şükela:  tümü | bugün
36 entry daha
 • referandum sürecinde iki ihtimal vardı dolar için:

  1- hayır çıkması halinde belirsizlik artar ve dolar fırlar.

  2- evet çıkması halinde belirsizlik azalır ve dolar düşer.

  bu herkesin malûmuydu. herkesin malûmu olan diğer bir şey de evet veya hayır oylarının birbiriyle çok yakın olacağıydı. o yüzden piyasalar önünü göremedi ve seçimlere kadar türkiye'nin yaklaşık 6 ayı heba oldu.

  onun haricinde yıllık grafiklere bakarsanız, dolar yılda bir kere enerji boşalması yaşıyor. buna en güzel örnek depremlerdir. levhalardaki enerji birikiyor ve en sonunda dayanamayarak patlıyor. dolar da öyle.

  gezi olaylarında 1,6'dan 1,8'e fırlayınca geziciler terörist, tüm bunların planlayıcısı da faiz lobisi oldu.

  sonra 17-25 aralık.

  akabinde davutoğlu zamanında patlak veren kısmi kürt isyanı.

  sonrasında davutoğlu'nun akp başkanlığı dönemindeki haziran ve kasım seçimleri. kasım seçimi öncesinde euro 3,42'ye kadar çıkmış, sonraki ay 3,19'a düşmüştü. maaşım o dönem euro üzerinden ödendiği için bu kadar net hatırlıyorum.

  2016'nın sonundan itibaren de girdiğimiz başkanlık süreci ve özellikle zarrab davasıyla suriye krizi.

  tüm bunlara ilave olarak rte'nin dünyaya kafa tutması. ne zaman ne diyeceğinin kestirilememesi.

  görüldüğü üzere, istatistiki olarak son 5 yılda bu dolar senede bir kez fırlıyor. son olarak bunu 2017 ocak başında gördük, dolar 3.96'yı gördü.

  *

  ancak seçim sürecinde evet çıktığı için piyasaların önündeki büyük bir belirsizlik kalkmış oldu. credit suisse, ubc gibi şirketler şu aralar yatırım yapmaya başladılar.

  tüm bunlar olurken, dolar üretimle değil kayıtdışı döviz ile bir nebze dizginlenebildi, ayrıca buna yatırım fonu ve hükümet destekçisi vatandaşın dövizi ve tcmb nin eriyen rezervlerini de ilave edelim.

  şu an görünen tablo, bence, doların bu uysal 3.50-3.60 bandında seyredeceğidir. ancak hatırlatayım, kurdaki oynaklığın bu kadar yüksek olduğu dönemde mahfi eğilmez bu sene dolar tahmini yapmayacağını açıkladı. nedeni basit, kimse öngöremiyor. çünkü belirsiz çok fazla faktör var. eskiden bu kadar değildi. suriye, trump, başkanlık sistemi gibi büyük çok fazla belirsizlik mevcut. ayrıca buna bir de 2019 seçimlerini ekleyelim. turizm krizine girmedim bile.

  *

  demem o ki, şu an büyük bir 'belirsizlik referandumu'nu atlattığımız için kur dizginlendi. ancak piyasalardaki ortak görüş, usd/try paritesinde 4'ün göreceğidir. akp güdümünden çıkamayan, yk'sındaki akademisyenlerin istifa ettiği tcmb bile 3,88 olarak açıklamıştı hatırlayacak olursanız. bunu 12 ayda görürüz diyen de var, haziran'da görürüz diyen de. doların ne zaman 4 lira olacağı hususu belirsizliğini koruyor ve bunun için de ünlü ekonomistler tahmin yapmıyor, yapamıyor. ayrıca tcmb tahminleri tutmuyor.

  seyfettin gürsel'in tabiriyle tüik 'pardon' diyerek ekonomik büyümeyi geçtiğimiz yıllar için 2,9'dan 6,5'e çıkardı. şimdi bu verileri biz baz alıyoruz ama, ne kadar doğru olduğu bile tartışılır, ki bu verilerin sağlayıcısı tüik dediğimiz kurum. ancak o bile güvenilir değil.

  *

  yukarıdaki arkadaşlar 1.64'ten 1.55'e düştü dolar 10 senede gibi abuk verilerle geliyorlar. ama sanırım 6 sıfırı sildiğimizi unutmuşlar. peki 6 sıfır niye oluşmuştu? enflasyonun bir gecede fırlaması ve bir gecede türk lirasının yarı yarıya değer kaybetmesi gibi hususlar yüzünden. kolayı dört yüz bine aldığımı hatırlıyorum ben. o nedenle doların düşmeyeceği bir gerçek. kısa vadeli grafiklerde düşüş görülebilir ancak yıllık grafiklerde dolar, tl'de duranlara nazaran kazandırıyor. bunu son 5 yılın dolar tl grafiğine bakarak teyit edebilirsiniz.

  üretimin olmadığı ülkede enflasyon, enflasyonun olduğu yerde de ülke parası her sene değer kaybeder. o nedenle de daha az değer kaybeden paralar (ör: dolar & euro) aşırı değer kaybedene göre daha stabil kalıyor.

  ama şu da var, dolardan daha iyi yatırım araçları da bulunabilmekte. doların yükselmesine neden bu kadar muhafazakar kesim kükrüyor anlamıyorum.

  sonuçta dolar keşke hiç yükselmese ama yükselmenin sebebi dış güçler değil bizzat iç güçler. iç siyasi ortam ve onun diğer alanlar üzerindeki yansımaları.

  benim kanaatim bu yönde.

  adettendir, yatırım tavsiyesi olarak almayınız.
30 entry daha
hesabın var mı? giriş yap