şükela:  tümü | bugün
  • neymiş efendim osmanlı, ecdad, savaş geleneği falan fişman..

bak gerizekalı ergen kardeşim;

ben askerliğimi yapılabilecek en boktan birlikte komando olarak yaptım, operasyon da gördüm, mermi de sıktılar üstüme, karşılığını da verdim. eğitmenin allahını, komutanın tillahını gördüm ben. 130 kilometre yürüyebilen adamlarla aynı dağlarda yürüdüm, aynı ipten geçtim.

ve tüm bu yaptıklarım senin istediğin o "savaş"ın yanında paintball kalır, paintball!

savaşın şakası olmaz, savaşın dini, ahlakı, geleneği, raconu ve babayiğitliği falan da olmaz. ortada insaniyet namına güvenebileceğin hiçbir vicdani unsur kalmaz.

türkün savaş geleneğiymiş, ecdadmış.. ecdadını sikeyim senin ben. ancak savaşla geçinebilen tımarlı sipahi misin oğlum sen?

sen oklarla savaşacağını mı sanıyorsun? kafana taş mı gelecek sanıyorsun?

sen hiç bir obüs mermisi düşerken 2 kilometre etrafında bulundun mu? o psikolojiyi hissettin mi? vietnam sendronumunu bilir misin? 30 sene uyku uyuyamayanları bilir misin? onu da geçtim eline dolu silah aldın mı lan salak? veya sana dolu silah çevrildi mi?

kuzum benim, ergenim. gelmiş buraya savaş borusu öttürüyor. adam nası olur biliyor musun? cenin pozisyonu alırsın yerde, ve biri lütfen beni anamın amına tekrar soksun diye yalvarırsın.

aptal herif.
  • isterse mars uçağı olsun amk. eğer sınır ihlali varsa, düşürülmesi gerekiyorsa düşürülür. kimse de gıkını çıkaramaz.

bir şeyi de büyütmeyin amk. asıl rusya'nın götü yiyorsa yapsın bir şey. tüm nato götünde patlar. oyun mu bu işler? gezdirsin bakayım uçaklarını sınırda şimdi. bi ülkenin sınırını ihlal edersen, o ülke de düşürür uçağını tamamen türkiye hakli. en ufak rus müdahalesinde de nato savaşa dahil olur. putin'in bile götu yemez.

vuran mehmetmetçiklerin eline sağlık dediğim uçak.

ekleme: boyle milli guvenlik konularinda hala siyasi tartisma yapilmaz. dalga gecilmez. orada bu isi yapan tsk. senin tek guvencen. akp, mhp, chp, hdp konusu degil bu. ha olaylari bu hale getiren tabiki akp. bunu konusursun ama burada kendi ulkeni gomerek degil.

edit: artık her şey ortaya çıktığına göre netlik getirebiliriz. ilk olarak akp burada suçlu mu? evet. olayları buraya tırmandıran, ışid'e destek veren akp. komşularla sıfır sorun deyip, rus uçağı düşürmeye varan sürecin sorumlusu akp.

ancak benim anlatmaya çalıştığım askeri yönden türkiye yapması gerekeni yapmıştır ve görüldüğü üzere birer birer tüm birimlerce bu doğrulanmaktadır. bu yönden eleştirilecek hiçbir şey yok.

rus savaş uçağı sınıra yaklaştığına ve dönmesi gerektiğine dair uyarılmış mı? 10 kez.
    bunu sallamış mı? hayır.
    sınırı ihlal etmiş mi? evet.
    nato da bunu kabul etti mi? evet.
    bu durumda vurmak hakkımız ve yapmamız gereken şey mi? evet.
    vurmuş muyuz? evet.
    nato ve amerika destek açıklamasına da yaptı mı? evet.

ben demiyorum ki savaş iyi bir şey ama burada tüm suç rusya'nın ve hak ettiğini de bulmuş durumda. asıl o uçak düşmese çok daha kötü olurdu ülke için. neyse daha da sınırlarda dolaşmaz artık.
  • şu başlığın altına 1200'e yakın yorum yazılmış durumda. cidden bu yorumları okuyup dikkate alan varsa yazık günah diyorum. buradaki yazarların ancak %5'i adam gibi karşına alıp konuşabileceğin donanımda ve kalitede. burada yazan olan binlerce lise öğrencisi, milletten sigara otlanıp akşamları batak atmaktan başka hobisi olmayan üniversite öğrencileri ve her türlü ekşifestte görüp pasaklı saç sakallı haliyle elini uzatsa sıkmayacağınız tipler.

