şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1915'de yaşanan büyük felaketin kurbanlarını 24 nisan 2010 günü saat 19.00'da taksim tramvay durağında anacağımız etkinlik. çağrı metni şöyle;

  bu acı bizim acımız. bu yas hepimizin.

  1915’te, nüfusumuz henüz 13 milyonken, bu topraklarda 1,5 – 2 milyon ermeni yaşıyordu. trakya’da, ege’de, adana’da, malatya’da, van’da, kars’ta… samatya’da, şişli’de, adalar’da, galata’da…

  mahalle bakkalımız, terzimiz, kuyumcumuz, marangozumuz, kunduracımız, yan tarladaki rençberimiz, değirmencimiz, sınıf arkadaşımız, öğretmenimiz, subayımız, emir erimiz, milletvekilimiz, tarihçimiz, bestekârımız… arkadaşlarımızdılar. kapı komşularımız, dert ortaklarımızdılar. trakya’da, ege’de, adana’da, malatya’da, van’da, kars’ta… samatya’da, şişli’de, adalar’da, galata’da…

  24 nisan 1915’te “gönderilmeye” başlandılar. onları kaybettik. artık yoklar. çok büyük çoğunluğu aramızda yok. mezarları bile yok. “büyük felaket”in vicdanlarımıza yüklediği “büyük acı” ise olanca ağırlığıyla var. 95 yıldır büyüyor.

  bu “büyük acı”yı yüreğinde hisseden bütün türkiyelileri 1915 kurbanlarının anısı önünde saygıyla eğilmeye çağırıyoruz. siyahlar içinde, sessizce. ruhlarına yakacağımız mumlarla, çiçeklerle…

  çünkü bu acı bizim acımız. bu yas hepimizin.

  24 nisan 2010
  19.00
  taksim meydanı, tramvay durağı

  çağrıcılar

  ahmet insel, ali bayramoğlu, aslı erdoğan, avi haligua, ayhan bilgen, ayla yıldırım, aysın yeşilay inan, ayşe batumlu, ayşegül devecioğlu, baskın oran, cafer solgun, cengiz aktar, cengiz alğan, deniz zarakolu, dilek gökçin, doğan tarkan, eren keskin, erol köroğlu, ferhat kentel, fethi inan, fethiye çetin, garo paylan, gülten kaya, hakan tahmaz, halil berktay, hayko bağdat, hilal kaplan, hürriyet şener, ipek çalışlar, jale mildanoğlu, kadir cangızbay, kerem öktem, kutluğ ataman, lale mansur, leman yurtsever, levent şensever, mahir günşıray, mehmet demir, mithat sancar, neşe düzel, nil mutluer, orhan miroğlu, osman köker, öztürk türkdoğan, perihan mağden, roni margulies, semra somersan, sezgin tanrıkulu, sırrı süreyya önder, şanar yurdatapan, şenol karakaş, tamar nalcı, tanıl bora, turgay oğur, ufuk uras, ümit kardaş, ümit kıvanç, vivet kanetti, yalçın ergündoğan, yaman yıldız, yasemin çongar, yıldız önen, zeynep gambetti, zeynep tanbay.

  http://www.buacihepimizin.org/
 • ermenilerden özür diliyorum kampanyasinda oldugu gibi 1915 olaylarina "buyuk aci" olarak deginiliyor. yanilmiyorsam ermeniler de 1915'te baslayan olaylari boyle tanimliyor zaten. onun haricinde boylelikle sacma soykirim mi degil mi tartismasina yer verilmiyor, olaylarin acisini hala unutamamis ermenilerle ayni dil kullaniliyor.

