şükela:  tümü | bugün soru sor
  • şahane organizasyon. tüm kalbimle üzülüyorum ermeni kardeşlerimizin/dedelerimizin başına gelenlere ve gelmekte olanlara ama gidip katılmayacağım bu anma törenine. çünkü samimiyetsiz buluyorum oradaki isimlerin çoğunu.
    allah aşkına bi kere de şu aydın tayfası çıksın da bu toprak için savaşarak kan dökmüş ve dökmekte olan nice koç yiğitler için, saçını süpürge etmiş analar ve kınalı kuzuları için bir organizasyon/anma töreni yapsın. balkanlarda ve doğu anadolu'da ve hatta ege adalarında katledilen diğer osmanlı milletleri için de yapsın böyle bir hareket de benim gibi niceleri de inansın samimiyetlerine.
    inanmıyorum samimiyetinize. alın başınıza çalın töreninizi. ben ederim duamı, gerekirse yakarım bir mum, anarım can veren kardeşlerimi.
    hepsini.
  • nedense söz hepimizin acılarına geldiğinde ermeni meselesinden başka bir şey hatırlamayan sözde aydın tayfasının düzenlediği gayet samimiyetsiz tören.
    törenin samimiyetsizliğini vurgulayınca da pavlov'un köpeği misali anında faşist damgası yapıştıran, pusuda bekleyen sözlük aydınlarının desteklediği hadise.
    bu törene katılanların belki de teki bile 24 nisan 1915'te gerçekten neler olduğunu bilmiyordur ve okumamıştır ve de okumayacaktır. zira 1915'te gerçekten neler olduğunu öğrenmek bu gibi aydın tayfasının işine gelmez.
  • şuursuz türk gençliğinin yediği haltlardan birisidir.

erzurum'da aziziye tabyalarında kanla boyanmış taşları, toplu mezarlardan çıkarılanları görmemiş, rus arşivlerinde anlatılan vahşetten de bihaber, asala'dan haberi olmayan, aramaya inanmayan güruhun eylemidir.

insanlık tamam da insana insanlık.

ben barış istiyorum da adamlar toprak istiyor, tazminat istiyor, sevr istiyor be gafiller, be şuursuzlar.
  • girişte sicil kontrolü yapılacak tören. en az üç şehit anma törenine katılmayan alınmayacakmış.

burada şehit cenazeleri, ermenilerin öldürdüğü iddia edilen türkler vb. konusunda herhangi bir yorum yapılmamışken, olayı buraya çekip katliam yarışması yapanların anlayamayacağı anmadır. bu konuda çemkirenlerin kendileri hayatlarında kaç tane şehit anma törenine katılmıştır, bu da merak konusudur. istedikleri katliam(lar) ile ilgili anma tören(ler)i düzenlemekte serbesttirler. fakat halihazırda düzenlenen töreni, x'leri y'leri niye anmıyorsunuz diye eleştirmek, mallık skalasında üst noktalarda yer sahibi olunmasından başka birşeye yol açmaz.
  • bu anmada anılacak büyük felaket, 1915'te ermenilere yapılanlardan dolayı üzüntü duymayan hiç kimsenin acısı filan değildir, olmayacaktır da. aman olmasın da zaten. bu anmaya katılacaklara abuk subuk nedenlerle saldıran milliyetçilerin soykırımdan dolayı üzüntü duyduğunu kimse iddia etmiyor, kimseden böyle bir şey de beklenmiyor. anlamayanlar için gerizekalıya anlatır gibi anlatayım: burada "hepimizin" acısı denirken, bu acıyı hissedenlerden bahsediliyor. anmaya katılacaklardan yani, veya katılamayıp gönülden destek verenlerden. yalnızca ermeniler değil, türkler arasında da 1915 ermeni soykırımı sebebiyle üzüntü duyanlar, o acıyı yaşayanları anmak isteyenler olduğu gösterilmek isteniyor.
    bu kadar bariz bir şey hakkında gelip de "niye benim acım olacakmış, bana ne benim acım değil" dersen mallık sıfatını da hak edersin arkadaş, kimse kusura bakmasın.
  • ortada bir acı varsa hepimizin olsun da, niye hep ben niye hep ben?

