• orman yanginina bir bardak su ile mudahele etmistir.
  • şimdi işin kötü tarafı mb çok daha önceleri yapması gerekeni zorla çok küçük bir bant aralığında yapıyor bu bir nebze olumlu ancak reis çıkıp tükürdüğümü yalamayayım diye mb hakkında hala atıp tutarsa faiz artışı için ozaman bu minik artışın hiçbir kıymeti kalmaz 2-3 ay şu hükümette kimse konuşmasa 2.8 tl olur dolar

edit: ap kararı ile yine yükseliyor. hem faiz lobisi harekete geçti hem beton lobisi :( reis dik dur eğilme bu milsefjsehfufsadsd
  • "çok güzel faiz artırımına gidiyordun.. uyandırmak istemedim"

"ek vergiler dolapta.."

öptüm..
  • faiz arttığında dolar artıyor
    faiz azaldığında da dolar artıyor
    faize dokunulmadığında da dolar artıyor
    --- spoiler ---
    bela vaziyyetin içine soxum
    --- spoiler ---
  • sayın cumbabamız saygı değer recep tayyip erdoğan han hazretlerine karşı gelmiş ve faiz lobisine hizmet etmiş karardır.

şimdi inşaat lobisi düşünsün.
  • hesapladım, etkisi 9 dakika 18 saniye sürdü.
  • bir sike derman olmamıştır..

niye?

çünkü ekonominiz sik gibiyken, güvenilir değilken, faiz arttırımınız yarağı yemiş lokal kurunuzu değerlendirmez, kimse sik gibi ülkenize para girişi yapmaz..

boku yediniz çomarlar, ülke tepetaklak gidiyor ve ben ağzınız kokarak ölmenizi zevkle izleyeceğim..
  • birisinin bana bilal'e anlatır gibi anlatmasını istediğim karardır. ne çıkıyor ne iniyor, neyin bazını nereye sokmuşlar, hangi lobi neye seviniyor? bir anlatın bana. sözelciyim ben matematik zekam yok.
  • bi halta yaramamıştır.

derin ekşi sözlük 2016 krizi ve işbu başlık entrylerinden oluşan uzman yorumum şu şekilde:

hükümetin elinde (özellikle devletin demiyorum) bilmediğimiz bir 100 milyar dolar falan yoksa,

faizi değil çük kadar baz arttırımıyle 7,5 u 8 yapmak, 18 yapsan dolar belki bir süre durur. elinde dolar olanların bir kısmı da satıp faize gömer, alışverişe eve betona değil.

faize gömülen parayı da hangi faizle kredi olarak verirsin, kim alır meçhul. kim niye alır, ne almak için alır, yarın kayyum atansın diye mi şirket kuracak, şirketi mi büyütecek?

o faizi, doları, ab'yi, savaşı, onu bunu bıraksınlar. şunu bi daha okusunlar, ona göre önlem alınırsa belki on seneye düzeliriz:

adalet mülkün temelidir.
  • merkez bankasının aldığı zor bir karardır. ben faiz arttırımının daha yüksek olması gerektiğini savunanlardanım fakat daha yüksek faiz arttırımı dünyamız üzerimize yıkılmadan bize nefes alacak biraz daha fazla zaman verirdi sadece. ayrıca baş ekonomistimiz tayyip erdoğan'ın da ne yapacağını kestirmek iyice zor olurdu. "siz kimsiniz ya ? ne demek ulan faiz arttırıyorum ? bana mı sordunuz ? faiz arttırmayı sizden öğrenecek değiliz!" falan diyecek şimdi. daha fazla bir faiz arttırımında daha sert cümleler kurardı muhtemelen. yani yine huzurumuz olmaz, o son nefesi de alamazdık.
    şimdi zavallı merkez bankası didiniyor bakalım. kötü niyetli insanların elinden çıktığını asla düşünmüyorum bu kararın fakat bir işe yarayacak gibi de durmuyor. yazık olacak bize gerçekten. iyi günlere gitmiyoruz. maalesef.
    şahsi fikrimi tekrar yinelemek istiyorum, bütün şahsi mal varlığımı kısa zamanda gelecek bir krize ya da sert bir durgunluğa göre konumlandırıyorum. zor gelmese arabamı satıp, kriz zamanında yenilemeyi bile düşündüm ama ... o kadar da değil artık. zaten kurumsal olarak yeni ciddi bir yatırım yapmak ... konuşmak bile yersiz şu dönemde.
    ne zaman bir ekonomi başlığına yazsam şunu demeden edemiyorum. gelenek oldu. borçlarınızı kapatın dostlar. ne yapın ne edin kapatın. bu işin sonu iyiye gitmiyor maalesef. canımız yanacak gibi duruyor.

edit; ben bu entariyi yazarken, avrupa parlamentosu (ap), türkiye'nin avrupa birliği(ab) ile sürdürdüğü müzakerelerin geçici süreliğine dondurulmasını tavsiyesini kabul etmiş. kararın hukuki olarak bağlayıcılığı olmasa bile verilen mesaj net olmuş. şimdi bir de baş ekonomistimiz çıkar birazdan televizyonlara. bağırır çağırır faiz arttırımı ile ilgili. yazık olacak yine ...
hesabın var mı? giriş yap