• şimdi idealistlik güzel şey. ama rasyonel düşünürsek şöyle bir durum analizi yapabiliriz, hdpye verilecek oy doğrudan akpden çalacak doğu illerinde özellikle ve hdpnin ülke yönetiminde tek başına söz sahibi olması imkansız gibi bişey. dolayısıyla akpnin kazanmasını istemeyen birisi gayet hdpye oy verip bu amacı gerçekleştirebilir. yani söz konusu durum gerçekleşecekse ve bunu senin oyun belirleyecekse ikisi arasında kalınan durumda boykot etmeyip hdpye verilen oy aslında doğrudan ana muhalefete hizmet eder. iktidarın hdpden korkmasının nedeni de budur çünkü diğer oylar hemen hemen stabildir ama özellikle muhafazakar kürt oyları duruma göre değişkenlik gösterir. durum analizi bitti.
  • +16’ ımla katıldığım gruptur. geçen bizim apartmanın seçmen pusulaları gelmişti onları saydım. binada 17 oy varmış. hepimiz hdp’ye oy vereceğiz.

hdp barajı aşarsa, ince 2. tura kalırsa 17 oyu da ince’ye vereceğiz.

terörist diyenler falan var. terörist babandır.
  • (bkz: mehmet ordekci)

aslında bunun haber değeri yok. benim için asıl haber değeri olan, 8 temmuzda muharrem ince'ye, yani hayatımda ilk kez chp'ye oy verecek olmam.

6 eylül 1987 referandumu'ndan beri seçmenim. o referandumda boş oy verecektim (bkz: #20451712), ama adım ilan edilen seçmen listelerinde çıkmadı, dilekçe vermem gerekiyordu, hiç peşine düşmedim. asker zekâsı (bkz: 12 eylül) oy kullanmayana para cezası öngörmüştü ve bu ciddi ciddi uygulanıyordu. sandığa kadar gidip geçersiz oy verecek olmam(ız) bundandı. benim gitmeme gerek kalmadı.

ilk oyumu bursa özel tip cezaevinde hükümözlü olarak yatarken, 28 yaşımda kullandım. (bkz: 24 aralık 1995 milletvekili genel seçimleri) şimdiki hdp'nin o günkü öncülü olan dep'in bağımsız adaylarına oy vermiştim. kürt hareketinin henüz tek vekil bile çıkaramadığı zamanlar. (leyla zana'lar shp listelerinden girmiş, iki yıl sonra da vekillikleri düşürülerek tutuklanmışlardı). sonra cezam kesinleşti, 12 yıl gene oy kullanamadım. sonrasında elbette ki hdp seçmeniydim. en çok eleştirdiğim dönemlerde bile sandık zamanı gelince bir borç öder gibi sandığa gidip o günün bu çizgideki partisine (veya bağımsız adayına) oyumu verdim. chp'nin kürt sorunu için "oralara fabrika" tekerlemesinden başka şey söylemediği, kimlik sorununu kabullenmediği zamanlar.

hdp, sevseniz de sevmeseniz de bugün artık yok sayamayacağınız bir kitlesel hareketin barışçıl organizasyonu. o hareket buharlaşıp uçmayacak. ola ki bugün kepenkleri indirdim dese bile devasa bir toplumsal miras bırakacak. hdp dışındaki tüm seçenekler çatışmalı, kanlı. bunun 1920'lere kadar giden nedenleri var. güncel aktörleri suç sırasına dizmek anlamsız. hdp'den nefret ederken 1920'lere ve sonrasına da bir göz atın. devlet neler yapmış, neler biriktirmiş. dedelerimiz neleri hotzotla çözdüğünü sanıp aslında bugüne miras bırakmış.

büyük ihtimalle -son kez- rte kazanacak ama olsun. hdp ve diğer partiler mecliste akp-mhp'den güçlü olsun, muharrem ince de rte'ye az korku yaşatsın: fazlasına da yok demem ama 2018 seçimlerinden beklentim budur.
  • baraj maraj için değil partinin kendisine iktidar olması için oy verecek bir yazarım.

türküm ve türk olmaktan her zaman gurur duyuyorum.

siz istediğiniz ismi verin ama azınlıkların haklarının korunması tüm ülkenin menfaatinedir. türkiyede kürt, ermeni, suriyeli, lgbt vs. bu insanların kimliğini gizleme gereği hissetmeden insanca onurlu bir şekilde yaşayabildiği bir toplum tümden gelişir.