yaşadığım ülkeyi savaş ortamında sırtından vuran, işgalcilere yamanıp onlarla beraber işgal etmeye çalışan ben miyim? ilk kanı akıtan, ilk katliamları yapan, çoluk çocuk demeden kesen biçen ben miyim? bütün bu acılara sebep sadece ve sadece ben miyim? bunlardan da öte, haritalarda ve flamalarda armalarda, şarkılarda ve şiirlerde komşu ülkemin öz be öz toprağını, dağını taşını yıllardır benimmiş gibi, benim ülkeme aitmiş gibi gösteren ben miyim? okul duvarlarında asılan haritalarda türkiye'nin 12 ilini koyan, bayrağında türkiye hudutları içindeki ağrı dağı'nın resmini koyan, millî marşı'nda 'topraklarımız işgal altında, bu toprakları azat etmek için ölün,öldürün' diyen ben miyim? çeşitli terör örgütlerini besleyip kışkırtan ve hatta devlet desteği ile teşkilatlar kurup diplomatları insanların önünde kurşunlayan ben miyim? bulduğu her fırsatta düşmanlığı ve kini besleyen ben miyim? neden ben? neden her şey benden isteniliyor? bu takdirde karşı tarafın samimiyetine nasıl inanacağım?

gel kardeşim sarılalım, kucaklaşalım, geçmişte yaşananları bir tarafa koyalım, hesaplaşalım. ama bunu beraber yapalım.

ama samimiyetsiz bir şekilde, tarihsel yalanları politikaya alet ederek, sürekli bencil bir şekilde kendi çıkarını sonuna kadar koruyarak ve hiç bir şekilde taviz vermeyerek, nasıl bir barışma olacak, nasıl bir kucaklaşma olacak? burada iş türklerden daha çok, yurt dışında yaşayan ermenilere düşüyor. ermenistan zaten bu komedi haline gelen saçmalıktan bıkmış durumda.

sözün özü; eyvallah ben de gideyim bir karanfil bırakayım, ama onlar da bıraksın, onlar da katlettikleri türkler için yapsınlar bunu, vahşice öldürdükleri diplomatlar için, yıllarca pkk terörüne verdikleri destek için yapsınlar. düşmanlıklar son bulsun herkes ister, ama kimse keriz yerine konulmak istemez. ilk adımı sen atıver ne olacak derseniz, türkiye o adımları zaten çoktan attı, ama karşı taraf kıpırdamıyor bile.
  • son derece güzel bir anma. sonuna kadar destekliyorum.

ingilizler de çanakkale'de kanını akıttıkları binlerce türk için "bu acı hepimizin anması" yapıyormuş. tabii yunanlar boş durur mu? neredeyse ankara'ya kadar ilerlerlerken asıp kestikleri türkler, yakıp yıktıkları köyler için "bu acı hepimizin acısı" anması yapıyormuş. bu arada anadoluyu işgal edip kendi aralarından bölüşen dedelerini de kınamışlar.

ama bizim çok demokrat aydınlarımız ve liberal demokratlarımız hemen çıkıp "ayyyy ingiliz mandası alında olsak daha iyi olurdu, faşik kemalistler her yerde, akıttığınız kanlar size helal olsun" diye onları teskin etmiş... hatta üzülmeyin gelin size liman satalım, toprak satalım, işgal edip alamadıklarınızı az bir para ile size verelim demişler. sonra da türkler kesti herkesi, hatta kendi kendini de türkler işgal etti, emperyalizm yok kemalizm var, cezayir'i de biz işgal ettik, kızılderelileri de biz kestik, afrikayı da biz sömürüyoruz, ırak'taki masum çocukların kafasına da bombayı biz attık, her şeyi biz yaptık diye bağırmışlar...
  • kendi devletinin yıllardır devasa bayraklar ve tank geçitleriyle, yahut "türkiye türktür türk kalacak" sloganlarının atıldığı, apoletlilerin timsah göz yaşları döktüğü devasa cenaze törenleriyle "andığı" şehitlerinin anılmadığını iddia ederek bu anmaya laf atan sözde insan tayfasına sormak isterim: sen, samimiyet nedir, insanlık nedir biliyor musun da bu anmaya katılacakların samimiyetini sorguluyorsun?

