şükela:  tümü | bugün
  • konda'dan bekir ağırdır'ın ruşen çakır söyleşisinde ifade ettiği görüş.

özetle, daha önceki konda raporlarında doğrulanan, türkiye'nin mevcut bölünmüşlüğü ile sürdürülebilir olmadığını ve siyasi aktörlerin bunu çözmekten uzak olduğunu ifade eden önerme.

link

--- spoiler ---
    8 mayıs akşamı baktığımızda siyasetin donmuş bir fotoğrafı var önümüzde ve bu fotoğraf kendi kendine değişmiyor. ama bir çok belirti var ki buzun öbür tarafında çıtırtılar var, hareketlenme var, ateş yanıyor. bu seçimdeki kırılacak onu bilmiyorum ama bu seçimde bile kırılmazsa benim kanaatim şudur ki bu seçim türkiye’nin yapmak zorunda kalacağı gerçek seçimlerin bu seçim kostümlü provasıdır.

bu seçim son değil.

türkiye bu seçimlerde kimi seçerse seçsin, erdoğan veya bir başkası, bu siyasi aktörlerle, bu siyasi yaklaşımlarla ve bu siyaset tarzı ile karşı karşıya olduğu bu kadar hayati problemleri çözebilecek mahareti gösterebileceğini sanmıyorum. türkiye bu sorunları taşıyamaz. ne ekonomik bunalımı, ne ortak yaşam iradesindeki zayıflamayı, ne dünyayla kavgalı olmayı. bu sürdürülebilir bir durum olmayacak. biz muhtemelen yerel seçimlerle de 8 ay sonra burada oluşacak bir denge veya dengesizlik onu güçlendirecek bir arayış olacak ama türkiye muhtemelen 2020 - 21 gibi gerçek seçimi ile yüz yüze kalacak.
    --- spoiler ---