• görsel

turkiye'ye donme gibi bir bocalamanin icinde olan bir arkadasiniz olarak ayni alisverisi turkiye'de yapsam ne kadar yapar merak ediyorum.

zaman zaman eksi sozluk'te market alisverisi ile ilgili sikayetleri okuyorum. o yuzden paylasip kiyaslama yapmak istedigim tutar.

edit:

herkese teşekkürler. harika cevaplar ve mesajlar aldim. ayip olmazsa diye baslayan arkadaşa ayıp olmaz kardeşim. beni tek tutan burada özgürlük ve insanlarin kimsenin isine burnunu sokmama alışkanlığı. tabi arabalarin korna calmamasi, televizyonda siyaset olmamasi gibi ufak tefek nedenlerde var.

yasadigim mahalle londra da es cinsellerin yaşadığı mahalle. ayni mahallede sinagog ve cami var. türkiye de ki kavga gürültüyü çekemem gibi geliyor.

fakat tek ozlem duyduğum nokta doğası. bir tane dağ yok. şimşek cakmiyor. yarrak gibi bir yer afedersin.
    birde evler cok pahali. bir oda £700 hep paylasimli evlerde kalmak zorunda kaliyorsun.
  • türkiye'de de aynı alışverişi yapsan 400-450 lira arası bir tutar çıkar muhtelen. (hesaplamadım) eğer sterlin maaşının türk lirası karşılığını kazanabileceksen alım gücü olarak bir şey değişmez sanırım. sosyal hayatın değişir.

maaş, ulaşım, sağlık vs gibi harcamalar da kıyaslamayı değiştirebilir.

bu tip kıyaslamalara ne gerek var otur abi mutlu olduğun, doyduğun yerde. değilsen buyur tabi türkiye'ye. grinin 50 tonu.
  • ayıp olmaz ise, senin türkiye'ye dönme gibi bir bocalamanın içinde olan aklını s.keyim.

o tutarı kurla çarp. sonra bir daha ikiyle falan çarp. bulursun türkiyede ne kadar yapacağını

otur oturduğu yerde

ek edit: detaylı inceleyince, gramaj olarak göremedim ama adedi 3,5 sterlinden 2 adet dilimlenmiş et almışsın 7 sterline. 7 birim bak. 7 liraya burada dananın bokunu vermezler
  • londralı bir yazar olarak... bi bitmediniz aq demek istiyorum.
    yaşam standartı en yüksek olan ülkelerden biriyle 60. ülkenin nesini karşılaştırcaz?

aradığın her fiyat burada mevcut. aç doya doya bak.
    üşenirsiniz ben söyliyim. 212 lira tutar.

bir de londra'da asgari ücretle çalışıyorsan aynı hayat standartının istanbul eşdeğeri 4000 lira.
    evet, ikisi de hoş hayatlar değil.

unutmadan: 50 pound bir aylık öğlen yemeği masrafı milletin. öyle 50 lira gibi bir para değil.
    yani ingilizler düşündüğünüz kadar zengin de değiller, fakir de.
  • fişe bak. iddaa kuponu gibi.

en yüksek oran tavukta. o da handikaplı olsa gerek.

dön kardeşim, gel güzel ülkemize.

edit : yukarıdaki espri tarafıma ait değildir. zamanında bir yerde okumuştum bim fişiyle ilgili.
  • ülkemizde 50 liraya sadece 1 kalip peynir ve 1 kg zeytin alınabilir.

edit: peynir.
  • bitmek bilmeyen bininci karsilastirma fisi.
  • yapmayın böyle ayıp yahu.
  • alım gücünün bize göre çok çok çok yüksek olduğunu gösteren tutardır.
  • hava atmaya calisiyorsan dön amk. hadi bilgilendirdin diyelim. kazancin orada iyiyse buraya donmek aptalliktir. bunu sorgulamak bile ahmakliktir.
hesabın var mı? giriş yap