şükela:  tümü | bugün
151 entry daha
 • ülkeyi rezil etmeden adam gibi 3 yiyin edebinizle dönün başka bir şey istemez...

  tanım: şampiyonlar ligi ön eleme maçı. bu ligin rekor skoru 8-0
 • son meselelerden ötürü türk-yunan savaşı değil de iki renktaş takımın mücadelesi olarak bakılması halinde beşiktaş'ın şansının çok daha artacağı maç.

  paok yunan ligi'ndeki playofflarda pek başarılı sonuçlar almasa da yaz döneminde fazla gelen-giden olmadı, bjk'ye göre daha hazırlar. oyuncu profili muazzam olmasa da hiç küçümsenecek gibi değil, özellikle stoperleri ve göbekteki elemanları bugün bizim ligde çoğu takımı başa oynatacak çapta. teknik direktör abel ferreira bir sezon önce braga'ya oynattığı pozitif futbolla dikkatimi çekmiş yeni nesil hocalardan (bkz: #91419235), geçen sezon başında paok'un başına geçti ve o dönem oynattığı cüretkar 4-4-2 ile şl 3. ön elemede az kalsın ajax'ı eleyeceklerdi.

  ancak o günden bugüne çok sular aktı, ferreira braga dönemindeki gibi joker oyunculara sahip olmadığı için sezon boyunca istediği varyasyonları yapamadı, ve geldik bu son haziran-temmuz arası oynanan playoff maçlarına. daha çok 3'lü savunma çıktılar ve diyebiliriz ki; kanat-beklerin hücumu düşündüğü, diego biseswar'ın hatlar arasında sürekli gezerek oynayıp hücum şekillendirmeye çalıştığı bir 3-4-1-2 oynuyorlar. pelkas'ın as tercih olmaktan çıktığı bu düzende çift forvetten biri olan 20 yaşındaki christos tzolis pırpır biri ve sağa çalan şekilde oynuyor, biseswar'ın sol/sol içe geçtiği anlarda olayı 3-4-2-1 yapıyorlar.

  beşiktaş'ın nasıl çıkacağı üç aşağı beş yukarı belli; 4-1-4-1 gibi çıkacaklardır. ancak takımın ne amaçlayacağı biraz belirsiz. n'sakala, welinton, mensah gibi transferler yapılsa da forvet soru işareti, sergen yalçın'ın ne yapmak istediğine göre değişecek:

  1) umut nayir: burak'lı oyun en yakın umut'la oynanabilir, ama umut burak kadar bile top saklayıp aktaramıyor, daha çok tek pas/tek dokunuşlar üzerine bir oyun tarzı var. yani umut'un yakınında sürekli bir-iki kişi daha olmalı, ki bu da takımca yüksek bir dinamizm gerektiriyor. benzer şekilde oynayan cyle larin antrenmanlarda ne görüntü verdi bilmediğim için, bu ihtimali de bu seçenek içinde saklı tutuyorum.

  2) güven yalçın: sergen yalçın topu kenarlardan getirmek istiyorsa forvetin sürekli sağa sola deplase olarak oynaması gerekecek, bu da güven'i gerektirecek. bu seçenek, yalçın'ın son haftalarda oturttuğu o pas oyununda, kendi sahasında kalabalık bekleyen takımlar karşısında topa daha çok sahip oldurtur, ama içeriyi delebilmek için beklerin temposuna ihtiyaç duyar. n'sakala çizgide kalan bir bek, lens ise ceza sahasına girmek için daha çok zorlayan biri olduğu için takımın hücum ağırlığını sağa verdirtir (sağ bekte henüz iyileşip iyileşmedigi belli olmayan dorukhan, veya necip gibi ihtimaller de var tabii).

  beşiktaş geçen sezon hem ruiz, hem de elneny gibi oyuncularla pas oyununu daha rahat yapıyordu, ama artık ikisi de yok. yerlerine gelen welinton ve mensah bu profili değiştirecek. takım oyun kurarken, yine savunma çizgisini çok öne çıkarıp welinton-vida ile rakip sahada topun olduğu bölgeye destek çıkacak belki, ama bu sefer elneny gibi iki hat arasında gezerek oynayan bir oyun kurucu yerine bernard mensah gibi driblingle top taşıyan biri olacak. bu noktada, elneny gibi oynaması için oğuzhan özyakup'la başlanacağını düşünüyorum, ama bu da iki şeye sebep olacak:

  1) oğuzhan'ın defans önünde tek oynaması intihar olacağı için, mecbur bu kişi atiba olacak, ve beşiktaş atiba'nın hücum temposundan mahrum kalacak. oğuzhan ise bir tık önde oynayacak ancak rakip sahada istenen tempoda oynayamayacağı için kendisini geriye atıp top alarak geniş pas açıları yakalamaya çalışacak.

