şükela:  tümü | bugün
 • asıl başlık: 24 kasım 2016 avrupa parlementosu' nun avrupa birliği'ne katılım müzakerelerini geçici olarak dondurması

  tanım :24 kasım 2016 günü gerçekleştirilecek oylama sonucu avrupa parlamentosu üyeleri tarafından oy birliği ile alınması kuvvetle muhtemel hukuki bağlayıcılığı olmayan karar, ültimatom.

  neden kuvvetle muhtemel çünkü bugün zat'ı şahaneleri kulis haberleri almış olmalı ki danışmanları mağrifetiyle şangay beşlisi blöfünü üye ülkelere, kamuoyuna ise popülizmini pompalanmasından anlaşılmaktadır.

  son günlerde iyice zayıf seyreden türk lirasının spekülatörlerin kucağına atılması ile de ortam şenlenecektir. hatta karar beklentisi ile düşük ihtimal bile olsa tcmb'nin ppk sonrası faiz artırımı bile ateşi söndüremeyebilir.

  peki hukuki bağlayıcılığı olmayan bu karar neden bu kadar kritik. çünkü tüm dünya gibi avrupa'da da korumacı sağ hatta aşırı sağ yükselmekte. bunu gören avrupa liderleri kendi ülkelerine "nasıl almadık ama" yaparak siyasi rant peşine düşecektir ve liderler zirvesinde "milli irade (burada ap oluyor)" deyip bağlayıcı kararı alacaklardır. siyaset sadece buralarda kirli değil.

  geri adım atmak için tek çekinceleri var o da mülteciler.

  şangay beşlisi'nde neden olmayalım? dikkat yeni akit
  a return to blood-and-soil nationalism—as seen with unification of germany—is occurring around the world. why?

  edit: hükümetin tcmb`nin her yerinden öpmesini gerektiren muhteşem zamanlaması ile etkisi yumuşamıştır
 • “biz popülizm yapmıyoruz. bu tavsiye kararını öne sürenler aşırı sağcı politikacılar değil. avrupa parlamentosu’nda sekiz siyasi grup var ve tümü her geçen gün türkiye’de durumun kötüye gittiğinde hemfikir.

  ab’nin mevcut şartlar altında üyelik müzakerelerine devam etmesi için gerekli güvenilirliğin artık kalmadığını düşünüyorum. hiçbir şey olmamış gibi yolumuza devam edemeyiz.
  ...

  bu sürecin inandırıcılığı kalmadı. bunu türkiye cumhuriyeti vatandaşları da biliyor, ab vatandaşları da… artık ab’nin katılım sürecinin itibarı risk altındadır. biz türkiye’ye kapılarımızı kapatmalıyız demiyoruz, ama türkiye hükümetinin icraatlarıyla ab’nin üzerine kapıyı kapattığını söylüyoruz.”

  kati piri
 • zaten giremeyeceğiz bari biz istemiyoruz diyelim, brexit hesabı havamız olsun, siz kovmadınız biz vazgeçtik tırıvırı derken adamlar şutlayacak galiba bizi. şutlamasına şutlasınlar zaten bizim için bir ütopya her zaman o mesele ama pragmatist davranmak durumunda yetkililer yoksa yolun sonu sıçış.
  türkiye'deki yabancı yatırımların başını 19,975 şirketle ab çekiyor. işsizliğin giderek büyüyen bir sorun haline geldiği, ekonomik şartların gittikçe kötüleştiği bu dönemlerde kimsenin yemeyeceği şangay beşlisi, mahşerin dört atlısı blöflerinin, prim uğruna yapılan atarların giderlerin zamanı değil.

  edit: dondurulma kararı çıkmış, konseye gidecekmiş karar. ters şeritte 200 km hızla gidiyoruz.
 • eeey avrupa sen kimsin ya... sen kimsin ya

  anca rüzgar amk. yanındaki asalaklar avrupa'dan beslenirken "vatansever" "reis"ler bozar mı hiç ilişkiyi?

  populizm, tribüne oynamak, "biz evropaya atar yaptık, onlarla çatışıyoruz. osmanlıyız biz. onların geçmişten çıkarlarından böyle yapıyorlar blablabla"

  dondursunlar amk. dondursunlar da bu bulgur pilavı yiyip atv izleyen itlerin bir cebine girsin şöyle, ama sağlam.

  böyle cepten kasığa kadar...

  bunların altından arabasını alacaksın, lise terk oğluna düğün yapamayacak hale gelecek, kredi çekmek istediğinde devlet güvencesi istenecek, dükkanına hayvan gibi vergi koyacaksın ki o zaman olmayan aklı başına gelip doblo'nun arkasından tuğrayı söker.

  amkduğumun para için vatanını satan hain çomarları sizi...
 • (bkz: kaçınılmaz son)

  türkiye'nin mülteci şantajının dışında elinde ne var? biz mi avrupalıyız? burası mı avrupa? cezaevleri akademisyenden, gazeteciden, mühendisten, hekimden geçilmiyor. işsizliğe mahkum edilmiş öğretmenin haddi hesabı yok. esnaf çaresizliğin kollarında, işten atılan memurlar açlığın koynunda. medya sindirilmiş, sinmeyen kapatılmış. dolar değil altınla konuşalım diyen bir cumhurbaşkanı var. başbakan, intihar eden japon mühendis üzerinden dalga geçebilecek seviyede. yolsuzluk almış başını gitmiş. hukuk sistemi çökmüş, yargıçlar siyasetçilerin önünde ceket ilikler hale gelmiş, muhalefetin adı kalmış ve en kötüsü halkın çoğunluğu tüm bunlara prim vermiş. biz mi avrupalıyız? hassiktir oradan.

  edit: beklenen olmuş ve oylamada "müzakereler durdurulsun" kararı çıkmıştır.
 • abuk tiplerin kandırabildiği vasıfsızların bir ekonomiyi soktukları çöküş sürecinin önemli bir parçası olabilecek olay..
 • zaten maraş dondurmacısı gibi oyalıyorlardı şimdi heptan szaaxdakbdkabs...

  şaka maka 2017 last of us 2 gibi geliyor...
  pompalı mı çaksak ne yapsak.
 • ap bu ortadogulularla ne isimiz var allasen almayalim birader bunlari dese dahi karar yok hukmundedir ve baglayaciligi yoktur. ap bu duruma karar veremez sadece gorusunu bildirebilir. bir siki de okuyon amk ona gore yazin. gonul ister ki ap dondurmaya yonelik karar versin ve ab de bu goruse sadik kalsin ama o is yas. 3 millyon multeci tavsan gibi sikiserek cogaliyor ve bu kozu rte masaya surekli vuruyor. bunun sonuclari olur. ha bize komaz. zaten anamizi kuytuda kistirmislar, cigliklarina da kimse kulak asmiyor.
 • sen kovmuyorsun ben istifa ediyorum.