şükela:  tümü | bugün
 • çok yakın bir abimin başından geçenleri aynen alıp rica üzerine paylaşıyorum .

  yaşanan gelişmeler aşağıya editlenmektedir/editlenecektir.

  08.08.2019 tarihli edit:
  " 13 gün önce, size de iletmiş olduğumuz görüşmede, 'iç teftişlerini yapacaklarını ve bunun sonucunu ileteceklerini' söyleyen teb yetkililerinden, olayın üzerinden 6 hafta geçmesine rağmen hiçbir aydınlatıcı bilgi gelmemiştir. bu konuda, herhangi bir gelişme olması durumunda sizinle de paylaşıyor olacağız. desteğiniz için teşekkür ederiz."

  26.07.2019 tarihli edit:

  ”sevgili sözlük, elimizde aklınızdaki soru işaretlerini giderecek birçok belge bulunmasına rağmen tekrar belirtiyorum ki halihazırda devam eden savcılık soruşturma süreci nedeniyle bunları paylaşamamaktayım. nitekim bunlar zaten sır değil savcılık dosyasında olan belgelerdir ve tarafımızda birer örnekleri bulunmaktadır.

  25.07.2019 (işbu başlık sözlükte oluşturulduktan bir gün sonrası) tarihinde söz konusu şube müdürü şahsımı arayarak genel müdürlükten yetkililerin randevu talebi olduğunu tarafıma iletmesi üzerine; bu talebe olumlu karşılık vererek 26.07.2019 (bu sabah) farklı departmanlardan yetkili 5 kişi ile avukatımın ofisinde bir görüşme gerçekleştirdik.

  olayla ilgili olarak ekşisözlük aracılığı ile kamuoyu yaratıldıktan sonra ( yani olayın öğrenilmesinden tam bir ay sonra) ancak fiili bir banka iç soruşturma sürecine başladıklarını düşünmekle beraber bu görüşmenin; zararımın giderilmesine yönelik somut bir adım atılmasından ziyade şahsımı sakinleştirmek, ortalığı yatıştırmak, oyalamak, zaman kazanmak, olayın gündemden düşürülmesi ve yaşadıkları itibar kaybını minimuma indirebilmek amacıyla gerçekleştirildiğini anlamış bulunmaktayım. kendilerine 32 gündür nerede olduklarını sormam üzerine hiçbir yanıt alamadığımı da önemle belirtirim. bizzat görüşmeye gelen yetkililerin yüzlerine karşı da kendilerini güvenilir bulmadığımı, maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasından ziyade olayın kamuoyunda yol açtığı itibar kaybının telafi edilmesine yönelik sıradan bir görüşme olduğunu ifade ettim. görüşmenin belki de tek olumlu yanı da bizzat muhatapların yüzlerine karşı görüşlerimi açıkça beyan etmem oldu.

  özetlemek gerekirse bu görüşme talebi zararımın karşılanarak mağduriyetimizin giderilmesi ile alakalı olmayıp; tam aksine sorumluluktan kurtulmaya hatta çok daha açık belirtmek gerekirse fiilin bizzat banka içerisinden biri tarafından doğrudan yahut yardımı ile gerçekleşmesinin ortaya çıkma ihtimalinin kuvvetle muhtemel olduğu endişesi ile yaşayacakları itibar kaybını bertaraf etmek amacıyla gerçekleştirildiği izlenimini edinmiş bulunmaktayım. “

