şükela:  tümü | bugün soru sor
  • rte : %37
    ınce : %28
    aksener : %21
    demirtas : %13
    karamollaoğlu : %1
    perincek : 1 ( bildiğiniz 1. kendisinin bile kendisine oy vereceğini sanmıyorum. eşi dostu biri verirse işte.)

8 temmuz bonusu :

rte : %42
    ınce : %58

hayallerimize de müdahale edemezsiniz ya amk.
  • 17:00 sandıklar kapanır.
    17:30 anadolu ajansı : erdoğan %75
    18:00 anadolu ajansı : erdoğan %70
    18:30 anadolu ajansı : erdoğan %60
    19:00 anadolu ajansı : erdoğan %50.2
    19:30 erdoğan balkon konuşması : atı alan üsküdarı geçti.
    20:00 chp : seçimlerde hile var sandıkları bırakmayın. ysk'a başvuracağız.

...3 gün sonra...

chp : sarayın elektrikleri çooo yakıyor ama milletvekili maaşları iyi şükür.
    akp : allah'ın izniyle duble yol yapıyoz. almanya kıskanma...

...kapanış...
  • ilk tur:

uzun: 39
    yakışıklı: 29
    mommy: 17
    funny prisoner: 11
    şirin dede: 3
    fırıldak: 0.2

ikinci tur:

uzun: 46
    yakışıklı: 54

meclis için:
    gerçek kötüler: 38
    stepneciler: 2
    böyle bişey olabilir mi: 24
    iyiler: 17
    başkan yaptırmayacaklar: 11
    şirinler: 4
    fırıldağınkiler: 0.2
  • hala cumhur ve millet yazıp 2. tur tahmini yazanları gösteren başlık. oğlum genel seçim iki turlu değil. neyi oyladığını bilmeyen insanlar gelmiş tahmin yapıyor. tahmin neyinize sizin.
  • 1. tur
    ------------------------------------
    recep tayyip erdoğan: 41
    muharrem ince: 29
    meral akşener: 18
    selahattin demirtaş: 11
    temel karamollaoğlu: 0,9
    doğu perinçek: 0,1

2. tur
    ------------------------------------
    recep tayyip erdoğan: 49
    muharrem ince: 51
  • bugün bir arkadaşımla telefonda konuşuyordum. kendisi vatansever biri olmakla beraber bir iki sene öncesine kadar apolitik biriydi. şu an eylemleriyle olmasa bile fikriyatıyla muhalif. kendisine, etrafındaki insanların erken seçim için ne düşündüklerini, referandumda evet diyenlerden fikrini değiştirenler olup olmadığını sordum. bana şöyle bir anektod anlattı.
    çalıştığı iş yerinde, fanatizm derecesinde 2 tane akpli varmış. 'adamlarla polemiğe girmiyorum ancak ne dediklerini dinliyorum.' dedi. 'adeta kuduz olmuş gibi, akp'ye oy vermeyen herkesi vatan hainliğiyle suçluyorlar. ama kimse bunlara ses çıkarmıyor. kimse itiraz etmiyor. insanlar başlarına bir şey gelir diye it gibi korkuyor.' dedi.
    lokantada otururken, çay ocağında çay içerken, otobüste giderken vs. insanları dinliyorum. gördüğüm şey şu. sadece akpliler konuşuyorlar. geri kalanlar pusmuş. sessizce 24 haziran'ı bekliyorlar.

akp iktidarında büyüyen genç kitle bilmez. 2002 seçimleri öncesinde de şimdikine çok benzer bir siyasi ortam vardı. devletin tüm gücünü ve imkanlarını kullanan siyasi erk, akp'yi adeta cüzzamlı gibi gösteriyordu. belki şimdikiler kadar profesyonelleşememişlerdi ancak onlar da bilgileri ve becerileri nispetinde, kendilerinden olmayanları canavar gibi gösteriyorlardı. kamuoyuna yüzeysel bakıldığında, sanki akp %5 ile %10 alacakmış gibi görünüyordu. sonuç: akp %34

toplumda aynı sessiz fokurdamayı şimdi de görüyorum. yüzde vermeyeceğim. ancak yaklaşan ayak seslerini sadece ben duymuyorum. aynı sesleri duyduğu için gündelik hayatta ya da sözlük, twitter vs. gibi sosyal mecralarda arsızca küfürler eden, iftiralar atan, yalanlar söyleyen güruha iyi bildikleri sözü hatırlatıyorum: 'sayın peres benden yaşlısın. sesin çok yüksek çıkıyor. biliyorum ki sesinin bu kadar yüksek çıkması bir suçluluk psikolojisidir...'

seçim arefesi editi: bu entryyi gireli epey zaman geçmiş. ancak şurada seçime 1 gün kaldı. hislerim doğrultusunda oy oranlarını da verebilirim artık. çok büyük oranda isabetli olacağı yönünde iddialıyım.
    akp: %38-41
    mhp: %5-6
    chp: %28-31
    iyi parti: %14-16
    hdp: %11-13
    saadet: %1,5-2

