şükela:  tümü | bugün
392 entry daha
  • daha önce bankada çalıştığım için biliyorum. kiralik kasa olayi çok riskli bir iş. çünkü içerisinde ne oldugu bilinmiyor ve sigorta kapsaminda olmuyor. tabi bu tarz bir durum insanin basina kirk yilda bir gelir. gecmis olsun ama paranizi geri alamazsiniz maalesef :(
  • rezalet.
  • bu kadar da sorumsuzluk olmaz.

güncel tutmak gerekir.
  • ota boka rezalet basligi acildigindan rezalet ayaga dusmustur.ama bu baslik tam bir rezalet basligidir, mutlaka uzerine gidilmelidir.yanliz bu kasa daireleri 7/24 kamera kaydinda olmasi gereken yerler.kamera kaydi yok bozuk vsvs denirse bile banka sucludur ama neyi neye gore tazmin edicekler?kayit tutulan yerler degil zaten amac ta o burada
  • ilk bakışta gerçekten ciddi bir rezalet gibi görünmekte fakat şu anda kafamda bazı soru var. öncelikle türkiye'de ve yurtdışında senelerdir sorunsuzca çalıştığım tek banka teb'tir. 2 sene önce akbank hesabımdan dolandırıcılığa uğradıktan sonra bütün bankalarla ilişiğimi kesip sadece teb ile çalışan birisi olarak söylüyorum. belkide en ciddi güvenlik önlemleri alan bankadır mobil bankacılık açısından.

şimdi gelelim kafamı kurcalayan sorulara...

1)bu başlığı açan yazar neden çaylak, lanetli statüsüne düşürüldü?

2)tebin günlük faiz veren cepteteb gibi bir güzelliği varken bir insan neden bütün parasını banka hesabından çekip, kasaya koyar? kasada diyelimki 500.000 tl para var. bu parayı yatırım hesabına koymuş olsaydı bu arkadaş 1 yılda aşağı yukarı 110.000 tl faiz kazanacaktı. bu faizi neden çöpe attı. kaldı ki parayı aylık olarak vadeli mevduata yatırıp her ay vadesini yenileyebilir ve böylelikle ev alacağı zaman vadeyi bozsa dahi en fazla 1 aylık faiz gelirinden mahrum kalırdı.

3)tebden 20.000 tl ve üzeri tüm çekim işlenlerimi 1 gün öncesinden bildirerek ertesi gün belirttiğim şubeden sorunsuzca çekim yaptım. hadi diyelim ki sizin meblağınız 1 gün içinde ayarlanamadı en fazla 2 gün sonra istediğiniz meblağı kolaylıkla temin edebilirsiniz. ev almaya bugün karar verip yarın sabahtan tapuya gitmiyorsunuz heralde. bir miktar kapora verip evi bir kaç gün bekletebilirsiniz.

4)parayı nakit olarak bulundurmak büyük bir risktir. artık büyük şirketler hatta bankalar bile bu riske girip şubede yüksek miktarda para bulundurmazken bu kadar nakiti ne diye hazırda bulundurursunuz? bu tarz büyük meblağları genelde gayrimeşru iş yapanlar banka dışında elinde bulundurur. başlığı açan arkadaşı ve kimseyi zan altında bırakmak istemem bu söylediğimle ama bu da benim kafama takılan bir diğer konu...
  • bana uzun zaman sonra entry yazdıran rezalet gibi rezalet. ülkede güvenilir son kurumlardan birisi olan bankacılığın bile çöktüğünün resmidir. geçmiş olsun arkadaşalar.
  • üzgünüm ben bu rezalete ikna olamadım.

30 yıllık birikimin günlük faizin %18leri bulduğu bir ortamda çekilip kasaya konması? birden yok olması? alanda-çevrede kamera olmaması? banka giriş çıkışlarının 7/24 kamera kontrolünde olmasına rağmen olayın muallakta kalması? burada bir bit yeniği olduğunu düşünüyorum. gerçekse yakında haberi düşer, bekleyelim görelim.
  • olay büyük ihtimalle kurgu, böyle bir şey yaşanmadı. itibar zedelemekten teb dava açsa şaşırmam.
  • bu olaya göre benim yarın bankaya gidip "kiralık kasamda 5 milyon dolarlık pırlanta vardı çalmışlar hemen ödeyin paramı" dememin önünde hiçbir engel yok.

ne güzel lan, hadi herkes gidip bunu yapsın. kısa yoldan köşeyi dönelim. böyle saçmalık olmaz, bunlar sözleşmede yazıyordur zaten.

bir de şöyle bir şey denmiş:

--- spoiler ---
    geçen yıl gerçekleşen döviz kurlarındaki dalgalanmalar nedeniyle bankaların döviz işlemlerinde sıkıntı yaşadığını görmemiz üzerine bu parayı düzgün bir ev bulduğumuz zaman hesapta bulunan paranın o an bankada bulunmama binaen parayı hazırda bekletmedik istedik
    --- spoiler ---

bu dalgalanmalar haziran ayında yoktu. o zaman dolar 4,60-4,70 civarındaydı. 5 bile değildi. zaten seçim vardı. bankalarda döviz sıkıntısı olacağı söylentisi hiç yoktu. o söylentiler ağustos ayından itibaren çıkmıştı. hikayenin net olarak patladığı kısım bu. kimse kusura bakmasın hiçbir inandırıcı taraf yok. kanıt yok, tutanak, rapor falan hiçbir şey yok. büyük ihtimalle bütün sözlük güzelce kandırılıyor.
  • olası senaryo;

son kasa ziyaretinde kasa sahibi bilinçli olarak kasada zorlamaya yönelik sayılabilecek iz ve işaretler bırakır. kasanın içi boştur. son gün geldiğinde olay çıkarır. ana fikir ekşi sözlük gibi platformların popülerliğinden faydalanarak ve bu tür sitelerde ilan girmenin kolaylığından yararlanılarak algı yaratılır. marka prestijini koruma baskısı altında bırakılan banka ile pazarlık masasına oturtulmaya çalışılır.

gayet olabilecek bir şey. ne var ki kamera kayıtlarının olmaması ya da bulunamaması(o kısmı pek anlamadım, kamera sistemimi yok yoksa o güne ait kayıt mı yok) senaryoyu banka aleyhine tekrar bozuyor.
697 entry daha