şükela:  tümü | bugün soru sor
 • taraflı tarafsız herkesin olmasını öngördüğü bir hakikattir.

  bu durumu şu yazı çok iyi anlatmaktır.

  üşengeçler için:

  --- spoiler ---

  24 haziran seçimlerinin ardından ülkeyi yöneteceklerin en büyük hatta en önemli sorunu türkiye'nin borç yükü olacak. akp'nin 2002'de 130 milyar dolar borçla aldığı türkiye'nin dış borcu 454 milyar dolar. türkiye bu yıl toplamda 230 milyar dolar borç ödeyecek.bu borçların 117 milyar doları, bir yıl ve daha kısa vadeli olanlar. kalan 60 milyar dolar da uzun vadeli olup, vadesi 2018 yılında bitenler. ayrıca bu yıl 53 milyar dolar da cari açık olacağı bekleniyor.

  bu şartlara göre; türkiye'nin bu borçları döndürebilmesi için 230 milyar dolarlık döviz bulması gerekiyor.türkiye bu dövizi nasıl buluyordu önce?
  yine borçlanarak.
  yani borcu borçla çeviriyorduk.
  ***
  hani imf'ye borcu ödedik deyip duruyorlar ya. ha, işte onu öderken yine borçlanıyorduk.
  şöyle izah edeyim. ay sonu geldiğinde, bir kartından çekip diğer kartına, ondan çekip diğer kartına yatırıp, en son yatırdığın kartla da faturalarını ödersin ya. türkiye'nin yaptığı da buydu.
  ***
  peki ne oldu?
  şimdi sorun şu: türkiye'nin bu borcu çevirecek parayı bulmak için zorlanması.
  yabancı yatırımcı gelmiyor, var olanlar yatırım yapmıyor. özelleştirmelerden ve toplanan vergilerden gelen paralar betona gömülmüş.
  üretim yapmıyorsun. tarımda kendi kendine yeten ülkeler arasında iken, samanı, mercimeği, börülceyi ithal ediyorsun.
  böyle olunca kredi kuruluşları not yüksetmiyor. borç bulmak zorlaşıyor. üstüne birde meydanlarda atar gider yapılınca yalnızlaşıyorsun.
  ***
  bu borç yükü devletin elinde kalan neyi varsa satıp, iğneden ipliğe her şeye zam yaparak idare etmeye çalışalacak. bu şartlarda 2019 beklense en fanatik akp'li bile homurdanmaya başlamaz mıydı? 2019'a kadar bu şartlarda gidilemezdi ve gidilmedi de. uzatmayayım 24 haziran seçimlerinin ardından ülkeyi yönetecekleri, işte bu büyük borç yükü bekliyor. milleti de zam yağmuru.
  ***

  ekmeğimin peşindeyim

  bitarafların bertaraf olduğu, yandaşların ihya olduğu, kendine müslümanların bol olduğu ülkemizde; "allah hayır etsin, allah ıslah etsin, allah korusun, allah saklasın, allah'ım sana şükürler olsun, allah yar ve yardımcımız olsun" diyerek her işe başlanmasına rağmen, yalan, talan, iftira, hırsızlık,rüşvet, adam kayırmaca, haksızlık, hukuksuzluk, gıybet etme, kutuplaşma neden eksik olmuyor?
  hiç düşünsünüz mü?

  ülkede 100 bine yakın cami ve imam olmasına rağmen neden bunlar yaşanıyor?
  şüphesiz herkesin kendine göre bir cevabı vardır elbet.
  ama bana göre nedeni biz "partizanlaştık".
  doğrunun yanında zulme boyun eğmeyen, vicdanlı duyarlı, kul hakkından korkan, birbirini seven bir millet iken, çıkarım neredeyse oradayımcı olduk.
  bunun için ise bahanemiz hep ekmek oldu.
  ülkenin yönetimi ile ilgili doğru ya da yanlış her eleştireyi "ben ekmeğimin peşindeyim" diye savuşturduk.
  partizanlığı ekmeğin arkasına sakladık.
  ***
  değişti denilen türkiye evet gerçekten değişti. mazlumun yanında zulme boyun eğmeyen adaletli bir millet iken, güçlünün ve mağrurun yanında yer alan, bizden sizden diyerek partizanlaşan bir millete dönüştük.ah ülkem ah...
  --- spoiler ---
 • rtenin çökmüşlüğünün, yılgınlığının, bitmişliğinin nedenleridir işte bunlar. kendisi de farkında neler yaptığının, hangi yalanları söylediğinin...
 • kim seçilirse seçilsin gelecektir.

  benim tahminime göre sigara ve alkol ilk zam yiyecek kalemlerdir. akaryakıttaki ötv kaybı da akaryakıt fiyatlarına yansıyacaktır.
 • kaçınılmaz olan durum. akaryakıt fiyatları daha da zamlanmasın diye ötv ayarı yapmaları gibi şimdilik seçim öncesi her şeyi erteliyorlar.
 • elektrik ve doğal gaz üzerindeki ertelenen maliyet yükü, yüksek hem de oldukça yüksek zamlarla götümüze kaçacaktır.
 • rte ve akp'nin kazanması halinde, daha da acımasız olacak olandır.

  ancak muhalefetin kazanması halinde, elde edilen kaynağın nereye ve hangi kesimlere harcanacağı değişeceğinden, toplumun geniş kesimlerinin etkileneceği artışların o kadar da fazla olmayacağını düşünüyorum.
 • seçim sonucuna göre değişiklik gösterebilecek olandır. şöyle ki, türkiye dışarıdan borç arıyordu. hatta önce rte ardından maliye bakanı ingiltere'ye gidip finans sektöründe devlerle görüştü.

  muhalafet kazanırsa, dış borç bulmakta zorlanacaklarını sanmıyorum.
  ama rte ve akp kazanırsa 5 yıl daha ülkenin başında olacaklarından elleri güçlü olacak. yüksek faizle de olsa borç bulabilirler diye düşünüyorum. ha yok bulamazlarsa yine bir erken seçime gidilir.
 • 2018 vergi festivali kapsamındadır.