şükela:  tümü | bugün soru sor
 • evet,
  sonunda yine babam haklı çıktı. zaten uzun vadede genel olarak haklı çıkar, ama bu sefer hiç beklemiyordum.
  sayın sözlükçüler benim internet üzerinden herhangi bir fatura ödediğim de bile yazılı makbuz alamadığım için uyuz olan bir babam var.

  babam 1992 ile 1994 yılları arasında sosyal sigortalar kurumuna 31 ay isteğe bağlı sigorta pirimi ödemiş, ancak güzide kurumumuzun güzide çalışanları nasıl oluyorsa sadece 1992 yılın sigorta pirimini tam olarak sistemlerine işleyip birleştirme yapmış. biz bu durumu fark edip sgk ya düzeltilmesi için başvurduğumuzda arşivlerini inceliyorlar ve babamın yatırdığı isteğe bağlı sigorta pirim makbuzlarını bulamadıkları için bir şey yapamayacaklarını söylüyorlar. 1993 ve 1994 yıllarını kapsayan 2 yıllık sigorta süresi sisteme işlemediği için babamın emeklilik yaşının arttığını 2 yıl daha çalışıp sigorta pirimi ödemesi gerektiğini ve 3 yıl daha emekli maaşı alamayacağını ellerinden gelen bir şey olmadığını pirim tahsil makbuzu olmadan bu süreleri sisteme işleyemeyecekleri söylüyorlar.

  ve ne oluyor biliyor musunuz?
  babam yıllardır ayakkabılığın üzerinde duran eski bond çantasının içinden 1992/haziran - 1994/aralık arası ödediği pirim tahsil makbuzunun orjinalini acınacak halde ama hala okunur ve imza ve mühürleri belli olan şekilde buluyor.
  24 yıl makbuz mu saklanır baba helal olsun sana. kim bilir o çantanın içinde daha neler var.
  siz siz olun, önemli evraklarınızı mutlaka yedekleyip saklayın gençler.
  makbuz

  özet: sgk'nın pirim tahsil makbuzlarını kaybedip, babama 2 yıl daha çalış gel demesi. babamın 24 yıl sakladığı makbuzu bulup geç emekli olup sigorta pirimi ödemeye devam etmekten kurtulması.
 • cüzdanında lazım olur diye kimlik fotokopisi ve mavi arkaplanlı kabın içerisinde 8 yıl önce çekilmiş 4 adet vesikalık fotoğraf taşır.

  sözcü okur. akşam gazetesini sadece bulmacası için satın alır.

  sevgili babana güzel bir emeklilik dönemi diliyorum. hayırlı olsun.
 • helal olsun dediğim durumdur. gerçekten ileri görüşlü adammış baba. ben olsam değil 24 sene saklamak 24 saat bile geçmeden çöpe atmıştım makbuzu..

  ama bu durumu okuduktan sonra ben de her türlü makbuzu saklayacağım. ders oldu.
 • babalar böyledir.

  "biliyorum ben başıma geleceği" deyip önceden alırlar önlemini.

  saygılar.
 • bütün babalar da bulunan bond çantanın, neler için kullanıldığına güzel bir örnek. babana ve ailenize, sağlık ve mutluluk dolu uzun ömürler dilerim.
 • maalesef ülkemizde her zaman, özellikle de ödeme yapınca kendimizi sağlama almamız gerektiğini hatırlatan hadise. adamlar ödenmiş primi işlememişler. şaka gibi.
 • aynısı benim babama da oldu. adam gitti buldu 25 yıllık dekorları emekli oldu yoksa 3 4 sene çöp olacaktı
 • (bkz: eski toprak)
 • "allah'ım yolumu devlet dairesi ve hastaneye düşürme" duasını bilen her profesyonel türk vatandaşı resmi evrakın ilel ebed payidar kalacağını bilmek zorundadır.
 • mevcut durumun bir benzeri ile karşılaştığım olay.

  aynı isimde, aynı şehirde ve aynı yılın aynı ayında ama farklı gününde doğmuş bir başkasının sigortasını babamın üzerine yapmışlardı. bu aralıkta 1 yıl civarında bir aralık.

  o sebeple emekli olmasında sorun çıkmıştı ki yanlışlık olduğunu kanıtlayana kadar göbeğimiz çatlamıştı.