şükela:  tümü | bugün
76 entry daha
 • yeterince müslüman olmayanların katılamayacağı namaz. cennetin girişinde* test yapacaklar: ne kadar müslümansın?

  1) tayyip erdoğan'ı seviyor musun?
  2) akp'ye oy verdin mi?
  3) 15 temmuz 2016'da sokağa çıktın mı?
  4) külliye'deki vip cuma namazına davet edildin mi?
  5) ayasofya'daki vip cuma namazına davet edildin mi?

  5/5 evet diyen girer içeri. sonrası huriler, şaraplar falan...
  (bkz: ayasofya'daki cuma namazına katılamayan ezik)
 • tek eksiğimiz ayasofya'da cumaydı onu da kıldık mı uçarız artık ülkecek
 • vip müslüman olamadığımdan katılamadığım namaz.

  ben de sultanahmet'te kılarım hıh.
 • şahsen benim karnımı doyurmayacak olan müslüman şeysidir.

  herkesin müslümanlığı kendinedir ama işsizlik hepimizin götüne giriyor. bunu da perdeyle kapabiliyor muyuz? ne yabacuk?

  ekleme:
  bana mesaj atıp da "kudur" veya "limon sat" diyen orospu çocukları, size çok süper lanetler okudum. tez belanızı bulasınız da benim sözlerimi hatırlayasınız.
 • muaviye ile hz. ali sıffin savaşında savaşırken muaviye orduları bozguna uğrar. hz ali'nin ordusu muaviye'nin karargahına doğru ilerlerken muaviye bitik bir şekilde arabın kurnazlarından olarak bilinen amr bin as'a "bir çare bul, yoksa helak olduk" der. bunun üzerine amr bin as, ordudaki herkese "kimin yanında kuran varsa yapraklarını yırtıp mızrağının ucuna assın" der. muaviye ordusu amr bin as'ın dediğini yapar. bunun üzerine hz ali ordusundan bir kısım kişiler "biz kurana karşı savaşmayız" deyip, savaşmayı bırakır. hz. ali onlara "siz bu muaviye'yi tanımazsınız, ben onun çocukluğunu bilirim, bu adamın derdi kuran değil, siyaset" dediyse de bu kimseleri ikna edemez. bu analitik düşünemeyen, önüne her konanı yiyen, soyut kavrayış becerileri düşük, dar kafalı topluluk daha sonraki aşamalardaki* tavırlarıyla birlikte hariciler olarak anılacaklardır. bu durum üzerine hz. ali savaşı sonlandırmak zorunda kalır ve antlaşma imzalamak zorunda kalır. barış antlaşması imzalama sırasında aynı amr bin as aynı şekilde kurnazca davranarak hilafet yüzüğünü hz. ali'den alarak, muaviye'ye giydirir. çok enteresan bir hikayedir, meraklısına açıp bir google karıştırmasını tavsiye ederim. işte bu iktidar hırsı ile dopdolu haris muaviye, kurnaz amr bin as, ahmak hariciler, saf ebu musa el eşari ve çaresiz hz ali takip eden yüzyıllar boyunca siyasi dalaverelerin, propaganda savaşlarının sembol şahısları olmuşlardır.

  ayasofya'nın ibadete açılmasını, canlı yayınlar eşliğinde kılınacak olan namazı, bu namaza iştirak edecek olanları, bu namazı canlı yayında izleyerek gözyaşı dökecek olanları, bu namaza katılıp belki de bu "gözyaşlarına" sahte gözyaşları katacak siyasileri, tüm bunlar karşısında karşısındakilere izlemekte oldukları şeyin aslını anlatmaya çabalayanların çaresizliğini sıffin savaşı'nda ve bu savaşın aktörlerinde bulabilirsiniz. teşbihte hata olmaz; bugün canlı yayında "bir tür" sıffin savaşı kesiti izleyeceğiz. kimimizde muaviye hırsı, kimimizde amr bin as kurnazlığı, kimimizde harici asabiyet ve gururu, kimimizde ebu musa el eşari saflığı, kimimizde hz ali çaresizliği.

  geçmişten adam hisse kaparmış... ne masal şey.
  beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi
  tarihi tekerrür diye tarif ediyorlar
  hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi

  - mehmet akif ersoy
 • umurumda olmayan sosyal faaliyet.
  dini siyasete katık edenlerin ucuz şovuna maruz kalmamak için yarın o saatlerde televizyonum kapalı olacak.
  körler sağırlar birbirini ağırlasın.
 • jesus is going to watch you and bless you for sure, amen.
 • günah degilmi kilisede namaz bilemedim
 • vay haline o namaz kılanların ki, onlar namazlarının özünden uzaktırlar. onlar halka gösteriş yaparlar. (4-6. ayetleri)
 • bugün haber bülteninde günler önceden gelip kapısında bekleyen insanların röportajlarını izledim, ülke dışından bile gelen vardı. ilginç buldum. bir tek ben miyim hayatın tüm yükünü omuzlarında hisseden bilmiyorum ama bir çok zaman ya çalışmaktan zamanım olmuyor ya da zamanım olup param olmuyor ve bir şey yapamıyorum. insanlar bu kadar işsiz olup nasıl böyle mutlu olabiliyorlar anlayamadım. 2 gün önceden gidip beklemek nedir abi motorhead konseri mi bu? yanlış bende mi anlamadım ki belki inançlı biri olsam hiç ekonomiyi, hayatın zor tarafını görmez gider ayasofya'da namaz kılar huzura ererdim.
379 entry daha