şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye'de yaklaşık 15 yıldır meclise yalnızca 3-4 partinin girebilmesi, son cumhurbaşkanlığı seçiminde yalnızca 2-3 adayın öne çıkması ve iktidar tarafınının da zaten 2-3 adayin olduğu bu ortamda diğer parti ve adaylarıyla bir araya gelinecek bir tartışma programına icabet etmemesi sebebiyle herhangi bir liderler açık oturumuna şahit olamadık. 90'lı yıllardaki o geniş yelpazedeki parti adaylarının bir araya gelip yaptıkları, sevgi ve saygı sınırları içerisinde gerçeklesen açık oturuma kimimiz hasret kaldı, kimimiz çocukluğandan beri hiç şahit olmadığı için merak içinde kaldı.

  24 haziran seçimleri ise 15 senedir süregelen 2-3 parti ve adaya indirgenmiş siyasi atmosferden farklı olarak en az 5-6 farklı partinin iddialı olduğu, yine en az 5-6 cumhurbaşkanı adayının oldugu bir seçim olacak. yıllardır 2-3 parti arasında sıkışan seçmen görüşlerini yansıtmayan parti ve adaylara oy basmak zorunda kalmışken, bu seçimlerde hemen hemen her seçmeni yansıtacak bir parti ve aday bulunacak.

  iste böyle bir atmosferde tam olarak 90'lardaki gibi olmasa da buna yaklaşılması sebebiyle liderlere, saygı ve sevgi sınırları içerisinde gerçekleştirecekleri bir açık oturum yapmalarını öneriyorum. yıllardır gerilen siyası atmosferi de toparlayacak olan bu sevgi ve saygı sınırlarında gerçekleşecek oturumun, türk siyasi hayatında yeni bir sayfa açacağını düşünüyorum.

  peki ya yıllardır böyle bir oturuma katılmaya yanaşmayan recep tayyip erdoğan ne yapacak? daha önce zaten ben katılmazsam kim biraraya gelip tartışacak ki anlayışına sahip olan sayın cumhurbaşkanı ya bu açık oturuma katılacak ya da kendisinin katılmadığı takdirde, dışında kalacağı bu oturumu tüm gücüyle engellemeye çalışacak. zira, televizyon karşısında birçok liderin görüşlerini ve vaatlerini sergileyeceği olası bir açık oturum, seçmenler için adeta bir "seç beğen" programı olacak. sayın cumhurbaşkanı da bu olası oturumun dışında kaldığı takdirde oy kaybedecek.

  bu yüzden öncelikle muhalif kanadı liderlerine, mevcut cumhurbaşkanı katılsa da katılmasa da bir açık oturum düzenlemelerini teklif ediyorum. cumhurbaşkanına da bu oturuma katılmasını öneririm ama orası kendilerinin bileceği bir iş :)

  edit: tabi bu oturumun gerçekleşmesi noktasında biz ekşi sözlük yazarlarına da büyük iş düşüyor. her gören şu başlığa entry girse, liderlere seslense mutlaka kulaklarina ulaşacaktır gençlerin bu çağrısı. hatta twitterda #liderleraçıkoturuma tagı açarsak ve ttye sokarsak muhalefetin boyle bir adım atma ihtimali kuvvetlenir. saygılar.

  bu arada fikri ben atmışım ortaya ekmeğini @2 yemiş valla. şaka maka şu iş gerçeklessin de ülkece ekmeğini yeriz umarım :)

  avedis nickli yazar arkadaş uyardı, daha önce sözlükte (bkz: liderler açık oturumu) ve (bkz: liderler açık oturumu istiyoruz) isimli başlıklar açılmış, orda da bizim bahsettiğimiz hususlara vurgu yapılmış.
 • bu konuda çok ciddi propaganda yapılmalı. liderler bir araya gelmeye zorlanmalı.

  delikanlıyım diye ortada dolaşan herkes çıksın insanların karşısına cevap üretsin.

  dünyadaki sistemi getirdik demeyi biliyorlar. dünyadaki gibi mertçe işlesin o zaman sistem.

