şükela:  tümü | bugün
  • kimsenin umurunda olmayan ancak seçimin kaderinin doğrudan bağlı olduğu durumdur.

hdp tabanının cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki oyu kilittir.
    boykota gitmelerinde dahi erdoğan ikinci tura dahi kalmadan seçimi kazanır.

ne kadar sövsen de gerçek bu, erdoğan'ı istemiyorsan bu adamların oyuna mec bur sun.
  • ikiye bölünecektir.
  • sadece seçimden seçime akıllara gelen kitlenin oylarının hesabının yapıldığı sözde sorunsal.

böyle de bir şey var #76130524
  • gerçekçi olalım mı? kürtler için iki seçenek var:

1- seçime katılmamak. bu ne demek herkesin malumu
    2- chp-iyi parti desteklemek

birincisinde, seçtikleri milletvekillerini hapse atan, seçim yatırımı amaçlı suriye’deki kürt şehrine operasyon düzenleyen, belediyelerine kayyum atayan bir siyasi güruh

ikincisinde, seçtikleri milletvekilleri hapse atılırken tamam diyen bir ulusalcı yapı var. seçmen bazında çoğunlukla kürtlerin doğal haklarını daha hiç konuşmamış/es geçmiş/ötekileştirmiş bir kitle.

fakat hdp seçmeninin de ülkenin geri dönüşü olmayan bataklıktan çıkmasının son şansı olduğunu bildiğini sanıyorum.

edit: sevgili suserlar ben kürtlerin tümünün hdp’ye oy verdiğini, batıdan oy almadığını yazmadım ki.. bu başlıkta bahsi geçen kürtler tayyibin kayığına binmemiş olanlar elbette.
  • etnik siyaset yapacak vakit yok, 2 ay seçim ve propagandası için çok kısıtlı süre. jet hızında doğuda yeni tesis açılışları göreceksiniz, ülkenin her yanı bayram yeri olacak. 15 yıldır yapılanlarla hava atılacak ama size giren çıkanı kimse dillendirmeyecek. en kararsız seçmen kesinlikle ilk defa oy kullanacak gruptur.
  • aslında kürt oyları yoktur. türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının oyları vardır.

anayasanın 66. maddesine göre de türkiye cumhuriyeti'ne vatandaşlık ile bağlı olan herkes türk sayılmıştır.

keşke şu bölücü kafadan çıksanız. türkiye'nin geleceğine türkler karar verecek. yani 80 milyon.
  • sadece seçimden seçime akıllara gelen kitlenin oylarının hesabının yapıldığı sözde problematik.
  • 'türklerin partisi = mhp' mi de 'kürtlerin partisi = hdp' olsun bre cahiller, keşke ölseniz demek istediğim suserlerin olduğunu gösteren hede.
  • kimsenin iplemediği olaylardır.
  • iyi partiye , dolayısıyla akşenere gitmeyecek oylardır.

hani o umudu unutun.