  şunu açıkça söyleyebilirim ki; olayın öğrenilmesinden itibaren tam 32 gün geçtiği halde teb bizimle iletişim konusunda hiçbir girişimde bulunmazken, olayın ekşisözlükte kamuoyu oluşturmasından bir gün sonra harekete geçmeleri, siz değerleri yazarların bu konuya verdiği desteğin işe yaradığını göstermektedir. bu nedenle verdiğiniz desteğin olayın aydınlatılmasında çok büyük bir katkısı olduğundan dolayı bu başlığın sürekli gündemde tutulması önem arz etmektedir.”
  "burada amacımız hiç kimseyi zan altında bırakmak değildir zira hukuki süreçler devam etmektedir. özellikle bu süreç içerisinde amacımız tarafımıza olan tavrı eleştirmek ve sizlerin huzurunda sesimizi duyurmaktır. umuyoruz ki bu başlık ve sizlerin desteği sayesinde mağduriyetimizin giderilmesi süreci hızlanır. hukuki süreçler devam ettiği için sizlerin talep ettiği bilgi ve belgeleri paylaşmamız doğru olmayacaktır. bu nedenle yaşadıklarımızı sınırlı bir şekilde izah etmeye çalıştık. teşekkür ederim."

  olay:

  “22.06.2018 tarihinde teb diyarbakır şubesindeki hesaplarımdan 30 yıllık birikimimi nakit olarak çekip aynı gün kiralık kasa sözleşmesi yaparak kiraladığım kasaya bu meblağı koydum . arkadaşlar bilindiği üzere kiralık kasalar ancak bir adet bankada bir adet müşteride bulunan iki anahtarla(altını çizerek belirtiyorum) aynı anda denenmesi sonucu açılan kasalardır.

  bu bir yıllık süreç içerisinde dört defa kiraladığım kasaya uğrayıp birikimim üzerine eklemelerde bulundum . kiralık kasa sözleşmesinin sona erdiği 22.06.2019 tarihi hafta sonuna denk geldiği için takip eden ilk işgünü olan 24.06.2019 tarihinde kasada bulunan bütün birikimimi çekip tekrar hesaplarıma aktarmak amacıyla eşimle beraber teb diyarbakır şubesine geldik. her gelişimde olduğu gibi bir banka personeliyle kasayı açmak amacıyla kiralık kasanın bulunduğu bölüme girdik. ancak her zaman ilk denemede açılan kasa personelle beraber 4 denememiz sonucunda açılmadı. bunun üzerine içerden başka bir personel kasanın açılması amacıyla bulunan bölüme geldi ve o personelle ikinci denememizde kasa açıldı. kasanın açılmasıyla birlikte içinin tamamen boş olduğunu fark ettim ve büyük bir şok geçirdim. bunun üzerine derhal 155’i arayıp polise durumu ihbar ettim. bu esnada banka personelleri zaten olayın şoku içerisinde olan ben ve eşimle hiçbir şekilde ilgilenmeyip gayet sorumsuzca bir tavır takındılar. hatta birkaç gün sonra şube müdürü ile görüşmeye gittiğimizde olayla alakalı olarak “biz kasanın içindeki parayı nerden bilelim” beyanında bulunarak sanki hiçbir sorumlulukları yokmuşçasına lakayt bir tavırla bizi başından savmaya çalıştı . olay yerine gelen polis ekiplerince kasa üzerinde inceleme yapılarak tutanak tutuldu ve olaylara şahit olan ben ve iki personelin ifadeleri alındı.

  polisler tarafından yapılan inceleme sonucunda kasanın üzerinde boya aşınmaları ve kilitte zorlama tespit edilmiştir. aynı zamanda bu birimden sorumlu yetkili personelin kiralık kasa sözleşmesinin bitim tarihi olan 22.06.2019 tarihinde yıllık izne ayrılmış olduğu anlaşılmıştır. kimseyi suç isnadı altında bırakmamakla birlikte altını çizerek belirtmek gerekir ki böyle bir eylemin herhangi bir banka personeli olayın içinde olmadan gerçekleşmesi olanaksızdır. yine altını çizerek ifade etmem gerekir ki olay günü alınan ifadelerinde benimle aynı doğrultuda ifade veren iki banka personeli olaydan iki gün sonra karakola giderek ek ifade talebinde bulunup tamamen birbiriyle uyumlu olarak , asılsız ifadelerle yalan beyanda bulunarak olayların seyrini değiştirmeye çalışmışlardır. verilen bu ek ifadelerin tamamen banka yetkililerinin emriyle verildiğini , kiralık kasa bölümünde kamera kaydının bulunmaması durumunun da fırsat bilinerek hareket edildiğini düşünmekteyim .