bunlara ek olarak yapacağım tespitler ise şunlar olacak:
    1- rte, ittifakın toplam oyundan daha az oy alacak (muhtemelen %3 oranında daha az alacak. zira mhp'nin %6'lık oyunun en az yarısı rte'ye oy vermeyecek.).
    2- mhp'nin alacağı yaklaşık %6'lık oyun yarısı akp'den gelecek. zaten mhp'den rte'ye verilecek oylar da akp'den gelen oylardan olacak. onun dışında kalan hiçbir mhpli rte'ye oy vermeyecek.
    3- mhp'nin milletvekili sayısı maksimum 20 olacak.
  • eskiden;
    -ohal ve khk ve bu durumdan muzdarip olan milyonlar yoktu
    -beklenenden çok daha başarılı olan muharrem ince faktörü yoktu
    -iyi parti ve akşener diye bir kavram yoktu
    -saadet partililer akp'ye verirdi
    -demirtaş hapiste değildi
    -dolar göklerde uçmuyordu
    -ekonomi bu kadar batak değildi
    -arada kalanların sığınabileceği başka parti yoktu
    -tarafsızlar bile akp'den bıkma noktasına gelmemişti
    -akp kendi içinde bu kadar çatlamamıştı
    -bahçeli'den tiksinen büyük bir ülkücü grup oluşmamıştı
    -akp karşıtı meydanları dolduran bu kadar coşkulu halk yoktu
    -zenginlikten ve servetten göbekleri çenelerine değen akp'liler bu kadar yorulmamıştı
    -15 temmuz ile mahalle bekçisi kıvamına gelen 1 tsk yoktu
    -akp'nin emir erleri gibi hareket eden savcı ve hakimler yoktu
    -hukuk ve medya bu kadar ayaklar altında değildi;

yaniii;

tüm bu faktörler;sonuçları biraz değiştirir değil mi troll kardeşim;
    hem de çok ciddi değiştirecektir.bu durumda,yapılan anketler,izlediğim halk tepkisi,yakın çevremdeki ciddi gözlemlerimle tahminlerim şudur;

recep tayyip erdoğan - %41-43.....(daha fazlası bence imkansız)

muharrem ince - %30-31.......(daha fazla çıkarsa şaşırmam)

meral akşener - %15-16.......(bu oran 13-14 de olabilir)

selahattin demirtaş - %10-11....(barajı geçecektir)

perinçek + karamollaoğlu - %3....(karamollaoğlu faktörü 1 puran daha ekletebilir)

2.tur ise;
    erdoğan;%44
    ince;%56

`sonuç:`hile hurda olmazsa bu defa erdoğan cidden gidici.
  • [cumhur ittifakı: 41,5]
    ak parti: 40,0
    mhp: 1,5

[muhalefet ittifakı: 45,0]
    chp: 25,5
    iyi parti: 14,5
    saadet: 5,0

hdp: 13,0
    diğer: 0,4

1. tur:
    --------------------------------------
    recep tayyip erdoğan: 42,0
    muharrem ince: 33,0
    meral akşener: 15,0
    selahattin demirtaş: 10,0
    temel karamollaoğlu: 5

2. tur:
    recep tayyip erdoğan: %45,0
    muharrem ince: %55,0

edit: 1 tur total 105 olmuş, duyarlı arkadaşların uyarıları için teşekkürler. düştüğüm bu kepazeliği ibreti alem olsun diye düzeltmiyorum. :)
  • 2. tur:
    birinci aday : %45
    ysk: %55

görüldüğü üzere birinci aday kaybediyor.
  • akp’nin yuzde 40 alti alacagini muhalifler bile dusunemiyor. halbuki akp nin durumunun 7 hazirandan daha kotu oldugu cok acik bence. akp’nin alacagi en yuksek oran yuzde 40’tir.

saadet partisi baraj kaygilarina ragmen bbp ile yuzde 2 civarinda bir oy aldi 7 haziran’da. temel karamollaoglu gibi ezber bozan ve kendini dinleten bir lider ile birlikte yuzde 4’ten assagi oy alacagini dusunmuyorum.

hdp hem akp’nin kendisine siyaset alani birakmamasi, hem de 7 hazirandan sonra izledikleri kotu stratejiye ragmen, hem magduriyetlerinden hem de alacaklari emanet oylarla yuzde 10’u gececeklerini dusunuyorum.

mhp secmeninin yuzde 70-80 ini iyi parti ye kaptirdi bence. ote yandan akp’den de biraz oy koparacagini dusunuyorum.

iyi parti ve chp oy oranini tahmin etmesi zor iki parti cunku aralarinda ciddi oy gecisi ihtimali var. muharrem ınce’nin iyi performansi insanlara chp’nin suana kadar ne kadar kotu muhalefet yaptigini da gosterdi bence. ayrica iyi parti - chp ve meral aksener ile muharrem ince arasinda kalan insanlarin cumhurbaskanligi seciminde muharrem ince’yi secerken parlemento icin iyi parti’yi sececeklerini dusunuyorm. benim tahminim chp’nin yuzde 1 veya 2 hdp’ye, yuzde 3 ila 5 arasinda da iyi parti ye oy kaybedecegi yonunde.

son tahlilde:

akp: %38
    chp: %20
    ip: % 19
    hdp: %12
    sp: %5
    mhp: %5
    kusuratlarin toplami: %1

cumhurbaskanligi seciminde akp ve mhp’nin toplam oyundan daha dusuk bir oy alacagini dusunuyorum rte’nin.

chp’ye kizgin veya ıyi parti’ye daha yakin olup cumhurbaskanligi seciminde ince’ye oy verecek ciddi bir kesim var.

meclis icin hdp’ye oy veren ciddi miktarda bir kesimin cumhurbaskanligi pusulasinda ince’ye oylarini verdigini gorecegiz bence.

cumhurbaskanligi icin:
    rte: %41
    ince: % 30.5
    aksener: %16
    selahattin: % 9
    temel reis: %3.5

edit: imla