  2) bu da mensah gibi önünde geniş alan isteyen bir elemanın öne atılmasına, yani alanının daralmasına sebep olacak. mensah atik, ama kıvrak değil, o yüzden ceza sahasına yakın top alabilecek biri değil. bu durum bence onun gerçek verimini düşürecek.

  tam da bu sebeple, yani ikinci maddeyi engellemek için umut veya larin gibi teknikten ziyade fizikle oynayan, top kaybetmemesi için yanına hemen koşulması gereken santrforlardan biriyle çıkılacağını düşünüyorum. mensah geriden koşup destek atmak için ideal; toplu olmasa da en azından topsuz alanda istediği geniş alanları anca böyle bulabilir. ancak bu beşiktaş'ı, ön bölgeye uzun top atmaları gerekeceği için alıştığımız oyundan bir nebze uzaklaştıracak. yani beşiktaş belki de savunma çizgisini daha geride tutacağı, rakip sahada fazla topla oynamadan daha direkt hücumlar deneyecek olabilir. sol kanatta, n'sakala çizgide git-gel yapacağı için ayağı top yapabilen n'koudou'nun oynayacağı belli gibi. o yüzden sağ kanatta tyler boyd gibi geniş alanda oynayan biriyle başlanabilir (sağ bekte lens oynarsa).

  3) yok, oğuzhan değil de necip uysal oynarsa elbette direnç artar, ancak topu kullanma konusu çoğunlukla mensah'a kalacağı için bu sefer forvete destek atma işi sadece boyd'a kalır, ayağındaki topu kullanma becerisi düşük umut (veya larin) ve boyd gibi elemanlar ilerde iki başlarına top mop tutamaz, arkadaşları daha gelemeden paok o topların çoğunu kapar ve bjk kendi sahasına hapsolur (mesela ilerde ljajic veya boateng vs olsaydı belki o zaman necip seçeneği daha makul görünebilirdi). umut (larin) ile boyd aynı zamanda kontralarda / rakibi terste yakaladığında ceza kesecek teknik, tempo ve kalitede adamlar pek değiller.

  bunları söylüyorum da; paok kolay kolay kendi sahasında eksik yakalanan bir takım değil, geçişlerde gedik vermemek en büyük amaçlarıymış gibi oynuyorlar. hücum ederken sahaya enine-dikine geniş yayıldıkları, savunma anında ise çabucak çoğaldıkları için beşiktaş bu alanları bulabilir mi emin olamıyorum. beni umutlandıran şey, orta göbekte bence en iyi elemanları olan douglas augusto ve josip misic'in sakatlıklarının olması. yerlerine oynayacak olan mauricio, anderson esiti veya el kaddouri gibi elemanlar da gayet iyiler ancak hepsinin olumlu-olumsuz tarafları var; douglas ve misic kadar "komple" değiller:

  mauricio nispeten dengeli bir boxtobox, sahada geniş yer kaplıyor, hücum katkısı iyi, akıllı bir oyuncu ancak kora kor oynayan, ezen basan biri değil. anderson esiti tipik defansif orta saha, güçlü fizikli, kalıplı, ancak oyun kurulumunda yer almayı sevse de tekniği çok iyi olmadığı için baskı altına alındığında etkisini yitirebiliyor. omar el kaddouri ise hücum agresifliği daha yüksek, ileri daha çok çıkan biri. bu maç özelinde düşünürsek, tek maç üzerinden oynanacağı için bence ferreira, mauricio'nun yanında ilk etapta esiti ile oynamak isteyecektir.