  olayın hemen ertesi günü teb teftiş kurulu başkanlığı ve teb takip inceleme soruşturma departmanlığına olayın özetini içeren , mağduriyetimizin giderilmesi talepli şikayet maili attık . buna rağmen tarafımıza bu gönderdiğimiz maille ilgili hiçbir dönüş yapılmadı . yine aynı gün teb teftiş soruşturma kurulundan yetkililere telefonla ulaşarak mağduriyetimi anlattım ancak kendileri olayın içeriğiyle ilgilenmekten ziyade telefon numarasına nasıl ulaştığımızı daha büyük bir sorun addederek ve mağduriyetimizi küçümseyerek hiçbir tatmin edici diyalog veya çözüm yolu sunmadan şikayet hattına yönlendirdiler.

  olaydan sonraki 3. gün teb’e zararımın giderilmesi talepli bir adet ihtarname çektim . bir sonraki gün teb genel müdürüne de mail atarak durumu bildirmeme rağmen tüm bu girişimlerimin hepsi sonuçsuz bırakıldı .

  internet sitesinde misyonları hakkında “teb hizmet mükemmeliyetine ve müşterilerine kendini adamış, tüm paydaşlarına aynı şeffaflık ile yaklaşan...” yazan teb, sürecin başından itibaren açıkladığı bu misyon ve vizyona tamamen aykırı olarak olaydan tam bir ay geçmiş olmasına rağmen yaşadığımız bu ağır trajediyi adeta ben ve aileme reva görmüş, bütün girişimlerimi sonuçsuz bırakmış ve tarafıma bir çözüm önerisi sunmamıştır.

  bünyesinde bulundurduğu kiralık kasaları koruma ve gözetim yükümlülüğü altında bulunan banka bu yükümlülüğü ihlal etmiş , tarafımıza ve kamuya karşı hukuki ve cezai sorumluluğu doğmuştur. tekrar ediyoruz ki yaşanan bu ağır mağduriyet ile ilgili olarak her türlü hukuki haklarımızı sonuna kadar kullanmaktayız . 30 yıllık emeğim bu olayla birlikte hiç edilmiştir. arkadaşlar bu başlığı açma sebebim ben ve ailemin yaşadığı bu büyük mağduriyetin hiç kimsenin böyle bir şey yaşamaması adına türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından olan ekşi sözlük’te sesimizi duyurmak , kurumsal adı altında müşteri gizliliği , memnuniyeti gibi yükümlülüklerin nasıl sorumsuzca ihlal edildiğini sizlere bildirmektir.

  okuyan ve derdime ortak olan, ilgilenen herkese teşekkür ederim.”

  edit: paranın neden hesaptan çekilip kiralık kasaya konulduğu sorulmuş.
  cevaben : " biriktirdiğimiz para ile ev bakıyorduk. geçen yıl gerçekleşen döviz kurlarındaki dalgalanmalar nedeniyle bankaların döviz işlemlerinde sıkıntı yaşadığını görmemiz üzerine bu parayı düzgün bir ev bulduğumuz zaman hesapta bulunan paranın o an bankada bulunmama ihtimaline binaen parayı hazırda bekletmek istedik, paramızı bu şekilde güvende tuttuğumuzu zannediyorduk."
 • teb in rezilligi şaşırtmadığı için rezalet puanı 6/10
  bu devirde para çekip kasaya koyma rezilliği ise 10/10
 • ekşi sözlük'ün tartışmasız en sağlam rezaletidir.
 • rezalet degil bombok bir durum. hadi kasanin acildigi tespit edildi, icindeki tutar nasil ispat edilecek?

