şükela:  tümü | bugün soru sor
  • durumu müsait olan, vaktim var yapabilirim diyen gönüllü tarafsız ekşi sözlük yazarlarının katılmalarını beklediğim türkiye geneli anket.
    daha önce böyle bir şey yapıldı mı bilmiyorum ama detaylar şöyle:
    1-anket her il merkezinde en az 5, en fazla 20 sözlük yazarı tarafından yapılacak ve ortalaması alınacaktır. sonuçlar hem il bazında hem de türkiye geneli olarak açıklanacaktır.
    büyük şehirlerde (istanbul, ankara, izmir, adana, bursa...) 20, 15,15,10,10 şeklinde; küçük şehirlerdeyse (kilis, bayburt, bilecik, hakkari vs) 5-6 yazarın yapması, sonuçların güvenirliğini ve doğruluğunu artıracaktır. çok uç veriler geçersiz sayılacaktır.

2-anket en az 250 kişi üzerinde, bulunan ilin farklı noktalarında uygulanmalıdır. daha 11 gün var. yapabiliriz.

3-kadın-erkek, yaş grupları, eğitim durumu, daha önce oy verdiği parti, en oy vermeyeceği aday gibi karışık başlıklar olmayacak.
    ankette 2 madde olacak:hangi cumhurbaşkanı adayına oy vereceksiniz, milletvekilleri seçiminde hangi partiye oy vereceksiniz? bu kadar.

ben bu işi organize edebilirim, gönüllü olarak bu anketi yapmak isteyen dürüst tarafsız ve ahlaklı yazarları belirleyebilir, illere-ilçelere pay edebilirim, doğruluğu kanıtlanabilir verilerin sözlükte güncel bir şekilde paylaşılmasını sağlayabilirim, vaktim durumum müsait diyen arkadaşları bu işi organize etmeye davet ediyorum. kısacası buna başlık açarak ön ayak oluyorum. bulunduğum ilde anket de yapabilirim. yoksa iş başa kalacak.
    evet şimdi herkes bi düşünsün, her il için en az 5 en fazla 20 adam lazım bize. kağıt kalemle de olabilir, telefonla da olabilir, çıkacak sokağa sormaya başlayacak ve cevapları kayıt altına alacak. ha bunu yaparken de doğruluk için anket yapılırken 1-2 fotoğraf da çeksin yollasın ekşiup'a. dediğim kadar kişi katılsa bu ankete nereden baksanız 20-30 bin kişiyle anket yapılmış olacak. bu denli büyük çaplı bir anket yaparak türkiye'de büyük ses getireceğimize inanıyorum. hem ekşi'nin de reklamını yapmış oluruz, fena mı?

bi de başlığa karar veremedim. hangisi daha kapsayıcı? en uygununa taşıyabiliriz konuyu.
    (bkz: 24 haziran için türkiye geneli ekşi sözlük anketi)
    (bkz: ekşi sözlük türkiye geneli 24 haziran anketi)

not: konuyla ilgili sürekli mesaj gelebilir, onca mesaja yetişemeyebilirim, gerekirse başlığı bu işi layıkıyla sürdürebilecek, organize edecek başka arkadaşa da bırakabilirim.
    edit: arkadaşlardan uyarı geldi. seçim yasakları yarın başlıyor. önümüzdeki seçimlere bakıcaz artık. gene de siz hazırlıklı olun.