şükela:  tümü | bugün
  • grup lideri grup sonuncusuna karşı. fener büyük ihtimalle yenecek. feyenoord man united'i deplasmanda yenerse play-off turuna geçiyoruz.
  • fenerbahçe'nin artan performansını devam ettirmesini diliyoruz.. önceki manu galibiyetinin daha anlamlı olması için bu maçtan da galibiyetle ayrılmamız şart görülmektedir.
  • fenerbahçe son beş maçını kazanmışken, zorya'nın son beş maçında galibiyeti yok. güle oynaya kazanılacak bir maç bana kalırsa. asıl stresi gece manu-feyenoord maçında çekeceğiz.
  • saat 19.00 ' dan itibaren trt 1' den yayınlanacak maç.
  • uefa bu sene avrupa ligi maçlarını türkiye saatiyle 19:00-21:00-23:05'te oynatıyor.

bu maçın neden 21:00 değil de, 19:00'da başladığının bir açıklaması olmasa gerek.

aynı grupta oynanacak diğer maç manchester united - feyenoord maçı 23:05'te.

birine yetişmek için koştur koştur metrobüse bineceğiz, zira arabayla o saatte karşıya geçmek mümkün değil. diğerini izlemek için gözümüze mandal takacağız.

ondan sonra niye stadyumlar dolmuyor. dolmaz tabi böyle rezalet olur mu!
  • bir maç.

beşiktaş benfica başlığındaki şakalar, komiklikler sonrası beşiktaşlı yazarların iade-i ziyaret yapıp yapmayacağını merak ediyorum, kola ve mısırımı şimdiden hazırladım.

maç başlıklarına yazarken 2 kez düşünmek gerek, ertesi gün maçımız var ulan gol yersek, yenilirsek falan ne yaparlar adamı di mi? takımın adı, durumu da fena halde geyiğe müsait.
  • fenerbahçe'nin kilidi çözene kadar zorlanacağı, gerisinde zorlanmayacağı maç olacaktır.

skor veren tahmin piyasasının tahminleri aşağıdaki gibi. ben 2-0 skoru makul ve olası buluyorum.

1-0
    1-0
    2-0
    2-0
    2-0
  • çantada keklik falan olmayan maç. bu sezon oynamaya mecbur kaldığımız ve iyi sonuçlar aldığımız taktiğimiz bu tip maçlarda başımızı ağrıtabilir.

biz topla oynayıp rakibi açmaya çalışmıyoruz, bunu yapacak oyuncumuz yok malesef. topu veriyoruz rakibe, geride iyi kapanıyoruz, hızlı hücumlara çıkarak rakibi dengesiz yakalamaya çalışıyoruz. rakipler bunun farkında olmadan gelmiyorlar üstümüze, o riski bilerek alıyorlar. ama zorya gibi takımlar da sonuç almak için aynı taktiği uyguluyor. akşam iki takım da böyle oynarsa çok zevksiz geçen ve istediğimizi alamadığımız bir maç izleyebiliriz. o nedenle ben teknik ekibin bu maçta farklı bir şeyler deneyeceğini, denemesi gerektiğini düşünüyorum. akla ilk gelen çözüm galatasaray maçındaki ilk golde olduğu gibi beklerin bindirmeleriyle defans arkasına sarkmak. zorya da bunu bildiği için önlem alacaktır. başka bir şey bulmak lazım. mesela duran toplar çok önemli bu maçta. neyse onu da advocaat'la yardımcıları düşünsün.
  • kesinlikle küçümsenecek bir rakip değil zorya. şu anda ukrayna ligi 3.'sü ve 2. olan dinamo kiev'in sadece 3 puan gerisinde. ligde sadece 3 mağlubiyet almışlar. dinamo kiev'i deplasmanda yenmişler. shakhtar'a yenilmişler(1-0). son maçlarını 90. dakikada yedikleri golle kaybetmişler.