ciddi ciddi bunların dış politika yorumlarını okumaya ayıracak kadar değersiz mi vaktiniz?
  • tsk'nın 'milliyeti belli değil' açıklamasından sonra cumhurbaşkanlığı açıklamasında düzeltme yaparak 'basında yer alan haberler doğrultusunda uçağın rus uçağı olduğu tahmin ediliyor' ibaresi eklendi. ahaha basından mı takip ediyorsunuz zübükler?
  • ulan yanınızda bir el ateş edilse ağzınız diliniz tutulur iki gün kulağınız çınlar dediğinizi duyamazsınız nutkunuz tutulur, yanınızda biri öldürülse ömrünüz boyunca psikolojik travmasından çıkamazsınız, savaş alanının ortasına bıraksalar paçanızdan akan bok kurumadan üstüne basıp düşer ilk mermiyle beyninizin suyu yüzünüzden akar, askere çağırsalar bedelliyi yakalamak için çevirmedik dolap bırakmazsınız, ama ne zaman garibim mehmed aldığı emirle hayatını tehlikeye atıp böyle bir görev icra eder işte o zaman sizden büyük vatansever yok.

has-sik-tir lan oradan.

bu ülke yurtta barış dünyada barış diyenler tarafından kuruldu. ve yine bunu diyenler tarafından yaşatılacak. neden olduğunuz savaşta, neden olduğunuz zulümde ve neden olduğunuz gözyaşlarının her bir damlasında er ya da geç boğulacaksınız.

meşru müdafa her durumda geçerlidir, özgürlüğe, egemenliğe, vatandaşların güvenliğine olan her türlü düşmanca tutum aynı şekilde karşılığını bulur. ancak;

git teröriste destek ver, suriye'yi karıştır, onlar gelsinler bomba patlatsınlar başkentinde, polisini, askerini, vatandaşını katletsinler, komşunun sınırından ötesini ne idüğü belirsiz it sürüsü yönetiyor olsun ve bunun ana müsebbiplerinden biri sen ol, ondan sonra adamın müttefiki gelsin ortağını korumaya sonra da sınırımı ihlal etti deyip uçağını düşür, buradaki tatlı su klavyeli bordo bereliler de türkiye bu olm siker adamın anasını diye buram buram cehalet kokan savaş tamtamlarını çalsın.

e siktirgit o zaman suriye sınırına git savaş ruslarla. yavşaklık sonsuza giderken gerçeklere karşı aksiyon sıfıra yakınsıyor. yazık.

ekleme:

sabahtan beri işten fırsat bulabildiğim kadarıyla global haber kanallarını, global paylaşım forumlarını, insanların görüşlerini bildirebildiği platformları, batı medyasında önde gelen köşe yazarlarının konu ile ilgili yazılarını, global bloggerların konu ile ilgili postlarını, gazetecilerin yaptıkları global haberleri ve bilimum birçok kaynaktan "global kamuoyu algısı bu olayda ne yönde" diye öğrenmek için birşeyler araştırmaya çalışıyorum.

şu anda dünya kamuoyunun gözünde durum aynen şu şekilde:

rusya: ışid ile savaşıyor. bu savaşın nedeni odur budur bilinmiyor, tartışılmıyor da; ama dünya kamuoyunda geçerlilik kazanmış şekilde ışid ile etkin bir savaşta. ışid'i bozguna uğratıyor, hazar denizinden balistik füze falan gönderiyor vs.

