şükela:  tümü | bugün
 • 24 haziran seçimlerinin ilk turda erdoğan'ın galibiyeti ile sonuçlanacağını düşünüyorum.

  türkiye maalesef ekşi sözlük'ten ibaret değil. hatta bal gibi biliyorsunuz ki akp seçmeninin yüzde 25'ine yakını internet kullanmıyor.

  muharrem ince çok başarılı bir performans sergiliyor. adam türk siyasi hayatı için miting usulünü değiştirdi. otobüs üzerine çıkıp konuşmak değil yaptığı, çok ikna edici.

  ancak muharrem ince istanbul varoşlarına tesir edemiyor. muhtemelen anadolu kasabalarını da etkileyemiyor. akp + mhp bloğundan kimi ikna edecek de oyunu alacak ki ince?

  ayrıca 1 kasım 2015'teki "koalisyona yanaşmayan mhp" nefretini hatırlayın. ona rağmen akp+mhp oyları 1 kasım 2015'te %61 idi. ne oldu da 3 senede bu oy oranı en az %11 düşecek sizce? döviz kurundaki yükseliş sessiz çoğunluğun ne kadar umurunda? ki zaten türkiye'de seçimi kazandıran sessiz çoğunluktur, politik kitleler değildir. sessiz çoğunluk ise değişimden zaten korkuyor ve 16 senedir ülkeyi yöneten bu iktidarın gitmesi durumunda hayatının şimdikinden daha ağır bir belirsizliğe sürükleneceğini hissediyor.

  ben ilk turda erdoğan'ın bu seçimi kazanacağını düşünüyorum. aksine ikna olmak istediğimi de ekleyeyim. makul gerekçe varsa duymak isterim.
 • tüm olasılıkları 2006 senesine gore değerlendirseniz dogru. fakat 2018 yili için geçersiz.

  neden ?
  1 akp tabani artik akp den ve torpilden rahatsiz. artik gina gelmis akp icinde sürekli savas var.

  2 muharrem ince chp ile kavgali kemal kılıçdaroğlu ile rakip bu chp ye kizanlara sempatik geliyor ama chp lilerin tamami kesinlikle m.ince ve chp ye verecek

  3 meral akşener meydanlarda hem mhp ye hem akp ye giydiriyor. ikinci tur da ince cikarsa destekleyeceğini soyledi. ayrica az buz degil en az yuzde 10 oyu var.

  4. saadet partisi tabani akp den rahatsiz. ve akp den kurtulmak pahasina neredeyse herseyi yapabilcek durumda. hem m.ince nin söylemleri sadece sekuler ve ayrilikci degil barışçıl bu da saadet ve hdp tabani için guzel bir soylem.hem 15 temmuz ataturkculerin ne kadar hakli olduğunu ortaya cikardi. eskiden m.kemal e karsi kin kusuyor olsalarda simdilerde en azindan nötr durumdalar.

  bence oy oranlari
  1. tur
  rte %40
  m.ince %31
  akşener %11
  s.d %11
  t.k. %5
  d.p%1
  karasiz %1

  m.ince bu hizla giderse
  2. tur
  m.ince %51.5
  rte %48.5