şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yaklaşık 1 haftadır devam eden protestolardır.
  protestocular zamları protesto etmek için akaryakıt dağıtım şirketlerinin giriş çıkışlarını kapatmışlar, pek çok akaryakıt istasyonunda yakıt bitmiş.
  şimdi de göstericiler ile polis arasında çatışmalar yaşanıyormuş.
  kaynak.

  bakın işte avrupa'nın insanı nasıl hakkını arıyor.

  bize ise boğazımıza kadar sokmuşlar hiç sesimiz çıkmıyor.
 • akaryakıt zamı`nı protesto edenlerin sayısı içişleri bakanlığına göreülke genelinde geçen cumartesi 244 bini bulurken dün itibariyle 106 bine inmiş durumda. protestolar daha çok paris'in champs-elysées caddesinde sarı yelekliler ile fransız polisi arasında şiddetli şekilde devam etmekte.

  daha fazla detay:

  (bkz: fransa/#83664528)
 • edit: bir protestocunun vurulma anının görüntüleri fransız medyasına düştü.

  an itibarı ile 1 haftadır yaşanan akaryakıt zammı protestoları ayyuka çıkmış durumda. polis plastik mermi biber gazı ve tazyikli su kullanıyor. protestocular champs elysees civarında çeşitli yerleri ateşe vermiş halde. gece daha uzun olacağa benziyor.

  kaynak : 1

  2
 • (bkz: yakıt alamıyorlarsa toplu taşıma kullansınlar)

  öncelikle konu komplo teorisine çok acık bi' konu olduğu için pek yorum yapmayacağım internete düşen bilgileri ve videoları bulabildiğimce paylaşacağım:

  fransa'da akaryakıta yaklaşık 5 cent zam gelmesiyle (bkz: zam değil zamcık) başlayan olaylar çığrından çıkmak üzere. göstericilerin (sarı yelekliler) içişleri bakanının evini bastığı, içişleri bakanının ailesi ile birlikte kılpayı kaçtığı yönünde haberler var. ayrıca, macron'un ikametgahına doğru da yürüyüş gerçekleştirilmiş. sokaklarda ise polis ile halk arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor ve sayısı bilinmemekle birlikte gözaltı ve ölüler var.

  kaynak: https://twitter.com/…071/status/1066436463653466114
  fransa'dan çatışma görüntüleri: https://twitter.com/…urk/status/1066439649575559168
  bir türk vatandaşının fransa'da tanıklık ettiği olay: https://twitter.com/…nmz/status/1066327300646551553
  sputnik'in paylaştığı videolar: https://twitter.com/…_tr/status/1066367009263403008
  https://twitter.com/…_tr/status/1066398539113209858
  https://twitter.com/…_tr/status/1066319421654908930

  paris'te patlatılan bir araç videosunun altına "un patriote" isimli kullanıcıdan gelen tweet: https://twitter.com/…t11/status/1066366800290607104 "bunun yalnızca yakıt vergileri ile ilgili olmadığını bilmelisiniz. bu hükümet tarafından soyulmaktan bıktık! çok fazla vergi ödüyor, karşılığında çok az sonuç ve fazlasıyla göç alıyoruz. orta sınıf olarak bıktık usandık"
 • olmaz oyle seyler. yalan haberdir.
 • https://instagram.com/…le_share&igshid=jw8dggxivbqf su hesaptan takip ettiğim kadarıyla gayet de olmakta olan ve hatta sadece paris ile sınırlı kalmayıp ülke genelinde 15 bin farklı noktaya yayılan olaylardır.
  basligin ilgi görmemiş olması da çok ilginç.

  baslik sahibine not: 24 kasım 2018 fransa protestoları daha dogru olacak gibi.

  edit: ayıplı olduğu için nickini yazmaktan imtina ettiğim çaylak bir arkadaşımız, olayların 17 kasım’da başladığını ve o günden beri sokaklarda olduklarını belirtmiş.
 • henüz vakit varken, gülüm,
  paris yanıp yıkılmadan,
  henüz vakit varken, gülüm,
  yüreğim dalındayken henüz,
  şu mayıs gecesi rıhtımda, depolarda
  kırmızı varillere oturmalıyız.
  karşıda karanlığa giren kanal.
  bir şat geçiyor,
  selamlıyalım gülüm,
  geçen sarı kamaralı şatı selamlıyalım.
  belçika'ya mı yolu, hollanda'ya mı?
  kamaranın kapısında ak önlüklü bir kadın
  tatlı tatlı gülümsüyor.

  dizelerini aklima dusuren protestolardir..
 • fransa’da cumhurbaşkanı emmanuel macron’un ekonomi politikalarını protesto eden binlerce kişiye polis biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı. protestocular ise paris’te barikatlar kurdu.

  ‘sarı yelekliler’ olarak anılan göstericiler, macron’un daha çevre dostu yeşil ve elektrikli araçlara geçişi teşvik etmek amacıyla dizel ve benzin yakıtlarına getirdiği vergi zammına karşı çıkıyor.

  fransız başkentinde polis ve protestocular arasında şiddetli çatışmalar sürüyor, göstericiler artan yakıt vergilerden ötürü başkan emmanuel macron hükümetine öfkeli. protestocular paris'in merkezinde champ elysee'nin ortasında büyük kontrplak levhalar ve diğer birçok malzemeyi ateşe verip, büyük bir duman tabakasının oluşmasına sebebiyet verdiler. göstericiler ayrıca, polisin göz yaşartıcı bomba ve tazyizli su sıkmasına karşı taşla karşılık veriyorlar.
 • sarı yelekliler kazanacak! ne o öyle zebani gibi fransız polislerini saldırmışlar insanlara! macron kendine gel.
 • trump zaten uzun zamandır tehdit ediyordu. ab amerika'dan uzaklastikca boyle olaylari daha cok gorucez.