• ver mehteri dedirten aciklamalar.

on tane almanca kaynaga baktim, ama hic birisinde bakanin agzindan cikmis öyle bir cümle bulamadim. tam tersine bu sorunun iki ülke arasinda diyalog ile cözülmesi gerektigini belirtmis alman disisler bakani.

ama tabi medyamiz (sagci yandas, solcu yoldas farketmeksizin) atese körükle gitmeyi tercih ettigi ve sevdigi icin ve de bu haberlerin daha fazla okunduklarini bildikleri icin bu tarz carpitma bilgileri paylasmaktan utanmiyorlar.

--- spoiler ---
    die gesprächsfenster zwischen griechenland und türkei müssen jetzt weiter auf- und nicht zugemacht werden. dazu brauchen wir nun statt neuer provokationen endlich schritte der entspannung und einen einstieg in direkte gespräche. das wollen wir nach kräften unterstützen, heute auch vor ort.
    --- spoiler ---

kisaca aciklamak gerekirse, bakan twitinde diyor ki:
    yunanistan ve türkiye arasindaki görüsmeler bu sürecte kapatilmamali tam tersine acik tutulmalidir. bunun icin yeni provokasyonlar yerine direk müzakerlerin baslamasi ve orta yolun bulunmasi gerekiyor.

bunu diyen adamin, bu twiti kendi sayfasinda dururken "biz yunanistan'in yanindayiz" demesini gercekten de inandirici buluyor musunuz? cevabiniz evetse, tebrikler.

kaynak 1

almanca kaynak 2
    alman bakanin twiti

edit: imla.
  • gayet normal açıklamalardır.

düşünsenize; almanya açıklama yapıyor, birlik içinden üye yunanistan'ın değil de türkiye'nin yanındayız diyor... aklınız alıyor mu sizin? gerçekten böyle bir şeyin hayalini falan mı kuruyorsunuz?

tarih boyunca batı'nın "zıddı" olagelmiş osmanlı ülkesinin devamı olan türkiye'ye, batı'dan bir ülke destek verecek ha?

hayallerle mastürbasyon yapmayınız. ayrıca söyledikleri diplomaside beylik laflardır. neredeyse laf olsun diye söylenir.
  • ne bos insanlarsiniz ya. kurtlar vadisi ya da kahvede dayi sanki. adamin ikili ulke iliskilerinde kullandigi tabire bak, azdan az coktan cok gidermis.

dolar 9 euro 10 sterlin 11.50 oldugu gun gorursun azdan az coktan coku sen. ekonomik kriz yuzunden gecen kis 30 tane intihar haberi cikti da sonunda yasakladilar siyanuru. azdan az coktan cok gidiyor aynen. tek bomba atmalarina gerek yok seni yikmak icin. nato’nun en kuvvetli 3. ya da 4. ordusuna sahip ulkeye askeri mudahaleye gerek dahi yok cunku o kadar kirilgan bir ekonomisi var.

edit: inanamiyorum ya uluslararasi iliskiler gibi konularda azdan az coktan cok giden diyen birisi burada yazar.

edit2: adam bozulmus baya bir kufretti, bir de dava ediyorum seni falan egoist yavsak yazdi. gercekten kotu niyetle yazmadim. uluslararasi iliskilerde kahva agzi olmaz, azdan az coktan cok gider nedir? ulkelerin dostlari da olmaz ulkelerin cikarlari vardir. nato ulkeleri kendi aralarinda savasmaz falan da demeyin. 1974’de karsimizdaki rum kesimi degil bildiginiz yunanistan’di. gereksiz bir gerginlik var su an.
  • adamlara "nazi kalıntısı" diyeli daha 5 sene olmadı.

ayağında donun yok, boyundan büyük atarın var. yine insaflılar bile.
  • almanya'nın aynı birlik içerisinde bulunan yunanistan'ı desteklemesi normal. burada diplomasi yapıyorlar. eğer yunanistan'ı desteklemeseler bu sefer kişiliksiz politika güden yunanistan ,bu şımarıklıkla ab'yi de böler , ah nerede o günler de , neyse işte.