  bu arada soykirim tartismasina sacma diyorum cunku, bu kadar cok insanin olmesi, olume terk edilmesi, oldurulmesi soykirimmis degilmis gonuller icin fark etmiyor.
 • şahane organizasyon. tüm kalbimle üzülüyorum ermeni kardeşlerimizin/dedelerimizin başına gelenlere ve gelmekte olanlara ama gidip katılmayacağım bu anma törenine. çünkü samimiyetsiz buluyorum oradaki isimlerin çoğunu.
  allah aşkına bi kere de şu aydın tayfası çıksın da bu toprak için savaşarak kan dökmüş ve dökmekte olan nice koç yiğitler için, saçını süpürge etmiş analar ve kınalı kuzuları için bir organizasyon/anma töreni yapsın. balkanlarda ve doğu anadolu'da ve hatta ege adalarında katledilen diğer osmanlı milletleri için de yapsın böyle bir hareket de benim gibi niceleri de inansın samimiyetlerine.
  inanmıyorum samimiyetinize. alın başınıza çalın töreninizi. ben ederim duamı, gerekirse yakarım bir mum, anarım can veren kardeşlerimi.
  hepsini.
 • acılı adana ve acılı ezme dağıtılırsa katılacağım etkinlik.
 • ülkede artık bazı şeylerin değişebileceğine dair umutlarımın artmasına sebep olan güzel, anlamlı hareketlerden biri.
 • sofradaki acı biberi paylaşamamak yüzünden çıkan trajik kavganın yıldönümünde düzenlenecek olan yürüyüş.
  hacıoğlu'nda iki acılı lahmacun yiyerek destek vereceğim.
 • baska yerlerde de turkleri katlettiler diyerek yuzbinlerce insanin olume gonderilmesini hakli cikartamayiz. kaldi ki, tehcir diye bir gercek vardir ve bu tehcir yuzunden pek cok insanin hayatini kaybettigi bilinmektedir. diyebilirsiniz ki turkiye sistematik olarak ermenileri katletmedi. belki dogrudur, belki de degil. bunu kabul etmek istememek kadar normal bir sey de olamaz. ancak bunu kabul etmemek ermeniler'in tehcir zamaninda yasadiklari acilari inkar etmek anlamina gelmemeli. ermenilerin yasadiklari aciyi paylasmak, buna saygi gostermek kimsenin kimligini kaybetmesine sebep olmaz, ermenilerin turklere yasattiklari acilari inkar etmek anlamina gelmez. varsin kardeslerin, dostlarin acilarinin paylasilmasi, bunun icin beraberce bu anmanin duzenlenmesi "keklik" olarak gorulsun. onemli olan baskalarinin ne dusundugu degil, orada olanlarin ve tum dunyada bugunu ananlarin kalplerinden gecenler.
  yine turklerin arasinda bundan hosnut olmayanlar olacak, yine ermenilerin arasinda bunu samimi bulmayanlar olacak ama; halklarin dusmanligindan bikanlar; turk'un de, kurt'un de, ermeni'nin de ayni oldugunu unutmayan gonuller yine bir olacak; ileriye daha bir umutla bakilacak.
 • osmanli'yi arkadan bicaklayan coluk cocuk tum ermeniler' icin duzenlenen anma. degil mi?
  surulen ermeniler'in hepsi sucluydu zaten, hepsi hasmetli osmanli'ya karsi gelmislerdi. hem osmanli liderleri ileri goruslulermis, o kucucuk ermeni cocuklar buyuyunce turkleri katledeceklerdi, onlar da ihanet edeceklerdi. ayrica osmanli onlari oldurmedi, sadece olecekleri bir surgune gonderdi. sonra cikip bu insanlari aniyoruz. olacak is degil.
 • bu acı hepimizin diyorsun ama hepimizin değil sadece bazılarımızın acısını anıyorsun...

  bu adamların kaç tanesi acaba öyle 1915 değil, 2010'daki şehitlerimiz için törenlere katılır?

  geçtim onu bu adamların kaç tanesi bölücülük karşıtıdır?

  istatistiki olarak elimde veri olmasa da, yanılacağımı pek sanmıyorum bu soruların cevaplarını tahmin ederken...

  tanım: içi boş törendir

  osmanlı dağılırken dev bir coğrafyada türküm diyen, müslümanım diyen insanlar kaçmak zorunda kaldı, soykırım ve tehcir ile karşı karşıya kaldı, beş parasız olarak anadoluya geldi ne çabuk unuttunuz bunları? ama varsa yoksa ermeni meselesi, laf söyleyince de faşist diyorlar (bkz: tövbe tövbe)