  edit: hayatinda hic banka kasasi kiralamamis sigirlar diyor ki kasadaki tutar ispatlanir; adam parayi cekip kasaya koymus iste.. hesap hareketlerinden bakilir diyenler var.
  banka sizin kasaya ne kadar ne koydugunuzu kesinlikle kayit altina almaz, (ne kamera ne de evrak olarak) size kasa verir ve sadece guvenligini saglar. siz icinde mucevher, ya da magnum cubugu saklayabilirsiniz (hacmen uygun oldugu surece), ama neyden ne kadar sakladiginiz kayit altinda degildir. memur sizinle kapiyi acmaya ve kapatmaya gelir sadece. dolayisiyla 5dk once bankodan cektiginiz parayi kasaya koydugunuzu ispat edemezsiniz.
  eger belirtildigi gibi zorla acma tespit edilmisse, sigortanin belirledigi bir (tabi boyle bir sigorta varsa) tutar odenir sadece. nerden bakilirsa cok kotu bir durum, anlatildigi gibiyse cok yazik olmus.
  bu arada banka kasalariyla ilgili bir diger risk ise yangindir. icine koydugunuz banknotlar, mucevherler saglam bir yanginda kavrulabilir de.
 • rezalet gibi rezalet geldi sonunda. kiralık kasa bölümünde kamera olmasada o bölüme ren çıkan kişilerin göründüğü banka içi ve dışı kayıtlar mevcuttur.

  yine de anlamadığım biri neden 30 yıllık birikimini kiralık kasaya geçirir? hesapta vade ile birikim yapmak varken vs vs.

  bankanın kiralık kasa konusundaki hükümleri ve sorumluluklrını da merak etmedim değil.
 • rezalet puanım 10000/10.

  net sözlükte okuduğum en büyük rezalet.

  umarım adalet* yerini bulur. gündemde kalması gereken rezalet
 • oha, bankaya da güvenemezsek kime güveneceğiz bu sistemde.

  belgelerle desteklenmesi durumunda ülke gündeminde hatırı sayılır ses getirecek olaydır.
 • bir kiralık kasa müşterisi olarak beni dehşete düşüren durum. ne yani türkiye'deki kiralık kasalara güvenemeyecek miyiz ? illa isvicre'de mi muhafaza edilecek değerli eşyalar?

  edit: başlık sahibi çaylak yapılmış.
  şüpheci olmak gerek. nihayetinde bu bir iddia. kiralik kasa sistemi olağanüstü güvenli bir sistem. kiralık kasa odasına girerken demir parmaklıkları aşıyorsunuz, kiralık kasa odasının kapısı da 30-40 santim kalınlıkta ve sadece görevlinin anahtarıyla değil şifre giriliyor, ve doğru gördüysem şifre girildikten sonra merkezi bir yerden onay geliyor kısa bir süre bekliyorsunuz bunun için. ayrıca kasaya giden yoldaki kameraların kaydının uzun süre tutulduğunu düşünüyorum. mağdur kişi davasında haklıysa gereken tüm başvuruları yapar kamera kayıtları incelenir geriye dönük.
  edit2: işlemesi gereken prosedür hakkında bkz: (#93037525)
 • bir ihtimal, uyanık geçinen bir banka görevlisinin ulan bu adam bu parayı hesaptan çekip kiralık kasaya koyuyorsa birinden kaçırıyordur (muhtemelen devlet, başka banka, alacaklı vs.) diye düşünüp çalsam da şikayet edemez cesaretiyle gerçekleştirmiş olabileceği olaydır.

  banka hesabından parayı çekip kasaya atmanın başka hiçbir mantıklı açıklaması yok çünkü.
 • parayı mevduatta değerlendirmek varken kiralık kasa nedir? hadi onu geçtim (gizlilik vs.) madem ki bankanın kasa içindekilerinden haberi yok, içinde ne olduğunu nerden bilecekler de geri ödeme yapacaklar? bu başlı başına bir güvenlik açığıdır. banka personeli burada kilit rolde...

  edit: ev almak için hazırda para bekletme düşüncesi bana pek samimi gelmedi. ev alım satımı yapmış biri olarak hiçbir zaman elde para tutmam. hele ki bu büyük bir meblağ ise bu kadar büyük bir kağıt parçasını yanımda taşıma riskine girmem. parayı günlük faize koyar, evi satın almak istediğimde, eft ile satıcının iban hesabına yollarım.