  #liderleraçıkoturuma
  #adaysanaçıkoturuma
 • akşener, chp adayı, temel dede birlikte çıkıp erdoğan'ı açık oturuma davet etmeli. seçimden önce küçük zafer olur.

  argüman olarak abd, rusya, almanya gibi ülkelerdeki başkanlık öncesi açık oturumlar gösterilebilir.ekleme: iran bile seçim için liderler oturumu yapıyormuş. @inanmiyovum yazdı ekledim.

  edit: dalgaya alıp rte gelmez zaten diyen arkadaşlar olayı çözemedi galiba. akp katılsa da katılmasa da muhalefet bu söylemleriyle kazancak. muhalefet bu fikri stratejik bir hamle olarak görmeli ve hep birlikte devlet televizyonu trt'de açık oturum yapılmasını talep etmeliler. karşı tarafın buna verebilecekleri cevap olmayacak sadece kaçacaklar. seçmendeki etkisi büyük olur.

  ekşi'de gündem olup, twitter'da konuşulmaya başlansa muhalefetin kulağına gider. gerisi onlarda muhalefet gerçekten muhalefet yapıyor mu öğrenmiş oluruz.

  edit 2: yarın ahmet hakan gelince bunun hakkında yazacağım. kanal d haberde diğer başkanlık sistemi olan ülkelerdeki açık oturumları örnek göstererek türkiye'de neden olmasın dedirtebilsek hengame başlar. kovuldu kovulacak gider ayak yapar belki. *ayrıca fatih portakal ve ismail küçükkaya duyarsa destekler bence.
 • erdoğan böyle bir açık oturuma katılsın, sonra gelin üzerimden geçin sırayla amk. ya böyle bişey olabilir mi arkadaşlar? bu nasıl bir umut dünyası.

  edit: imla
 • acilen yapılması gereken açık oturumdur.
  hem karşılıklı bir diyalog ortamı için, hem de adayların kendilerini seçmene tanıtması için gereklidir. katılmayan kendi kaybeder. korkaklar pek sevilmez türkiye'de ;)
 • sosyal medya üzerinden kampanya yapılarak akp ve bahçeli karşısında en azından manevi bir zafer elde edilmeli. vatandaşın bilgilendirilmesinin çok önemli olduğu, böyle bir programın ülkemizin liderini seçerken aydınlatılmasına büyük katkı sağlayacağı vurgulanmalıdır. madem bir "beka sorunu" var, liderler bu sorunun nedenini ve çözümünü tartışmak zorundadır. erdoğan bu programa asla katılmayacak, yandaşlar kendilerince alaycı bir tutumla erdoğan "şanını" yürüterek kıvırmaya çalışacaklar. akşener ve kılıçdaroğlu bu kıvırmaları bir seçim taktiği olarak kullanabilirler.
 • chp'nin adayını açıklamasından sonra, gerceklesmesi için hemen harekete gecilmesi gereken oturum. oyleyse twitter üzerinden siyasi partileri ve medya organlarını etiketleyerek talebimizi dile getirelim. hashtag belirlenmeli ve 4 mayis'tan sonra yardirilmalidir.
 • böyle ütopik düşünceleri nereden bulup da getirip burada başlık açıp, insanın tiridine su katıyorsunuz.
  dile kolay, onbeş yıldır bir kez dahi bu türden çağrılara icabet etmemiş sayın reis-i cumhurumuzun, ekşici tayfa istedi diye açık oturuma falan icabet edeceğini mi sanıyorsunuz? o zaman siz sayın ekşici tayfa en kallavi tarafından yanlıyorsunuz. yanlıyorsunuz, çünkü biliyorsunuz ki bizim reis-i cumhurumuzun yüzyüze polemik yapabilecek bilgisi, becerisi ve entelektüel donanımı yoktur. temel amca ile meral ablayı bilmem ama kılıçdar’ın makara yapacağı, demirtaş’ın ise sosyal, siyasal ve kültürel şova dönüştüreceği bir açık oturum olur. ve sayın reis-i cumhurumuzun bütün cilasını döküp façasını alırlar. reis-i cumhuru cilalayıp, memleket insanına pazarlayan havuz medyası da bön bön bakar.
 • ha bu arada bu açık oturumlara bizzat katılmış olup, hâla aktif siyasete devam eden tek kişi olan doğu perinçek'i de bu oturumun gerçeklesmesi için girişimlerde bulunmaya davet ediyorum.