4

mhp:
    partinin kendisi: 37
    lideri 29
    vaatleri/politikaları: 44
    cevap yok: 1

sonuç: akp lider partisi.

oy tercihinde hangi vaatler etkili oldu:

toplam seçmen/ akparti seçmeni

mevcut icraatler: 17 / ak parti seçmeni: 32
    ekonomik vaatler: 26 / ak parti seçmeni: 22
    dış ilişkiler: 11 / ak parti seçmeni:13
    terörle mücadele: / 11 ak parti seçmeni:11
    istirar: 9 / ak parti seçmeni:11
    dini değerlerin koruması: 7/ ak parti seçmeni:10

sonuç: seçmenin geneli ekonomiyi düşünerek oy vermiş. diğer partileri yazamadım araştırın öğrenin. iyi partide ekonomi: 40 onu söyleyebilirim. iyi parti sağ değil merkeze oturmuş gözüküyor.

bu kadar yeter yoruldum sonra editlerim.

edit:

oylar emanet mi?(tüm seçmenler)

asıl oy: 86
    emanet oy: 12
    fikrim yok: 2

parti sadakati:

akp: 95 emanet: 5
    chp: 87 emanet: 12
    hdp: 76 emanet oy: 20 cevap yok: 4

diğerlerini kaçırdım... kusura bakmayın.

edit 2:

isimler bazında cb seçimimnde kime oy vereceğine seçmen ne zaman karar verdi:

2 ay önce:

erdoğan: 89
    chp'nin adayı (ince): 72

sonuç: yazamadım ama detaylarında; ince her hafta oy oranını arttırmayı başarmış. erdoğan ise mevcut oyunu korumayı başarmış.
  • boşuna analiz kasmayın. bu ülkeden birşey olmaz. değerli vaktinizi bu tür şeylere harcamayın.
  • bence bu anketin en önemli kısmı seçmenin eğitim düzeyi ile alakalı kısmıdır.

ilk öğretim ve daha düşük seçmen:
    %60 rte - %23 ince
    lise mezunu seçmen:
    %52 rte - %32 ince
    yükseköğretim sahibi seçmen:
    %32 rte - %52 ince
    demiş.

1- eğitim ile alakalı sosyolojik kural yine işlemiş. eğitim seviyesinin seçmenin üzerindeki etkisi ayrı bir yazı konusu olsun. eğitim almanın insan beyninin düşünüş şeklini değiştirdiği açık. ama burda şunu da gözden kaçırmamak gerekir. yüksek öğrenim çoğu zaman çok da eşit koşullarda sağlanamaz. toplumda imtiyaz sahibi, maddi birikim sahibi insanlar her zaman daha iyi eğitilirler. toplumumuz 16 yıl önce nasıl farklı bir şekilde evrildiyse 16 yıldır da başka yönde değişiyor evriliyor. bir önceki dönemin iyi eğitilmiş insanlarının fikirlerinin bu dönemki iktidardan farklı olması beklenen bir durum olsa gerek.

2- sadece lise mezunları oylasa aynı sonuç çıkarmış. (%6 ile demirtaş'ı bilememişler bir tek. meral %9)

3- sadece yükseköğretim sahibi seçmen oylasa sonuç şimdikinin tam tersi olurmuş. (52 - 32)

4- bir ülkenin bireylerinin benzer eğitim seviyesine ulaşması aralarındaki kutuplaşmayı azalatacaktır. doğru eğitimin artarak toplumda homojenize olması gerekiyor. şimdiye kadar eğitim her iktidarın tekelinde olsa da dünyada artan teknoloji önünde bu tekellerin yenik düşeceği, bilgiye ulaşmamanın, onu reddetmenin ayrı bir çaba gerektireceği günler yakın.
  • oldukça önemli ve ilginç bilgiler içermesine rağmen sözlüğün ilgisini çekememiş anket. şuradan bakılabiliyor.

çeşitli sorularla halkın nabzını tutan bir anket yapmışlar. çok sayıda soru var girip kendiniz okursanız daha iyi olur. ben sadece ilgimi çeken, seçmenin eğitim durumunun oy tercihi konusunda kısaca yazayım.

araştırma sonuçlarına göre seçimde eğer sadece ilkokul mezunu ve aşağısı eğitim seviyesine sahip seçmen oy kullansaymış tayyip erdoğan %60, muharrem ince %23, selahattin demirtaş %10, meral akşener %6, temel karamollaoğlu %1 oy alacakmış.

tam tersine sadece yükseköğretim mezunu ve yukarısı oy kullansaymış tayyip erdoğan %32, muharrem ince %50, selahattin demirtaş %7, meral akşener %10, temel karamollaoğlu %1 oy alacakmış.

temel dedenin farkı küsürattır muhtemelen o yüzden etkilememiştir. ama eğitim seviyesi arttıkça tayyip'in ve selo'nun oylarının düşerken, muharrem ve meral'in oylarının artmış olması, hatta muharrem'in %50'yi görmesi bile oldukça enteresan.

yine burayla ilgili, milletvekili seçimleri için eğitim durumlarının farkını da araştırmışlar.

ilk yaptığım gibi sadece düşük eğitimli kesim oy verse akp %50, chp %19, hdp %12, mhp %10, iyi %7 oy alacakmış. yüksek eğitimli kesim oy verse akp %20, chp %35, hdp %13, mhp %11, iyi %16 oy alacakmış.

seçim sonrasına iyi parti'yi topluca gömme şenliği yapılıyor başarısız oldu diye. ama zaten aklı başında olan, mantıklı düşünebilen insanlara hitap ediyordu. eğitim kesimdeki oyu eğitimsiz kesimin 2 katından daha fazla. aynı zamanda akp'ye destek eğitimli kesimde oldukça az. öyle ki akp+mhp bile %33 yapıyor, chp %35 ile tek başına geçiyor ikisini.

referandum sonrası yapılan anketlerde de eğitimli kesimin %60'ının hayır oyu verdiği sonucuna ulaşılmıştı. yorum bunu okuyan herkesin.
  • yayınlanan sonucuna göre koca ülkenin geleceğine ve bizim hayat kalitemize ilkokul mezunu, hatta ilkokul diploması bile olmayan büyük bir kitle karar veriyor.

buradan anlaşılıyor ki, tarihin en büyük eğitim devrimini yapıp 15 yıl boyunca düzgün bir sistemde gençler yetiştiremezsek ve insanlarımıza en azından lise/meslek lisesi diploması kazandıramazsak bu ülkenin burnu boktan kurtulmayacak.

bunu o kadar kolay yapamayacağımıza göre bu ülkede devlete en çok vergiyi veren üniversite mezunu insanlar olarak örgütlenmeli ve çift meclisli bir yapı mesela bir senato talep etmemiz gerek. ve bu senatonun da seçmenleri yüksek öğretim mezunu olmalı. bu cehalet ile dengeyi meclis aritmetiğinde en azından bu şekilde sağlayıp ülkeyi rayına oturtabiliriz bence. yoksa burada chp'nin veya iyi partinin seçim kazanmasını umup yıllarca beklemekle hiç bir yere varamayacağız.