şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'nin yunan veya birleşik arap emirlikleri savaş uçağını düşüreceği bir gün olması muhtemel olan çatışma tahmini. türkiye'nin navtex ilan ettiği bölgede askeri tatbikat yapmak son derece aptalca. ancak yunanistan fransa'nın ve bae'nin gazlaması ile böyle bir işe teşebbüs ediyor.

  türkiye 2015'te rus savaş uçağını düşürebilmeyi,2019'da ise kuzey suriye'de amerika ile karşı karşıya gelebilmeyi göze almış bir ülke. bir yunan veya bae savaş uçağı düşürmek türkiye için o kadar da büyük bir mesele değil. kaldı ki türkiye'nin defalarca yaptığı diyalog çağrısı yunanistan tarafından göz ardı ediliyor. böyle bir durumda suçlu konumunda olan ülke türkiye olmayacaktır.

  edit

  türkiye 40 senedir pkk terörü ile mücadele ediyor. gayrinizami harp konusunda bu coğrafyada tsk'nın eline su dökebilecek bir ordu yok. 2015'ten beri ise başta doğu anadoludaki hendek çatışmaları ve suriye operasyonları olmak üzere şehir ve asimetrik savaş konusunda oldukça tecrübeli bir tsk var.

  bu sene ise tsk önce suriye'de esadın düzenli kuvvetlerine daha sonra ise libya'da hafter'in milislerine karşı artık modern harp doktrinleri arasına girmiş olan kitlesel siha operasyonlarını gerçekleştirdi.

  böyle bir tsk karşısında ise 50 yıldır çatışma yüzü görmemiş yunanistan ve yemen'de sivilleri bombalamaktan ve paralı askerlerle operasyon düzenlemeye çalışıp rezil olmaktan başka bir şey yapmamış birleşik arap emirlikleri var. şu tabloya birisi tarafsız bir şekilde baksın yorumlasın.

  edit 2

  türkiye savunma sanayisi son zamanlarda çıtayı çok yükseltti. aslında bugün dış politikada bu kadar sıkışmamızın sebebi biraz da bu. güçlü olmamızı istemeyen çok fazla devlet var. biz güçlendikçe bundan rahatsız olan devletler önümüzü kesmeye çalışıyorlar. türkiye yunanistan ile ilk defa mı savaşın eşiğine geliyor? son 50 senede kaç defa savaşın eşiğine geldik? yunanistan türkiye ile savaşamaz. böyle bir gücü yok. 1974 barış harekatında savaşmaya cesaret edemediler,bugün karşılarında o günden daha güçlü bir türkiye varken hiç edemezler.

  !!!
 • araplara bak sen. tam pust bunlar. müslüman kardeşlerimiz geyiği artık bitsin. kimse kusura bakmasın sikmişim böyle müslümanları. türkiye düşmanlığı harici yaptıkları bir şey yok.

  tanım: olası olmayan çatışma.
 • bence olan bae'nin ucagina olur.
 • daha önce akar, bae için bizim arkamızdan iş çevirenlerin hesabını soracağız elbet demişti, 1 ay olmadı.

  yarın eğer ki bae de uçak kaldırırsa bence de türkiye tüm bu gerginliğini bae uçakları üzerinde kullanacaktır. hani askerden yeni gelmiş gibi top oynadı bee deriz ya o tip bir boşalma olabilir.

  keza erdoğan'da yunanistan için, seni kışkırtan devletler su bulandıktan sonra çevrende olmayacaktır gibi birşey söylemişti.

  şuan dünyada pandemi yüzünden bir düzensizlik var. yeni dünya düzeni derken neyi kastettikleri ya yılbaşına kadar belli olur ya da hava cıva bir milleti korkutma yöntemi olduğu ortaya çıkar.

  bu durumda yarınki bae ile yaşanabilecek bir sıcak temas, bilerek yunan tarafı yüzünden de çıkarılabilir, arap ligi midir arap birliği midir neyse işte onu da yanlarına almak için.

  ben şuana kadar türkiye' ye yüksek sesli bir sakin ol minvalinde çağrı göremedim, başka zaman olsa hemen bm toplanır itidal vs der, herkes dağılır.
  ya tuzağa çekiliyoruz ya bizim bilmediğimiz bir şekilde türkiye elini güçlendirmiş.

  masa başında kazanacağımızı bildikleri için* savaşa çekmeye de çalışıyor olabilirler.

