şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 7 haziran ve 1 kasım 2015 seçimlerinde hdp'nin barajı aşması gerektiğine dair hem fikir olunan durum bugün de aynen geçerlidir.

    hdp'nin barajı geçemediği bir mecliste akp yine haksız bir güç elde eder. üstelik stepnesi mhp ile birlikte meclis mordor'a döner.

    bugün hdp'nin baraj sorunun hiç konuşulmaması büyük sorundur. üst gündem maddesi olarak olmasa bile alt gündem maddesi olarak mutlaka tekrar işlenmelidir. iyi parti ve saadet'e odaklanmışken %9'la parlamento dışı kalma ihtimali olan bir hdp varlığı göz ardı edilmemelidir.
  • güneydoğuda yaşanan sokağa çıkma yasakları ve boşaltılan köy mahallelerden sonra böyle bir risk bulunmaktadır. mutlaka gereken yapılmalı hiçbir risk gözardı edilmemelidir. hdp nin %9 gibi bir oyla baraj altı kalması muhalefetin yaptığı tüm çabaları suya düşürür.

    hdp uyuma kendine gel
  • çeşitli sol partiler ve çevrelerle ittifak yaparak kolayca bu sorunu çözebilir, hatta daha önce yakaladığı oy oranını bile geçebilir. ayrıca bu şekilde, sandıktan uzak duran marjinal sol kesimi de sandığa çekmiş olur. ulan her şeyi biz mi düşüneceğiz yapacağınız işi sikeceğim artık.