sen, hayatında bırak ayaklanmayı, hiçbir politik faaliyete katılmamış yüz binlerce çoluk-çocuk kadın-erkek genç-yaşlı ermeni'nin anadolu'nun dört bir yanından toplanıp sürülmesini, çetelere katlettirilmesini "savaş döneminde olur böyle şeyler" diyerek meşru göstermeye çalışan sen, tehcir öncesi yalnızca bir (rakamla 1) ermeni ayaklanmasından yola çıkarak "ermeniler bizi arkamızdan bıçakladı" şeklindeki resmi argümana sarılan sen, tehcir sırasında veya sonrasında tepki olarak ortaya çıkan ayaklanmaları "ermeniler de türkleri öldürdü" diyerek önümüze koymaya çalışan sen, kendi devlet kurma hakkı için milyonları öldürmeyi meşru görürken ermenilerin devlet kurmak istemesini nedense "savaş döneminde olur böyle şeyler" diyerek dahi meşru görmeyen sen, hangi hakla kime samimiyetsiz diyorsun? devletin gücünü, ideolojisini ve o meşhur törenlerini arkana alarak mağdur edebiyatı yapma, yemezler.

biz, samimi şekilde barış isteyenler, kendi devletimizin çektirdikleri yüzünden mağdur olanlardan özür dileme cesaretine sahip olanlar, içindeki insanlığı milliyetçiliğe katlettirmemiş olanlar o gün orada olacak, öldürülen yahut yerinden edilen yüz binlerce ermeni'yi anacağız. tüm dünyada milyonlarca insanın yıllardır yaptığı gibi. samimiyetini ve insanlığını yitirmemiş, milliyetçiliğe taviz vermeyen herkesi bekleriz.
  • bazı insanların hayata nasıl da at gözlükleri ile baktığını göstermesi açısından önemli bir olaydır. demek ki neymiş ermenileri ananları eleştirenler nefret ideolojisinin esiri olmuş kimselermiş. bu anmayı yapanlar başka hiç kimseyi değil asala'nın katlettiği diplomatlarımızı ve 1915'te ölen insanlarımızı ermenilerin de katılımı ile ansınlar seneye daha büyük bir kalabalık toplayacaklarından emin olabilirler.

ancak şöyle bir şey var ki ortada anılacak şey karşılıklı ölümlerdir ve (doğu cephesinde ruslar tarafından silahlandırılan ermenilerin yaptıklarını bilmeden konuşan insanların iddialarının aksine) bu ölümler kızılderililerin kovboylara yaptığı gibi katliamlara karşı direniş veya yahudilerin nazi subaylarına yaptığı gibi holocaust'a karşı direniş anında olmamış, uygulanan zorunlu göçün sebebi olmuşlardır.
    ne doğusu ne rus'u diyenlere ise "osmanlı imparatorluğu'nun aklına yüzyıllarca topraklarında yaşayan diğer milletleri göç ettirmek hatta sizin deyiminizle o insanları soykırıma tabi tutmak aklına gelmemiş onun yerine devletin üst yönetiminde önemli mevkileri emanet ettiği ermenileri durduk yere katletmek gelmiş olmasının mantıksal dayanaklarını maddeler halinde açıklayınız." demek istiyorum.

bu arada kızılderili demişken, kızılderililere uygulanan ise soykırım değil katliamdır. soykırım hukuksal bir terim olduğundan ötürü yapıldığı anda suç teşkil etmeyen hiçbir eylem daha sonra suç teşkil edemeyeceği için kızılderililere yapılan katliamdır. buna karşın uluslararası mahkemelerin kabul ettiği üzere (bazılarının "ben onları anarsam sen de ermenileri anacak mısın?" ifadesine büründüğü) boşnaklara yapılan eylemler ise soykırımdır.
    (burada tarafsız olup not düşmek lazım lahey mahkemesi bugünkü sırbistan'ı suçsuz bulmuş sadece soykırımı engelleme konusunda yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmediği sonucuna varmış fakat eski yugoslavya savaş suçları mahkemesi bosna'da yaşananları soykırım olarak tanımlamıştır.)

ayrıca "demagoji yapma şimdi hukuk falan" diyenler de önce ispanya'yı yahudi soykırımına ikna edin sonra gelsinler bir zahmet. hayır, holocaust'tan bahsetmiyorum, yahudilerin ispanya topraklarından sürülmesinden bahsediyorum. bir koşu gidin ispanya'ya söz size en iyi avukatları tutacağım.

