şükela:  tümü | bugün soru sor
 • olması gereken başlık "24 haziran milletvekilli seçim sonuçlarının kaosa dönüşmesi" idi fakat karakter fazlalığından sığmadı.

  herkes cumhurbaşkanlığı seçimlerine odaklanmış durumda fakat aynı gün aynı anda birde milletvekili seçimi yapacağız. hatta aynı zarfa koyup atacağız sandığa.

  şimdi bu milletvekili seçimlerinin öncekilerden çok büyük bir farkı var. bildiğimiz gibi artık oy pusulasında ittifak yapan partiler bir çerçeve içerisinde yer alacak. şimdi son çıkan seçim kanuna göre şu olması gerekiyor: örneğin seçmen cumhur ittifakına oy verdi, ve gitti mhp'ye mührünü bastı. mhp türkiye genelinde %10 oy alamasa bile ittifakın oyu %10'u geçeceği için milletvekili sokabilecek meclise. buraya kadar normal her şey ne var bunda denebilir.

  devam ediyorum: kabul edilen yasaya göre seçmen oy pusulasında bir partinin hanesine değil de o ittifak çerçevesi içinde herhangi bir alana mührü vurduğunda da oyu geçerli sayılacak. yani seçmen gitti diyelim ki tam "cumhur ittifakı" yazan yerin üstüne mührünü bastı, parti hanesini boş bıraktı, o oy da geçerli sayılacak. peki bu seçmenin oyu tutanağa nasıl ve hangi partiye işlenecek? kanun diyor ki oy döküm cetvelinde partilerin haricinde bir de "ittifakın oyları" diye bir sütun olacak, bu gibi durumlarda oy o haneye yazılacak. ve daha sonra partilerin türkiye genelinde aldıkları oy oranına göre o "partisiz oylar" ittifakın içindeki partilere dağıtılacak.

  biraz karışık olmuş olabilir ama anlamadıysanız ikinci kez bi okuyun anlayacaksınız emin olun.

  bunun neresi kaos yaratacak? şöyle ki: seçime katılacak partiler şu an çok az bir zaman kaldığından dolayı tüm teşkilat gücünü propagandaya vermiş durumda. seçimde partiler adına sandık görevlisi olacak pek çok kişi -hangi partiden olursa olsun- emin olun bu değişen maddeden habersiz olacak. özellikle muhalefetteki partiler seçimlerde yapılacak olası hilelere karşı bu kadar duyarlı ve hassasken ve o hengamede bu işi iktidarın lehinde sanki bir alavere dalavere olarak görüp çılgın tepkiler gösterecektir. bu durumda sandık başlarında ciddi kavgaların yaşanacağını öngörmek sanırım fazla abartı bir tahmin olmaz.

  açıklanan son anketlere göre parlamento seçimleri çok çekişmeli geçecek ve hatta pek çok şirketin iddiasına göre cumhur ittifakı kıl payı ile meclisteki çoğunluğu kaybedecek. hatta gezici araştırma şirketi kendinden pek emin bu konuda kesinlikle çoğunluğu kaybedecekler diyorlar. diyelim ki çok kritik bir durum söz konusu oldu ve bir milletvekilinin bile hangi partiye yazılacağı dengeyi değiştirecek bir durum ortaya çıktı. yaşanacak kaosu hayal edebiliyor musunuz?

  kaldı ki seçimi tv ekranlarından ve internet sitelerinden takip edecek biz faniler için göreceğimiz sonuçlar oyların dağıtılmamış hali olacağı için gayet yanlış sonuçlar olacak.

  aslında bu değişiklik anayasaya falan aykırı fakat seçime çok az bir vakit kalmış, neredeyse oy pusulalarının basım aşamasına gelmişken iş bunun anayasa mahkemesi kararıyla bozulması imkansız.