*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ust edit: biraz arastirma yaptim, dagilim su sekilde oluyor.

  diyelim ki sandiktan 120 oy cikti. 50 chp 30 iyi parti 20 saadet 20 de millet ittifakina basilan oy.

  100 tane parti oyu + 20 tane ittifak oyu. sandiktan cikan parti oylarinin dagilimi %50 chp %30 iyi parti %20 saadet oldugu icin, millet ittifakina basilan 20 oyun %50 si (10 tanesi) chp ye, %30 u iyi partiye ve %20 si de saadet e ekleniyor ilce secim kurullarina gittikten sonra sandiklar.

  yani muhru hangi partiye oy verecekseniz onun uzerine vurmak onemli.

  http://www.ysk.gov.tr/…oy-pusulasi-sablonlari/77723

  yukardaki linkten gorebileceginiz uzere milletvekili secimleri icin muhuru isterseniz ittifaka isterseniz tek bir partiye verebiliyorsunuz.

  ornek uzerinden gidersek,

  millet ittifakina muhur bastigimiz zaman bu oy chp, iyi parti ve saadet arasinda nasil bolusturulecek? sonucta hepsi kendi milletvekili adaylarini belirlediler.

  muhuru ittifaka mi partinin kendisine mi basmamiz gerekiyor? hem ittifaka hem partiye bastiginiz zaman da oy gecerli sayiliyor, sadece ittifaka bastigimizda da ancak birinde direk partiye birinde ise ittifaka gidiyor oy, aradaki fark nedir?

  oy pusulasi

  direk chp'ye muhuru basmakla millet ittifakina muhuru basmak arasindaki farki gercekten merak ediyorum. ittfaka basinca oy kime gidiyor?
 • ben bay bay diye basacağım

  (bkz: bay bay recep)

  edit : şimdi linki inceledim de eğer yanlışsam lütfen yeşillendirerek düzeltin, ysk'nın açıklamasına göre pusulada yukarıda yer alan "ittifak" kısmının herhangi bir yerine evet,tercih mührü vurulduğu zaman oy direk o ittifağa gidiyor okey burada sorun yok ama eğer siz yalnızca ittifağa oy basıp aşağıda yer alan parti kısımlarına oy basmazsanız yalnızca cumhurbaşkanlığı seçimi için oy kullanmış oluyorsunuz, dolayısıyla hem yukarı c.başkanı adayı için hem de aşağıda milletvekili seçimi için partiye oy basmamız gerektiğini düşünüyorum, eğer böyleyse bunun gerçekten halka bildirilmesi lazım çünkü yukarı oy basıp veya yalnızca aşağı oy basıp pusulayı sandığa atacak çok kişi olur ve geri kalan boş yerleri de kedi arkadaşlarımız mühürleyerek doldurabilirler.

  edit 2: yeşillendiren suserlere teşekkürler, 2 oy pusulası varmış, biri cumhurbaşkanlığı seçimi onda zaten adaylar belli diğeride yani burada gördüğümüz milletvekili seçimi imiş böylelikle ister ittifağa ister tek partiye m.vekili seçimi için oy verebiliyormuşsunuz.
 • karmaşık
 • cumhurbaskanligi secimi oy pusulasi farkli, bu milletvekili secimi pusulasi. ittifaka verilen oylarin sayimi farkli oluyor sanirim.
 • çok önemli bir konu, bu işten anlayan bir arkadaş grafik haline getirirse kalan 10 günde sosyal medyada bol bol paylaşabiliriz.
 • rte mitinglerine katılın ya da bulun izleyin bir yerden birisini. orada tane tane 2 veya 3 defa anlatıyor. nasıl bir güvensizlikse seçmenlerine gayet bilale anlatır gibi anlatıyor dinleyip de yanlış yapmak için ciddi çaba lazım.
 • saçmalıyor olabilirim fakat anladığım kadarıyla bariz biçimde tek bir partiye gidecek şekilde değil de ittifakın tümüne sayılacak şekilde mührü bastığınızda oylar sayılırken oyunuz o ittifakta kaç parti varsa onlar arasında sandıktaki güç dağılımlarına göre bölüştürülüyor. siz chp'yi daha çok desteklemenize rağmen millet ittifakına oy bastığınızda o sandıktan saadet partisi daha güçlü çıkmışsa oyunuzun çoğunluğu saadet partisine gidiyor mesela. bu bana pek sağlıklı gelmediği ve oyunuzun ağırlığını zayıflattığı için hangi partinin güçlü çıkmasını istiyorsanız tam olarak ona oy vermenin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. gerçi ben ittifak harici bir partiye oy vereceğim fakat ittifaka verecek olsam öyle yapardım. bu dediğim sadece parlamento seçimi için geçerli tabii ki. cumhurbaşkanlığı seçiminde ittifak yok biliyorsunuz.

  bu arada parlamento ve c.başkanlığı için iki ayrı pusula olduğu ve parlamento seçimi pusulasının herhangi bir yerine cumhurbaşkanı adayı için ikinci bir mühür basılmaması gerektiği unutulmamalı.
 • 3 hilal
 • ysk'nın sitesine gidip rahatlıkla şekli görülebilecek sorundur. cumhurbaşkanlığı seçim kağıdı farklı olacağı için meclis gösterilmiştir yukarıdaki linkte. biz yine de paylaşalım:

  http://www.ysk.gov.tr/…oy-pusulasi-sablonlari/77723
 • yurt dışında geçen gün oy verdiğim için anlatabileceğim olaydır. gayet basit.

  tek zarf, iki pusula mevcut.

  cumhurbaşkanlığı kolay, tek basıp geçiyorsunuz.

  parti pusulası da kolay. aklınızda bir parti varsa sadece partiye basıp geçiyorsunuz. opsiyonel olarak: bana göre manasız ama, eğer partiye karar veremedim, ittifaka gitsin derseniz parti mühürü dışına ama ittifak içine basıyorsunuz, en sonda ülke çapında alınmış oranlara göre partilere dağıtılıyor.

  iki pusula da aynı zarf içine koyularak sandığa atılıyor ve işlem tamamlanıyor.