şükela:  tümü | bugün
  • iktidar partisine yakınlığı ile bilinen birkaç yazarın peşpeşe dile getirdiği iddiadır.

bunlar şimdiden komplo teorisyenliğine ve çamura yatmaya başladıysa kendileri için durum vahim demektir.

geçenlerde de başka bir sabah gazetesi yazarı -abd'de hile ile trump'ı iktidara getiren derin yapının, türkiye'de seçim sonuçlarını manüpile etmeye çalışabileceğini- söylemişti.

iktidara yakın birçok yazarda var bu kanı.

--- spoiler ---

ben söylemiyorum. bu sözler, abd'nin de başka ülkelerdeki seçimlere müdahale edip etmediği sorusuna cıa eski direktörü james woolsey'ın verdiği yanıttan.

şöyle diyor beyefendi: "...sistemin iyiliği içindi, yani demokrasinin menfaatine, sadece iyi bir amaç için." cıa'cıların "neyin iyiliği için" başka ülkelerdeki seçimlere müdahale ettiğini anlamak zor olmasa gerek.

elbette hizmet ettikleri ülkeleri abd'nin dünya üzerindeki hegemonyasının sürmesi için. çünkü adamların işi bu. darbelerle, terörle olmazsa seçimlerle, memur oldukları abd'nin dümen suyundan çıkmayacak yönetimleri iş başına getirmek için çalışıyor. bir de işi, "amerikalı" olmadıkları halde bu amaca hizmet olanlar var.

ama onları yüzlerine bakınca tanıyamazsınız. kimi milliyetçi abla kılığında kimisi de hacı amca maskesiyle dolaşıyor ortalıkta. hatta içlerinde gençleri solcuyum diyerek kafalayan, ölmeye öldürmeye ikna edenler bile var.

onları ancak söylemlerinden ayıklayabilirsiniz. abd türkiye'nin savunma çeşitliliğini artırıp rusya'dan s-400 almasından mı huzursuz? örtülü tehditler mi savuruyor. f35'ler için mırın kırın mı ediyor?

abd dışişleri bakanlığı sözcüsü heather nauert'den önce onlar, mesela "good party" lideri çıkar piyasaya: "şimdi rusya'dan s-400'ler alıyorsunuz. yahu sizin uçaklarınız onları tanımıyor. o füzeleri nerede kullanacaksınız kardeş?" abd'nin açıkça silah yardımı yaptığı pkk'nın yasal kanadının saflarını sıklaştıran "amerikan milli görüşçüleri"... komşumuz rusya ile kurulan askeri ve ekonomik ilişkiden rahatsız olan nato islamcılarını... ön seçimi, her seçim öncesi abd'nin ankara büyükelçiliği'nde yapan ulusalcıları da zaten tanıyorsunuz.

ama ben en çok, bu tezgâhın ülkelerinin ve kendilerinin iyiliği için kurulduğunu sanıp, bulanık suya balıklama dalanlara üzülüyorum.

--- spoiler ---

dikkat ! link sabah gazetesine aittir..
  • iktidar elden gidiyeaah diye bağıramayanların olası bir yenilgi sonunda seçimleri geçersiz kılmak için şimdiden çamura yatmaya başlamasıdır.
  • facebook, google, twitter vb. firmalarin varliklarinin en onemli koordinatinin insanlari manipule etmek oldugu dusunulurse, olmayacak birsey degildir. muhtemelen yapiyorlardir butun ulkeler dunya uzerindeki. keske biz de yapabilsek boyle teknolojiler, yazilimlar uretip diger ulkelerin yonetimini kendimiz lehine kurabilmeyi.
  • ruslar seçimimize müdahale etti. trump'ı başkan ruslar seçtirdi diye dolaşan amerikalıların edeceği müdahale. sanırım şöyle oluyor:

rusya amerika'ya, amerika türkiye'ye, türkiye suriye'ye, sonra hepsi suriye'ye.
  • demek ki yillardir akape ameriga yardimiyla iktidar oluyor. ben oyle anladim yani.
  • “iktidar partisine yakınlığı ile bilinen birkaç yazarın” kısmından sonrasını okumadığım iddiadır.

aslında biz buna iddia değil algı diyoruz.

olası mağlubiyetten sorumlu tutacakları kişiler belli. dış güçler, ameriga, alamanya, israil lobisi, haarp, hatta x files’daki sigara içen adam veya walter white.
  • abiniz bu saatten sonra hepinize gider politikasını benimseyecek kadar özgüven sahibiysen böyle mevzular sizin ancak hoşunuza gider.
    neden bir başka ülke müdahelesinden korkuluyor ki?
  • aydınlık, güzel bir yarın düşlüyorum ve aydınlıktan kastım inanın ki öyle bir rönesans falan değil. insanlar hakikat için, hakikatin peşinde olsunlar sadece yeter. biz çocukken seçim zamanı tişört falan dağıtırlardı, peşinden koşardık arabaların bir tane almak için. bakmazdık hangi partiye ait diye yahut terörist şu bu sayılmaktan korkmazdık... basit, komplolardan uzak bir hayattı o zamanlar yaşanılan... gerçek gerçekti, yalan da yalandı, grilikler azdı. çocuklara üzülüyorum en çok sırf bu yüzden, öyle muğlak öyle karmaşık bir algı bütünlüğü ile karşı karşıyalar ki post modern çözülmenin ve karışıklığın tam ortası. neye inansınlar, neyi ideal edinsinler? çok kurcalanmaktan mütevellit bozuk bir oyuncak oldu ellerine tutuşturduğumuz ülke...
  • ukrayna ve gürcistan'ı göz önüne alırsanız, müdahale seçim sırasında değil, sonrasında gelir. seçim hileleri, abd ve diğer batı ülkelerinin işine gelir. sevmedikleri iktidarı uzaklaştırmak veya baskı altına almak için, haklı bir sebep gösterebilir. ayrıca, ülkeyi daha kolay karıştırabilirler. vatan millet sakarya, milli beraberlik edebiyatıyla da bunun önüne geçemezsiniz. akılcı çözümler üretilmezse, kazanamayacağımız bir savaşa gireriz ki bunun sonucunda, tasmanın ucunu tutacak el belirlenir.
  • adamlar daha kendi sandıklarına sahip çıkamadılar kaldı ki bizimkine müdahalede bulunacaklar. birleşik devletlerin tüm kamu güçleri seçimlerde rusya parmağı var diye soruşturma üzerine soruşturma açıyorlar. trump götünü kurtarmak için israil lobisinin korumasına girmeye çalışıyor. nedense bana pek mantıklı gelmedi.