şükela:  tümü | bugün
 • insanlar hipnotize olmuş gibiler, yaşananları kimse ciddiye almıyor. televizyonlardan şeriat marşları okunuyor, dünyaya kılıç sallanıyor. cumhuriyetin kurucularına hakaretler, bütün komşularla savaş pozisyonuna geçmeler, tarihler üzerinden verilen sembolik göndermeler... baroları böldüler, daha bu sabah sansür yasası kabul edildi. kadın cinayetleri, köpek tecavüzleri... böyle onlarca skandal. birkaç günde yaşanılanlar bunlar.

  anlayamıyorum, bu derin şok halini ve insanların tepkisizliğini anlayamıyorum.

  muhalefet aynı şeyi geveleyip duruyor: anketlerde oyları düştüğü için bunları yapıyorlar. so what? umut bağlanılan seçimin tarihi de 2023, üç yıl sonra... ulan üç ay içinde yapılanları şuraya yazsak üç yıl içinde yapılabilecekler dudağımızı uçuklatır. o derece çıldırmış gibiler.

  nedir bu şok hali, bu duyarsızlık, bu vurdumduymazlık? bu kayıtsızlık nedir? seçimlerse mesele, gerçekleşeceğinin garantisini “yüzde 100” kim veriyor? yahu ne oluyor, neden herkes bu kadar rahat ve bir bildiği varmış gibi davranıyor? ki varsa söyleyin de endişelerimiz dinsin, yüreğimiz hafiflesin.
 • mevcut iktidar, 2002 yılında iktidara ilk geldiğinde avrupa birliği kopenhag kriterlerinden bahsederken, türkiye'nin batıda parlayan bir yıldız olacağından söz ederken, 2020 yılına geldiğimizde sokaklarda şeriat çığlığı atan bir toplum yarattı.

  hepimize geçmiş olsun.

  edit: imlâ
 • bro herkes yorgun, herkes bıkmış ve herkes hayat ve can derdinde, evine ekmek götürme peşinde.

  biz 2002'den beri bunları söylüyoruz, bunların altında yaşam mücadelesi veriyoruz. dolar, euro uçtu gidiyor, alım gücümüz yok, bu topraklarda iş yapamıyoruz, kazandığımız 3 kuruşu vergi diye alıyorlar, can ve mal derdindeyiz, yarın bi gün eşimizi, kardeşimizi kadın cinayetlerinde görmemek, badem bıyıklılar çocuğumuza tecavüz etmesin diye uğraşmak, sokakta yürürken biri bıçağı çekecek diye sağa sola kafamızı kaldıramıyoruz, bi çok şey hissediyoruz ama silivri soğuktur diye bir şey söyleyemiyoruz. sansürü bırak konuşma özgürlüğümüz bile yok.

  20 yıldır bu iktidarın altında hayatta kalmaya çalışıyoruz, bitkiniz, yorgunuz, her günümüzde siyasi bir olay, sürekli bi insanları bölme, nefret ettirme çabası. ne yapalım bro, bunlar için canımızı da mı verelim. elimizde avucumuzda ne kaldı ki.

  bu şok hali ya da vurdumduymazlık ya da kayıtsızlık değil. biz bittik kardeşim. yorulduk, gençliğimizi çaldılar, yaşama sevincimizi çaldılar, umutlarımızı çaldılar, cebimizden paramızı, geleceğimizden ülkenin mal varlıkları çaldılar. özgürlük bırakmadılar. tüm dünyada bunlar yüzünden ikinci sınıf insan muamelesi görüyoruz. ne yapmamızı bekliyorsun sokağa mı inelim, daha önce indik de ne oldu alt tarafı ağaç korumak istedik yemediğimiz biber gazı, vermediğimiz çocuk canı kalmadı. hukuka, anayasaya mı güvenelim, hepsi bunlarda bi el atmadıkları savunma tarafı kalmıştı hukukun onu da baroları bölerek yaptılar. kime nasıl ağzını açacaksın, kimi kime nereye nasıl şikayet edeceksin... bu yozlaştırdıkları sistemi ve siyaseti nasıl düzelteceksin...
 • ohoo daha bugünkü mahşeri ayasofya kalabalığının corona vakalarını patlatmasını bekle sen.
 • emin ol herkes bunu düşünüyor ama ne yapabileceksin, ne yapabileceğiz ? çözümün nedir ? ben kendi adıma ne yapmalı bilmiyorum . ayrıca üstteki arkadaşın dediği gibi herkes yorgun, herkes bitik, bıkmış durumda.
 • ne yapalım onu anlamadım. elimize tüfek alıp akp'li mi vuralım? belediye seçimlerinde nasıl mort oldularsa seçimde de olmaları için gece gündüz uğraşsın muhalefet. işleri bu. bütün bu iklimi geçmişteki gerizekalı politikalar yarattı, ceremesini de eşşek gibi çekecez. az bir şey olunca hemen parti kapatma davaları, rot balans ayarları, darbeler muhtıralar vs. o işler bitti. seve seve her şeyi sandıkta çözmeyi öğrenecez. o kadar.

  edit: lan ciddi anlamda yazdığımdan, anlatmak istediğimden bir sik anlamayıp hem seküler cenahtan, hem de diğer taraftan "ne yani bizi mi vuracaksın" veya "reis o yazdığını sil, seni mahkemeye verirler" vs yazanlar var lan özelden. sizin ben o beyin zarınızla barbut atayım amk haha.
 • ne yapalım kardeş peki? önerin nedir?

  hadi çıkalım tüm meydanlara yakalım kendimizi?

  2 dk sonra bizi de unutsunlar bunu mu istiyorsun?

  imkanı olan kaçıp gitsin buralardan artık benim için çok geç.. belki hükümet değişir de zihniyet değişir de bahar gelir yeniden.. yoksa zor yani yeniden nefes alabilmek.
 • ben en son şu hani cumhuriyetin kazanımlarını diri diri gömdükleri 16 nisan 2017 referandumunda öyle ufak bir şok yaşadım, sonrası zaten aktı geldi. artık tüm siyasiler toplaşıp taksim meydanında işemeli sıçmalı ayin yapsa şaşırmam.
 • hayatında 1 kere bile akp'ye oy verip şimdi pişman olanlar düşünsün. svihs
 • kimsenin dışarı çıkıp kendini yakmasına gerek yok.

  iktidar unsurlarının 1-1 süren final maçında kornerden gol atmak için rakip ceza sahasına koşan kaleci psikolojisinde hareket ettiğinin göstergesi bunlar.

  ha muhalefette o topu göğsünde yumuşatıp boş kaleye gol atıp 2-1’e getirecek topçu var mı, burası tartışılır.
486 entry daha