şükela:  tümü | bugün
 • burayı okuyorlar, siz de katkı sağlayın. gerek medya ayağıyla, gerek ise çeşitli şantaj ve iftiralarla mağdur edilen, birçok kez şaibeli seçime maruz kalmış muhalif cephenin seçimler için alması faydalı önerilerdir. hep beraber listeleyelim. (trolleri eksilemeniz yeterli. şükela modunda ziyaretçilere en son gösterilirler. faydalı olanları artılamayı da asla unutmayın.)

  benden gelsin:
  1. seçimlerde şaibe olacağı söylemleri minimuma indirilmeli. bu, özellikle genç seçmende "hileyle de olsa kazanacaklar" algısıyla sandığa gitmeme sonucu yaratıyor. buna tamamen son verilmeli.

  2. geçen referandumda %100 evet çıkan sandıklarda çeşitli skandalların bulunmasının yanı sıra, aynı zamanda o sandıkların bir başka ortak özelliği daha vardı: hayır cephesinden bir parti/sandık temsilcisinin olmaması. yani orada neler döndüğünü hayır cephesi bilmiyor. böyle tek bir sandık bile kalmamalı, öncelikle her genç sandığa gitmeli, ayrıca sandık görevlisi olarak başvurmalı (günlük ücret alır, harçlıklarını da çıkartırlar) geçen referandumda, chp'nin 3500 sandığa temsilci ata(ya)maması korkunç bir düzeltilmesi gereken noktadır mesela.

  3. ikinci maddeye paralel olarak, malum'un medya tarafından tanrılaştırılmasının önü alınmalı, çoğu konuda bir kılıçdaroğlu kadar dahi kişisel anlamda başarılı olamadığına dair vurgulara sıklık verilmeli. bu işlerin bir adamdan çok, çevresinde ona yardım edenlerle alakalı olduğu anlatılmalı.

  4. sandığa gitmeyenlerin %74*'ünün chp seçmeni olması, yukarıdaki maddeleri tekrar tekrar vurgulamayı gerektiriyor. bu öğrenilmiş çaresizlik tamamen sonlandırılmalı ve muhalefetin eriştiği müthiş güç propaganda ile anlatılmalı. gençler örgütlenmeli. arkadaşlarınızı toplayın, saçma sapan şeyler yerine bunun için bir araya gelin ve seçimde sandıkları başıboş bırakmayın.

  5. bugün her şey kötü olmasına rağmen, ele geçirilmiş medyanın "her şey harika" algısı kasmaya devam etmesi, bunun bir işe yarayabileceğinin göstergesidir. o halde siz de durumun tam tersi olduğu gerçeğini her yerde duyurmaya çalışın. gerçek verilerle konuşun, zira bolca veri var. altı boş kof laflar yerine arşivlerden gerçek haberler ve veriler bulun.

  6. haber kanalları ele geçirildi evet, ancak ele geçiremedikleri bir yer var: sosyal medya. bugün en ünlü haber kanalının haber yayını bile, çoğu youtube canlı yayınından az izleniyor aktif şekilde. üstelik insanlar bunu yapmak için çabalıyor. bırakın 60 yaşındaki can amca'nın tv'den başka bir yeri izlemeyeceği gibi söylemleri. bu ülkenin gücü genç nüfusundan gelmekte. sosyal medyayı sonuna kadar kullanın, eritin adeta.

  7. arşiv çalışmaları yapın. 16 yıllık bu serüvende korkunç şeyler oldu ancak sürekli unutuluyor. bunları listeleyin, aklınıza gelenleri kolektif bir yaklaşım ile bir araya getirin, herkesin katkı sağlayabileceği hale sokun. nasıl mı? (bkz: bu başlık)

  8. ikinci tura hazırlanın. ikinci turda asla işi savsaklamayın. ikinci tur birinci turdan bile önemli olacak. her ne olursa olsun, o sandığa gidin. oy vermeyenler sizin gibi düşünenler çünkü. başkanlık rejimi altında uzun yıllar daha bu şekilde yaşamak istemiyorsanız, yapın şunu. kötü olaylar kaderiniz değil, bunu kafanıza sokun. her şey daha güzel olabilir. akp'li olsanız bile muhalefete şans verin, çünkü hak ediyorlar her şeyleriyle. göreceksiniz ki iki taraf da size en iyisini sunmaya başlayacak rekabet bu denli olduğunda.

  9. insanları ikna edin; çevrenizden başlayın. kolektif hareketlerde herkes yanı başından başlarsa, dev bir sonuç kümesi ortaya çıkıyor. bunu değerlendirin.

  10. özellikle sosyal medyaya erişemeyen yakınlarınıza, diğer partilerin vaadlerini anlatın. başkanlık sistemiyle meclisin fonksiyonlarının nasıl azaldığını, bunun ülkeye hiçbir katkısının olmadığını, hükümetin şu anda zaten hem cumhurbaşkanlığına hem de meclis çoğunluğuna sahip olduğunu; dolayısıyla zaten istediğini yapabildiğini hatırlatın. iyice anlatın. kaldı ki demokrat bir devlette bir partinin her istediğini yapabilmesi zaten yanlıştır.

  11. bu denli tek adam rejimine kayan, muhalefetin sesinin kısıldığı ülkelerin sonunun maalesef hiç iyi olmadığı gerçeğini anlatın. etrafımızda bolca örneği var.
 • yazar olmayanlar bu bağlantıdaki form ile yanıt girebilirler. onları da buraya eklerim. anonim olması açısından giriş yapma gibi gereksinimleri kaldırdım ancak lütfen suistimal etmeyin.
 • sandık güvenliği, sandık güvenliği, sandık güvenliği. milletvekilleri, il başkanları, il başkanlıklarında oturmasın hepsi sandıkları gezsin.
 • deli misiniz bu ekonomi ve enkazın altından nasıl kalkacaksınız yürek mi yediniz reis bile tamam devam konuşuyor bu halka hizmet etmek için çok ta şey yapmazdım ben olsam
 • muhalefetin haziran'da meclis çoğunluğunu alacak stratejiler geliştirmesi lazım. öncelik bu olmalı.
 • muhalefet partilerinin özellikle anadolu'da yerel teşkilatlar düzeyinde çok çalışkan olmaları , gerçek anlamda ev , ev , kahvehane , kıraathane gezmeleri gerekiyor. akp'nin ağırlıklı olduğu bölgede ana görev saadet'de , mhp'nin kuvvetli olduğu yerde ise iyi parti'de .

  2 ay için bile olsa muhalefet partileri kendi basın bildirilerini basıp en az iki günde bir yerel teşkilatlar ile evlerin posta kutularına bırakmalı , bu satılmış havuz medyasının hegomanyasını bir şekilde kırmaları gerekmektedir.