deplasmanda hem ligde hem de avrupa liginde iyi değiller. kendi liglerinde deplasmanda 7 maçta, 3 galibiyet, 2 beraberlik, 2 mağlubiyet almışlar. avrupa liginde çıktıkları 2 deplasman maçından da mağlup ayrılmışlar. yalnız kaybederken de çok gol yemiyorlar. avrupa liginde kaybettikleri 2 maç da 1-0 bitti. shakhtar'a da 1-0 kaybetmişler. bu sezonki en farklı mağlubiyetleri dnipro karşısında, o da 2-0. fb karşısında da katı bir savunma anlayışıyla oynayacaklardır.

fenerbahçe ise kadıköy'de son 8 maçını kaybetmemiş (7 galibiyet, 1 beraberlik). işin enteresan tarafı, bugüne kadar ukrayna takımlarıyla yapılan hiçbir maçı kazanamamış fenerbahçe. (shakhtar??? :s)

neyse bekleyip görelim sonucu. fenerbahçemiz galibiyet serisine devam eder umarım.
  • hiçbir önemi olmayan maç. şu anki puan durumu;

fenerbahçe odeabank 7
    feyenoord 7
    mançester 6
    zorya 2

feyenoord'un bu akşam ingiltere'de manchester'a karşı kaybedeceğini varsayarsak, (ki büyük ihtimalle öyle olacak) feyenoord 7'de kalır mançester 9 yapar bu bilgiler bir cepte dursun.

fenerbahçe'nin alacağı sonucun hiçbir öneminin olmadığını 3 ihtimali de değerlendirmemiz halinde anlıyoruz;

1) fenerbahçe bu akşam kazandı; puanını 10 yapar. son maçta feyenoord deplasmanında yenilmesi halinde feyenoord 10,mançester zorya'dan en kötü 1 puan alacaktır mançester de 10, dolayısıyla 3 takımında 10 puanı olacak, ikili ve 3lü averajda bu iki takımın gerisinde kaldığı için fenerbahçe 3. olup ziraat türkiye kupasında sezona devam edecek. ancak fenerbahçe, feyenoord'la deplasmanında berabere kalırsa, o zaman ikili averajda feyenoord'un üstüne geçip yoluna devam edecek.

2) fenerbahçe berabere kaldı; son maçta feyenoord deplasmanında yenilmesi halinde mançester zorya'ya yenilse bile ikili averajdan fenerbahçe'yi geçiyor, feyenoord zaten puanını 10 yapıyor fenerbahçeyi puan olarak altına alıp kupanın dışına itiyor. ancak feyenoord deplasmanında berabere kalırsa, o zaman puan farkıyla feyenoord'un önüne geçip üst tura çıkıyor.

3) fenerbahçe bu akşam yenildi; son maçta feyenoord deplasmanında yenilmesi halinde mançester zorya'ya yenilse bile fenerbahçe'yi geçiyor, feyenoord zaten puanını 10 yapıyor fenerbahçeyi puan olarak altına alıp kupanın dışına itiyor. ancak feyenoord deplasmanında berabere kaldı, o zaman ikili averajda üstün olan fenerbahçe feyenoord'un önüne geçip üst tura çıkıyor.

spor kamuoyunu gözlemlediğim kadarıyla bu basit (insanları salak yerine koyup uzun uzun yazınca biraz karmaşık gibi gözüküyor, yine de kısa kesmeye çalıştım) hesaplama pek yapılamıyor. o yüzden yazma ihtiyacı hissettim özetle; bu akşam nolursa olsun fenerbahçe son maçta feyenoord'a yenilirse malesef turnuvaya veda ediyor. feyenoord'la berabere kalması veya feyenoord'u yenmesi halindeyse bu akşamki sonuç ne olursa olsun üst tura çıkıyor. (mançester'ın feyenoordu ingiltere'de yeneceğini varsayıyoruz tabi)

özetin özeti; bu maçın prestij dışında hiçbir önemi yok, önemli olan son maçta feyenoord'a yenilmemek.