  diplomasi anlamında yine de suyu bulandıran taraf ülkemiz olmamalı. haklıyken haksız duruma düşmez isek zaten dış minnaklar sinirden kendilerini s*.
 • bu yunanistan’ın kukla politikacılarında gram beyin yok, ulan ben yunan adalarına gidiyorum adamlar hizmette kusur etmiyor, kimseden bir düşmanlık görmüyorum. bu adamların derdi sıkıntısı ne acaba her fırsatta türkiye’yi provoke ediyorlar. şöyle bir düşünseler ya hollanda- almanya kavga ediyor mu? ya da almanya-fransa. adamlar bakıyor ticaretine, eğlencesine dalgasına. türkiye ve yunanistan güzel ilişkilere sahip olsa, turizm ve ticaret gelişse, savunma sanayine harcanan kaynaklar başka yerlere aktarılsa. izmir ve selanik ya da atina arasında her gün arabalı feribot olsa mesela, ne güzel olurdu. yıl olmuş 2020, neyin kafasını yaşıyorsun yunan, türkiye’ye beslediğin düşmanlık en çok sana zarar verir. tarihten bunu halen öğrenemediniz mi?
 • ülkenin 2010’daki anayasa değişikliği referandumundan beri bir tane normal gündemi yok. tertemiz işleyen çarkı perişan ettiler. bir tane yok lan, bir tane amk. eskiden dünya kupası konuşurduk, eurovision konuşurduk, konser konuşurduk. ab’ye girme çalışmalarını tiye alırdık, siyasiler ekranlarda tartışırdı. tek meselemiz bizdik. 10 yıldır suriye, libya, ortadoğu, rusya, esad, yunanistan, savaş. yazıklar olsun.
  edit: mavi vatan doktrini ülkenin geleceği, doğu akdeniz konusunda da hukuken haklıyız. ama olayları bu raddeye getiren diplomasi beceriksizliğimiz. eski türkiye’ye karşı diğer ülkelerin bu kadar cüretkar davranabileceklerini sanmıyorum. günümüzde apo piçi yunanistan’a sığınmış olsaydı ülkeden kovarlar mıydı apar topar öyle düşünün. bu geçen zamanda bu cüretkarlığı nereden kazandıklarını sorgulayın. sen adamların yıllar boyunca adaları işgal etmesine sessiz kal, silahlandırmasına bir şey deme, yaptığın diplomasi hatalarından dolayı tek bir müttefiğin kalmasın; artık olaylar savaş boyutuna geldiğinde destroyerlerini çıkar. age of empires oynamıyoruz. dış politika böyle yönetilmez.
 • düşünsene tatbikat adı altında girite yollanan 2 bae uçağının pilotundan birisin. piyon gibi öne sürmüşler seni. yarın bu "navtexine navtex"durumundan sonra ilk tokadı yemeye listenin başına yazmışlar. ekşisözlük gibi bir mecrada adına bahisler açılmış. çok kötü be...
 • ya yeter yeter 1820 mora isyanlarından beri yunanistan bize salça olup duruyor.

  akdeniz'de haklı olduğumuz gerçeği hukuken ortada zaten.tıpış tıpış siktirip gideceklerine başka milletleri yanına çekip ortamı germe derdindeler.

  kabul edin sizden üstünüz.400 yıl sizi yönettik başınıza vali atadık.dünya savaşından sonra abileriniz sizi üstümüze saldı yine tekme yediniz.atatürk yunanistan a girecek diye atina'da ordu topladınız.

  yıllar sonra kıbrıs'ı aldık.

  kardak rezilliğiniz ortada.

  sıra akdeniz'de onu da alacağız.işin komik tarafı tüm yaptığımız şeylerde hukuken haklı olmamız.

  bir zamanlar vilayetimiz yunanistan sizi anlıyorum bize karşı ezik hissediyorsunuz ama yine bir şamar daha geliyor size.

  çatışma olacağını zannetmiyorum.iki ülkede bu hatayı yapmayacaktır.

  benim kafama takılan bir soru var.arap senin ne işin var ya sen ne alaka amk.
 • doğuştan chp'liyim, bae uçağını düşür oyum sana reis.
 • o değilde libya’da bulunan üssümüz bombalandıktan sonra saldırıyı yapanları biliyoruz doğru zamanda yanıtını alacaklar denmişti hükümet kanadı. saldırıyı yapan bae, birde ayağımıza kadar geliyorlar, zamanı geldi mi dersiniz?