bugün haritayı açıp meis adasını arattım. haritada bir noktadan ibaret. yani haritada bile zar zor görünen meis için yunanistan'ın talep ettiği deniz yetki alanı akıl alır gibi değil. türkiye, bu davada sonuna kadar haklıdır ve yunanistan ile doğu akdeniz özelinde konuşacak hiç bir şey yoktur. ancak ege'de konuşabiliriz ama doğu akdeniz'de yunanistan diye bir devlet yoktur. onlarda bunu biliyorlar , onun arkasındakilerde.
    türkiye bugüne kadar bir çok konuda taviz veren bir ülke olduğu için ab ve yunanistan "acaba geri adım atar mı" diye bastırıyorlar. eğer geri atarsak bu felaket olur.
    zaten benim korkumda siyasilerden. mesela londra ve zürih anlaşmalarına göre "türkiye ve yunanistan'ın dahil olmadığı hiç bir birliğe kıbrıs'da giremez" diye bir madde var. bu maddeden tavizi biz verdik. bu anlaşmayı yeterince kovalamadık. eğer anlaşmanın hakkı gereği sonuna kadar devam ettirmiş olsaydık gayrıhukuki güney kıbrıs rum kesiminin ab'ye alınması engellenebilirdi. kınama ve protesto ile olayı geçiştirdik. şimdi böyle davranan bir ülkeden taviz alınmaması gibi bir durum olabilir mi.. işte ben de bahsettiğim gibi siyasetçilerin taviz verecek olma ihtimalinden çekiniyorum. oruç reis ilk navteks'nde ne yaptı , bekletildi ve görüldü ki yunanistan , türkiye'den tüm akdeniz'i koparmak için asılıyor.

siyasetçilerin konunun siyasi partiler üstü olduğu bilinci ile kesinlikle geri adım atmaması gerekiyor. eğer bunu silahla çözmek isterse yunanistan, onunla da çözüme hay hay demeliyiz ki burada bir sorun yok. doğu akdeniz konusu asla ve asla taviz veremeyeceğimiz, verilmemesi gereken bir konudur. bu , siyaset üstü bir konudur ve gerekirse bunun için bedel ödemeye ve ödetmeye hazır olduğumuzu herkese göstermeliyiz. küçücük bir ada ile üstelik ona 580 km uzaklıkla kendisini bir adalar devleti gibi göstermeye çalışan yunanistan'a olan öfkem,ülkesini seven bir vatandaş olarak çok üstlerde olsa da devletimizin haysiyetsizce boyuna posuna bakmadan ülkemizin toprağına ,suyuna göz diken bu devlete haddini bildirmesini ve katiyyen geri adım atmamasını umuyorum.

bir de yunan başbakanı sık sık "tahkime gidelim ve kimi haklı görürlerse ona itiraz etmeyeceğiz " gibi bir söylemde bulunuyor. bu bir tuzaktır. eğer türkiye, yunanistan ile tahkime giderse yunanistan'ın istediği şeyi onlara vermiş oluruz. bu yunanistan'ın da doğu akdeniz'de var olduğunu kabul etmememiz şeklinde anlaşılır. 2 km karelik bir ada ile koca deniz yetki alanımıza ortak olup bir de üstüne bizi dışlamasını kabullenmiş oluruz. bu oyuna asla gelinmemeli. bu tarz sözlere siyasetçilerimiz asla kanmamalıdır. zira bu bizim olan bölgemizi zar atarak kazanma yolunu tercih ettiğimizi gösterir ki allah korusun. bu ülke kıbrıs için de bir sürü bedel ödedi.
    doğu akdeniz için de ödemeye hazırdır ve sonuna kadar da haklıyız. haklı olan sonuna kadar hakkını yedirmemeli ve ardına kadar sonu ne olursa olsun gitmelidir.
    yunanistan'ın , askeri güçle bizi hizaya getirmeye ne ordusu ne de yüreği yeter. biz halk olarak siyasi iktidarın bu konuda gösterdiği dik duruşun arkasındayız. bedel ödenecekse de öderiz. yeter ki kişiiksiz ve ahlaksız politika güden yunanistan devleti ve ardındaki güçlere burnumuzun dibini peşkeş çekmeyelim. yarın bu ülkenin yeni nesilleri suratımıza tükürür.
  • böyle bir açıklama yok.