ışid: tüm medeni devletlere savaş ilan etmiş durumda. paris'e kendi 11 eylülünü yaşatmış durumda, savunduğu düşünce batının sahip olduğu düşünceye tamamen zıt; gericiliği, ilkelliği ve barbarlığı en saf haliyle temsil eden yegane organizasyon şu anda. amerikan halkından, fransız halkına, neredeyse tüm aklı başında batı ülkelerinin bir numaralı düşmanı. ve "gerçek" islamı empoze etmeye çalışıyor.

türkiye: 13 yıldır islamcı bir anlayışla yönetiliyor. başında bir diktatör var. teröre destek veriyor, ışid ile mücadeleyi engelliyor. teröristlere kucak açıyor ve teröristlerin tüm dünyaya yaılmasında ana kapı görevi görüyor. bunun yanında bir pastanın çileği konumunda mülteci meselesi var. başta avrupa olmak üzere tüm dünyaya yayılan mültecilerin geçiş kapısı. istediğin kadar en fazla mülteci bende var de; dinlemek zorunda değiller. sen onların gözünde busun.

şimdi hal böyleyken sen gidip rus jetini düşürüyorsun. e adama sormazlar mı başkan (uçağı düşürmede uluslararası hukuk gözünde haklı ol ya da olma); "senin sınırların madem bu kadar önemli ve bu kadar dikkatli davranıyorsun" ki o da hala tartışmalı, yani vurma olayı sınırın içinde mi dışında mı hala net bir bilgi yok; "o zaman sınırının içinden yürüyerek geçen teröristleri neden öldürmüyorsun? neden kucak açıyorsun it sürülerine?" diye.

neresinden tutarsanız tutun elinizde kalır. neresinden bakarsanız bakın diplomatik bir facia ile karşı karşıya kalınacak. şu anda tutunulan tek dal nato; ve putin son açıklamasıyla bu kozu da ortadan kaldırarak yakın gelecekte türkiye'nin başına gelecekleri en net ifadeyle anlattı. "nato ışid'i mi destekleyecek?" açıklamasından bahsediyorum; türkiye'ye alenen ışid dedi yani putin; sonra da"bu olayda türkiye'yi desteklerseniz ışid'i desteklemiş olacaksınız" diye de kaymağını ekledi açıklamaya.

satrançta buna piyonu feda ettikten sonra at ile şah çekip diğer taraftan veziri yemek derler.

artık (uçağı düşürmede haklı olalım ya da olmayalım, ki umarım haklıyızdır, çünkü bir de haksızsak olacakları tahmin dahi edemiyorum) tüm dünya kamuoyu gözünde teröre destek veren, ışid ile bir tutulmamızdan mütevellit gerici ve yobaz bir islam ülkesiyiz. biz bu toprakların yerlileri olarak farklı kademelerde bunun farkındaydık elbette ama artık tüm dünyada magazin seviyesinde bilinen bir gerçeklik haline geldi durum.

artık tüm dünya bize düşman. buna da galiba stratejik derinlik deniyordu hatırladığım kadarıyla.
  • devlet bahçeli sayesinde, akp döneminde olmuştur.
  • bir de oncesindeki olaylara kronolojik acidan bakmakta fayda olan gelisme;

1-isid petrolunun turkiye tarafindan satin alindigi ve bundan abd'nin rahatsiz oldugu yurtdisi basinda defalarca yazildi.

2-g20'de putin herkesin gozunun icine baka baka g20 ulkeleri arasinda isid'i destekleyenler var, tanker konvoylarini uydudan gormemek icin kor olmak lazim dedi.

3-rusya g20 ardindan tanker konvoyunu vurdu ve goruntuleri basina servis etti.

4- turkiye rus ucagini siniri ihlal ettigi gerekcesiyle indirdi.

5-erdogan'in damadi berat albayrak bugun enerji bakani oldu (ayni zamanda isid'dan petrolu aldigi iddia edilen calik holding'in ceo'su)

simdi kefenini alip da gelenleri onden buyur edebiliriz. vatanseverliklerini bir gorelim.
  • milli güvenlik konularında siyasi tartışma yapılmaz diye buyurmuş hazretleri.

oradaki savaş siyaset nedeniyle yok mu?

akp en baştan beri suriye'de işid lehine saf tutmuyor mu?

bu ülkenin istihbarat örgütünün akp'nin elinde maşa olduğu ve işid'e silah taşıdığı ortaya çıkmadı mı?

bu ülkenin istihbarat örgütünün başındaki kişinin savaş çıkarmak amacıyla gerekirse kendi toprağına roket atacağına dair ses kayıtları çıkmadı mı?