çoğunluğun herkesi kendine benzetmeye çalıştığı olmayanı ise ötekileştirdiği bir toplum tümden kaybeder.

kürt olduğum için değil, türk olduğum için oyum hdp'ye.
  • +4 ile katıldığım kampanya.

amk kafa tasçıları gelmiş burada duyar kasıyor. demirtaş terörö.
    bi siktirin gidin amk.
  • mecliste cogunlugu kaybedeceğini anlayan akp'lileri kudurtan yazarlardır...
  • ülkenin legal olarak seçime girebilen 7 partisinden birisine oy veren seçmendir. sen kimsin lan it millete terörist diyorsun? bu parti teröristlerce yönetiliyorsa bunun yaptırımı yok mudur? hem partiyi yaşat, milyonlarca lira para ver hazineden seçim yardımı, hem de terörist de. ulan kevaşe teröre desteği devlet mi veriyor o kadar para veriyor hdpye??

not: içlerinde bulunmadığım yazar grubudur.
  • hdp'ye oy verenleri terörist diye yaftalayanlara bir kaç soru sormak istiyorum.

- şu an reis bir khk ile hdp'yi kapatır, ki genel başkanı cezaevinden cumhurbaşkanı adayı oluyor. neden kapatmıyor? (sakın hukuk falan demeyin, komik olursunuz)

- dolmabahçelerde imralı heyeti ile görüşen namussuz şerefsizdir diyip, sonra görüşmelerini ben istedim diyen reis, megri megri diye ortalarda dolanırken ne oldu da iklim değişti, akdeniz oldu?

- düne kadar bir çok büyükbaş akpli tarafından sayın diye, kürt halkının temsilcisi diye bahsedilen öcalan'ın bile götünü yalamadı mı bunlar?

- fetönün hocaefendi olduğu zamanlarda ya şu kıçını yaladıkları dönemde işte ya, açılım açılım diye ortalarda dolanan bunlar değil miydi?

- fetö kandırdı öcalan kandırdı reisi, sonra seçim meydanlarında ne kandırdık ne kandırıldık demedi mi? reis karar ver kandırıldın mı kandırılmadın mı?

hdpye vermeyelimde yine gelsin biri kandırsın diye akpye mi verelim.

mecliste hdp, cumhurbaşkanı incespor.
  • burada hdpye oy verecekler sövüp sayan, terörist olmakla itham eden adamlar akpli mhpli ise sorun yok, kendilerine yakışan odur. ama inceye, akşenere oy vereceğiz diyenlere soruyorum,

ilk turda kazanma şansı var mı bu ikiliden birinin? yok.

peki 2. turda hdp seçmeninin oyu lazım mı? lazım.

siz isteseniz de istemeseniz de memlekette kürtler var, yasal olarak çalışmalarını yürüten bir partisi var ve ona oy vermek kimseyi terörist yapmaz. terör bağı var diyorsan devlet kapatsın o zaman. bu tıpkı aktif sen üyesi olanları fetöcü yapmak gibi. e kardeşim kurdurmasaydın o zaman sendikayı.

diğer yandan, sen hdp barajı geçmesin, meclise girmesin isterken o oylar kime kayacak biliyor musun? akpli isen sorun yok, bunu istemen normal. ama değilsen vermediğin oy da hdp'nin baraj altı kaldığındaki oylar da en çok iktidar partisine yarıyor.

ayrıca anlamıyorum, adamlar dağa çıkmasın, siyaset yapmasın, meclisin yanından geçmesin, tvye çıkmasın, ne yapsın? dağda otlayıp derede içsin mi?

oturmuşsunuz burda teröristtir bilmem nedir naraları atıyorsunuz. size müstehak. akp ile bir on yıl daha devam edin. tek taraflı mı besleniyorsunuz nedir anlamıyorum.
  • (bkz: bir çok tanıdığımı da ikna ederek)
    içinde bulunacağım guruptur...
    yalan olmasın hedefim +100
    muharrem ince için ise ayrı bir çalışma yapıyorum, herkes üstüne düşeni yapsın arkadaş. nasıl gideceği belli!

yeter artık bıktık yalandan dolandan

okumadığı okulun diplomasını gösterip,
    daha doğmadığı zamanlarda 100 kişi okuyorduk sınıflarda yalanları yettti!

yapmadığı havaalanlarını (ısparta)
    açmadığı üniversiteleri (zonguldak)
    yalan vaatleri, işsizliği çözmek yerine kıraathane açma saçmalıkları!
    habire yüklendiği beton ağırlıklı sözde hizmet adı altında milletin amına koyacağız diyen mehmet cengiz gibilerin nemalandığı projelerden bıktık!
    oruçlu ağızla insanlara yalan söyletmelerinden bıktık!(bkz: ramazan ayında oruçlu ağızla yalan söyleyen akpli)
    artık tamam ya, valla yeter.
    melih gitti
    aziz gitti
    e sen neden duruyorsun? sende git...
    bunun için kime oy vermem gerekiyorsa veririm arkadaş.
hesabın var mı? giriş yap