siz ne zamandan bu yana halkını kandırmakla görevli türk basınını okuyan dangalaklardan oldunuz?

bu ülkede basın mı var aq! hepsi üç kuruş için yukarıdan kendilerine ne emredilirse onu yazar.

sonra türk halkı kendi çalar, kendi oynar. kendisine anlatılan binbir yalan, akıl almaz derecede saçma , faşizan propagandaya inanır.

he yavrum he. tüm dünya türk'ün karşısında, tüm dünya türk'e düşman. inanın ki, daha kolay gaza gelin.

farz edelim öyle. farz edelim tüm dünya türk'e düşman. hep türk halkının girit'in guneyinde çok dogal hakkı olan gazı, türkiye'ye vermemek için alavere dalavere peşinde.

farz edelim yüzde yüz haklıyız ve bizim hakkımızı gasp etmek için hepsi bir araya gelmiş münafık dış güçler.

atatürk ne hikmetse yunanistan'dan ingiltere'ye, afganistan'dan s.s.c.b.'ye, iran'dan a.b.d.'ye herkesle dost ve iyi ilişkiler içindeyken, dış basında genç, dinamik ve ilerici türkiye cumhuriyeti ile ilgili o dönemde sürekli olumlu haberler çıkarken, boğazlar konusunda, hatay konusunda bu iyi ilişkiler neticesinde türkiye'nin tüm isteklerini harfiyen batı yerine getirirken...

günümüz türkiyesi onca nüfusuna, onca askeri gücüne karşın herkesi karşısına alıyor, herkesle kötü geçiniyor ve size göre çok doğal hakkı olan (uluslararası diplomasiden biraz anlayan kişilere göre ise sadece oturup masada diplomasi ile çözülebilecek) meselelerde bu kadar başarısız, bu kadar ciddi zararlara yol açabilecek, yapayalnız bir politika izliyorsa...

oturun biraz da çuvaldızı kendinize batırın.

belki de diplomasi gerekli bir iştir.

belki de zeki insanların oturup akıllıca, uzun vadeli hesaplar neticesinde bir dış politika izlemesi, şu yaşadığımız sürekli tedirginlik, sürekli atarlanma, sürekli herkes türk'e düşman, biz hep haklıyız ama bizim hakkımızı çalıyorlar cehaletinden bir hayli daha iyidir.
  • ekşi sözlük bile hamasetten kırılıyor ya. kahvedeki amcalardan farkınız yok. neymiş geçmişte at koşturmuşuz onların topraklarında onun intikamını alıyolarmış he yav he. türkiyede çok büyük bir kötü yönetim problemi var. uluslararası her alanda acayip kötü bir profilimiz var. dolar 8 lira olmasına rağmen yabancı yatırımcı hala gelmiyor ülkeye. ifade özgürlüğü yok eylem yapma özgürlüğü yok hiçbir şey yok. anti demokratik ülkelerin benim diyenine taş çıkaran bir ülke ve sen gelip hala daha batı kıskanıyor çekemiyor bizim gelişmemizi istemiyor diyosun
  • gurbetçilerimiz bu duruma tepki gösterip acilen türkiye'ye dönüş yapmalıdırlar.
  • bu durumda almanya kaybederse biz de kaybetmiş sayılamayacağımızdan gerçekçi bulmadığım açıklamadır.
  • pandemi sürecinden sonra yeni yeni toparlamaya başlayan ekonomi sürecinde kimse kimseye kolay kolay ambargo uygulayamaz.
hesabın var mı? giriş yap