suruç'ta, ankara'da patlatılan bombalar sonucunda katledilen yüzlerce insanın sorumlusu akp'nin tüm güçleriyle elinde tuttuğu ülke siyaseti değil mi?

neymiş ülke çıkarları söz konusu olunca siyaset yapmayacakmışız. olur paşam, emredersin.
  • 3 yıl önce bir türk uçağı, hani tabiri caizse "ucundan azıcık" hava sahası ihlal etti diye suriye hava savunması tarafından düşürülmüştü. (bkz: http://www.siyahgribeyaz.com/…senlerine-ayrmak.html)

bu olayın ardından türkiye, yeni angajman kuralları açıklayarak, suriye sınırı boyunca çok daha katı hava ve kara devriyeleri uygulamaya başlamıştı. nitekim bu katı önlemlerin birer sonucu olarak türk hava kuvvetleri'ne ait uçaklar 2013 eylül ayında* suriye'nin bir helikopterini ve 2014 mart ayında* da yine suriye'nin bir jetini düşürmüştü.

rusya, suriye'ye bu yıl haziran ayından bu yana artarak yaptığı askeri yığınağı, eylül ayında hava kuvvetleri konuşlandırmaya kadar vardırmıştı. (bkz: http://www.siyahgribeyaz.com/…n-suriye-ckarmas.html)

rus jetleri, suriye'nin kuzeyinde uçarken geçen ay birkaç kez sınır ihlali gerçekleştirmiş, hatta bu ihlallerden birinde, rus su-30 av - bombardıman uçağı, türk f-16'larına 5 dakika gibi havacılık için oldukça uzun bir süre radar kilidi atmıştı. bu olaylardan sonra rus tarafı resmen özür dilemiş, ihlallerin seyrüsefer hatası olduğunu, bir daha tekrarlanmayacağını açıklamıştı. türkiye de söz konusu ihlallerin tekrarı durumunda müsamaha gösterilmeyeceğini açıklamıştı.

hal böyle iken,

türkiye sınırına bu kadar yakın bir yerde bombardıman yapacaksın, ki bombaladığın yerlerin ışid'le falan alakası olmaması bir yana, türkmen köyleri, yani sınırın hemen öte yanındaki ülkenin hamisi konumunda olan gruplar,

azıcık aklın varsa gps, glonass, harita, pusula ne varsa dört gözle açarsın, bir yandan da ihlal olmasın diye telsizini uluslararası frekansa açarsın, ki uyarıyı duymamazlık etmeyesin.

çünkü karşındaki, üç - beş saniye ucundan azıcık değsen bile vurabildiğini göstermiş - doğrusu yanlışı bir yanadır. bir karar ilan edilmiş ve uygulanmış mı? uygulanmış. hatta sana iltimas geçilmiş, 5 dakika kilit atmak gibi alenen maytap geçtiğin halde hem de.

kusura bakmayacaksın vıladimir. burası ukrayna ya da gürcistan değil.
  • savaslari hala 1. dunya savasindaki gibi zanneden kekolar hayattan soguttu beni. sanki yine oyle binlerce asker karsilikli sunguyle dalacak birbirine. ulan 3 tane misket bombasiyla soykirim gerceklesir. elektrik, su kesilir. hastaliktan gebeririz. basimizdakiler isvicreye kacip topladiklari paralari yemeye baslarlar.

su savas cigirtkanlari olduruyor beni.

olulerimizi kutlayan turklerle yanyana olmaktansa (su isliklanan saygi durusu) putin'in yaninda isis destekcileriyle savasiriz gorusu hakim. ulan rte ve ocakcilar ziktiniz belamizi.

edit 3: pilotlarin ypg ya da esad hakimiyeti haricinde bir yere dusmesi ve allahu akbar'lar esliginde kafasi kesilmesi durumu en ciddi ve korkulmasi gereken konu.

resim gercekse biri olmus.
    http://i.4cdn.org/pol/1448360160039.jpg
    vpn isteyebilir. videosu da varmis. allahu ekberler esliginde. rusya savas isterse tum halkini yanina alabilir bu video sayesinde.