gelelim sözlükte aşağılama kavramı olarak kullanılmaya başlanan türk milliyetçiler kavramına. türk milliyetçiler bazılarının düşündüğünün aksine "kürt çocuğu öldü ehehe" diye bayram yapmamakta, o çocuklar için bazılarının şehitlere üzüldüğünden daha çok üzülmektedirler. kaldı ki antalya'da dur ihtarına uymadığı için polis tarafından başından vurulan genci hatırlamayanların, her olayda polis kurşunu ile ölen kürt çocuğu ifadesinin ardına sığınması, polis kurşunu ile ölen çocuk yerine polis kurşunu ile ölen kürt çocuk ifadesini kullanması ırkçılık değilse de duygu sömürüsüdür. samimiyetsizliğin dik alasıdır. hazır anmalara çocuk ölümlerine değinmişken bir ara da serap eser'i analım var mısınız peki? bu cümleyi okur okumaz aydın erdem'in adını öne atacaklar şunun cevabını versinler: 23 yaşındaki insan genç ise 20 yaşında mayına basarak hayatını kaybeden insanlar 20 yaşında mayına basarak hayatını kaybedenler başlığında incelenecek istatistik midir ki bu insanları öldürenlere destek verenlerin ölümleri karşısında bir insanın ölmesinden kaynaklanan üzüntüden öte sokakta bir halk eylemi beklemektedir bazı yazarlar?

not: dikkat ettiyseniz teröre destek veren, molotof atan, 17 yaşındaki gencecik kız, ülkeyi savunan demedim sizin sıcak evinizde oturmanıza atıfta bulunmadım, kendilerince ayar vermeye yeltenecekler bu konuların dışına çıkarlarsa sevinirim.

gelen hatırlatmalar üzerine edit: yahudilere yapılanlar zamanında da soykırım suç olarak tanımlanmamıştır diyen arkadaşlara teşekkür ederken, belirtmek lazım ki oluşan anlam karmaşası holocaust'ın bizim dilimizde ayrıca tanımlanmamış olup genel olarak soykırım tabirinin içine sokulması durumundan kaynaklanmaktadır. böylece, aslında bizim (tamam çoğul kullanmıyorum; benim) yahudi soykırımı olarak kullandığımız (kullandığım) ifadenin aslı olan holocaust sözcüğünün yunanca adak olarak yakmak anlamına gelen holókauston sözcüğünden nazilerin gerçekleştirdiği yahudi katliamı için özel olarak türetilmiş olduğunu öğrenmiş bulunuyorum.
    bu edit için linuswithnoblankets ve fleurquin'e teşekkür ederim.
  • abooov, kerameti kendinden menkul emin çölaşan referansıyla kınanacak kadar olmuş demek.
    "entel-liboş-kürtçü-şeriatçı-satılık"lar biraraya geliyor diyor(muş). kendi kafasında kriz gerçimesine sebep kim varsa hepsini saymış. hızını alamasa alacaklısını, borçlusunu da eklerdi muhtemelen. böyle bir kafanın emenilerle hiçbir derdinin olmadığını ve atasının da buna yeltenmeyeceğine inanmalı mı? "sikerim, terbiyeli olun bak" diyen adamın muntazam tutarlılığı var burada. insan "sana mı soracam lan kime üzülüp üzülmeyeceğimi" demek istiyor.

valla bir nebze olsun çölaşan'ı dinlemek ister belki insan ama komşu ülkenin ormanlarını teröre destek verdikleri gerekçesiyle yakıp kül etmiş, yabancı topraklarda terörist eylemler düzenlemiş adamları (sabah ketene)"işte gizli kahramanlar" ilanıyla tanıtıp bir de üstüne rahmetle anan bir pabucu dama atılmış ihtiyar artık o.

yarım yamalak lise 1 tarih bilgisiyle ermeni sorunu hakkında bilgi de veriyor. hrant dink'i sorsak? kesin diasporanın işi. 6-7 eylül? her ülkede olur abartmamak lazım. varlık vergisi? dönemin şartları. rahip cinayetleri? dış mihrakların üstümüzdeki oyunu. bu ülkenin canına okuyan birileri var fakat onlar bu zihniyetin yanında görece daha zararsız. entel-liboş-kürtçü-şeriatçının tam karşısında lümpen-korporatist devlet yancısı- türkçü- şoven duruyor. zevkle sahiplenebilirler.