*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tarihe kayıt düşüp seçim ertesinde kıyas yapabilmek adına;

  akp - mhp ittifakı cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda %55 alır diye tahmin ediyorum. muhalefetin birleşememesi, aday tespit edememesi, görünen adayların karşı taraftan yüksek miktarda oy çekebileceğini düşünmemem sebebiyle tahminim bu şekildedir.

  meclis seçiminde ise yüzde 10 barajının kaldırılmasını en azından 3-5 bandına çekilmesi gerektiğini düşünmekteyim. fakat yüzde 10 barajı ve ittifak ayarlamalarıyla mhp nin baraj kaygısı olmayacağı ortada. iyi parti'nin baraj altı olduğunu, hdp nin ise çok sınırda olduğunu tahmin etmekle birlikte muhtemelen baraj altında kalacağını düşünüyorum.

  hayır cephesi ittifak yapmazsa;

  akp - mhp %53
  chp %26
  hdp %9
  iyi parti %6
  diğer %6

  şeklinde bir sonuç göreceğimizi tahmin etmekteyim.

  bu süreçte çıkartılacak adayların isimleri, ittifak yapılıp yapılmaması, ülkemizde ve bölgemizde olabilecek seçim sonucunu etkileme ihtimali olan gelişmelerin olması halinde sonuçlar çok farklı olabilir.
 • genel seçim;
  akp:.............43
  chp:.............29
  mhp:............13
  hdp:...............6
  iyip:................5
  saadet:..........2

  cumhurbaşkanlığı seçimi;
  recep tayyip erdoğan.............53-55
  chp adayı................................25-28
  meral akşener...........................8-10
  selahattin demirtaş...................4-6
  saadet adayı..............................2-5

  edit: yahu ne vurdunuz yeter be! bakın orada chp adayı yazıyor. bu entrynin girildiği nisan ayında ince'nin adı değil ilhan kesici konuşuluyordu. puanlara dokunmadım, şimdi chp ile chp adayının puanlarını 25-29 yaparak yer değiştirin. chp'den düşen 4'ü hdp'ye ekleyip, hdp'ye de 10 barajını geçirin.
 • akp 44
  chp 25
  iyi 11
  hdp 10
  mhp 6
  saadet 2
 • genel seçim

  akp 42
  chp 23
  iyi 14
  hdp 10
  mhp 7
  sp 3
  diğer 1

  cb seçimi
  ilk tur:
  rte 47
  meral akşener 22
  chp adayı 15
  selo 10
  diğer 6

  ikinci tur
  rte 53
  meral 47

  edit: sayın fizik profesörü dahi eğitimci muharrem ince'nin adaylığı açıklanmadan önce, chp adayının e.ihsanoğlu gibi benimsenmeyen bir aday olacağını tahmin ederek chp seçmeninin bir kısmının meral akşener'e kayacağını düşünüp bu tahminleri yürütmüştüm.

  artık bu tahminlerin arkasında değilim :) son gündeme göre ise basit bir matematiğe göre tahminlerimi bu entry'de belirttim.
  (bkz: #77467874)
 • cumhurbaşkanlığı :
  rte :%43
  meral akşener %24
  muharrem ince %23
  temel karamollaoğlu %5
  selo %5
  bahçeli :1 oy

  2.tur

  rte %50.3
  akşener %49.7

  şaibe, hırgür, kavga, gürültü muhabbetleri..
 • sonradan gelen on edit: sevgili yazarlar, az sonra okuyacaginiz entry, bu baslikta su ana kadar en cok fav alan entry'dir (bu edit'ten sonra duser muhtemelen). maalesef sadece duymak istedigi soylenince alkislayan eksican'lar, ilgili entry'deki ironinin farkina varamamis, entry'de comar diye hitap edilen kitleye yakistirilan bir mantik hatasina ayni entry icinde kendileri dusmuslerdir.

  peki ben bunu yaptim, yaptim ama bi sor niye yaptim... istedim ki sevgili yazarlarimiz sunu daha net gorsun; kimse kimseyi asagilayinca yukselmiyor. fanatiklik bizi cok komik durumlara dusuruyor ve maalesef mantiktan uzak tavirlar sadece isimize gelmediginde goruluyor, oteki turlu gormezden geliniyor hatta alkislaniyor. yapmayalim, siyasiler istedigini yapsin, biz birbirimize dusman olmayalim.

  simdi buyrun komiklikli entry'mizi hep beraber okuyalim:

  ########

  rte ve akp iktidarına el sallayacağımız seçim olacaktır. toplama yapmaktan aciz çomarların sorgulamadan inandığı toplamda yüzde yüzü geçen anket sonuçlarına kanmasın kimse.

  tahminleri veriyorum;

  akp: 37
  mhp:6
  chp:27
  ıyip:21
  hdp:7
  diğer:3

  cumhurbaşkanlığı
  ilk tur:

  rte: 45
  akşener: 26
  chp adayı: 23
  demirtaş: 7

  ikinci tur:

  rte: 47
  çatı aday: 52
  boykot: 3

  arka edit: dikkatli arkadaslari tebrik ederim, genelde siyasi entrylerden uzak duranlar farketmis. onun disinda çok iyi tahmin diye tebrik ve destek mesajlari vs de var (bkz: swh).
 • sanırım en önemlisi erdoğanın seçilip seçilemeyeceği.

  şöyle bir anket var efendim: https://www.strawpoll.me/15578807
 • ak parti % 36
  chp % 23
  iyi parti % 19
  hdp % 12
  mhp % 5
  sp % 3
  vp % 1
  bbp % 1