  paok ayağa oyun kurmak isteyen, ama baskıyı görünce de hemen uzun atan bir takım, zaten geniş yayılmalarının bir sebebi de bu. paslaşarak yaklaşabildiklerinde genellikle topu hemen diego biseswar'a aktarıyorlar ve onun ayaklarına bakan bir hale bürünüyorlar. biseswar teknik-hız dengesi iyi, tehlikeli bölgelerde topla buluşmasını ve dar alana girip kilit işler yapmasını beceriyor, ama tanıdık bir isim, çapını biliyoruz. topu ayağına aldığında eğer kaleyi görüyorsa, takımın geriden destek vermesini, rakip karşısında çoğalmasını beklemeden oynuyor. beşiktaş paok'u alternatif yollara itmek yerine biseswar üzerinden oynamasına müsade edip son kertede engellemeye çalışırsa bence şansı daha çok artar. çünkü paok, biseswar'ın kitlendiği/olmadığı anlarda daha kalabalık gelmeye başlıyor; bekleri öne çıkarıyor, göbekten hem el kaddouri içeri giriyor, hem de mauricio uzaktan yokluyor, santrfor akpom ortalığı karıştırıyor... bence daha tehlikeli oluyorlar (nitekim gol yediklerinde de bu oyuna geçip baskıya başlıyorlar). o yüzden bırakınız biseswar üzerinden oynamaya çalışsınlar.

  bunu biraz da paok'un öyle aman aman kontratak yapan bir takım olmamasına güvenerek söylüyorum tabii. yoksa beşiktaş geçen sezonki pas oyunuyla maça çıkacak olursa biseswar, tzolis gibi elemanlara iki tane uzun top atmaları, veya akpom'a oynamaları yetecekti. ama önceki paragraflarda bahsettiğim gibi beşiktaş'tan daha hızlı ve direkt bir oyun beklediğim için geride eskisi kadar eksik yakalanmayacaklarını düşünüyorum.

  ancak paok genellikle önde pres yapan bir takım değil, eğer beşiktaş direkt bir oyun oynamak isterse, paok bunu anladığı an gömülecek ve bjk'yi pas oyununa mecbur bırakacaktır. işte bu anlarda beşiktaş'ın bu tuzağa düşmemesi gerekiyor çünkü 3 stoperin 3'ü de güçlü elemanlar; beşiktaş'ı bir yerde durdurmayı başarırlar (hele ki bjk'de şu an baba bir forvet yokken). zaten bu tur tek maç üzerinden oynanacağı için detaylar çok önemli olacak, en ufak bir hata her şeye mal olabilir. o yüzden tüm bunlar bir araya geldiğinde, ikinci bölgede sıkışıp kalan bir oyun da izleyebiliriz.

  eğer dediğim gibi olur ve oyun sıkışırsa, paok'un en zayıf karnı olan sağ bek - sağ stoper arasına atılacak uzun toplar beşiktaş'ın cepte tutması gereken bir hamle olabilir (hele ki sağ bekte leo matos yerine kısa boylu ve hep öne çıktığı için ilerde yakalanabilen rodrigo, sağ stoperde ise son dönemde daha çok forma şansı bulan mihaj oynarsa şukela olur). ancak bu bölge georges-kevin n'koudou gibi topu ayağına isteyen, fabrice n'sakala gibi hücum becerisi vasat oyuncularla ne kadar deşilebilir soru işareti. bu noktada devreye belki de tyler boyd girip sağdan çarpraz koşularla (mesela visca'nın başakşehir'de yaptığı gibi) şok girişler yapabilir.

  bu arada paok'un stoch'la daha yeni yollarını ayırdığını da unutmayalım :)

  ne olursa olsun bu tur geçilmeli, türk futbolunun kazanacağı her puan önümüzdeki yıllarda değişmesi muhtemel formattaki yerimizi yukarı çıkaracak/aşağı düşmesini engelleyecek. inşallah her şey beşiktaş'tan yana gelişir ve turu geçer.

  edit: 11'ler belli olmuş: link
 • çok zor maç olacak. büyük ihtimal ilk yarıyı dengeli bir şekilde oynayacağız. sergen hocadan sezdiğim orta sahada necip ve atiba ile başlayacağız. kontra atak deneyeceğiz ilk yarı. nkondu en önemli silahımız olacak. futbol şansı yanımızda olsun.
 • bir gs’li olarak bjk’a basarilar diledigim mac.
 • t: sergen yalçın’ın kalfalık maçı.
 • beşiktaş maçı alamazsa sorumluları olay unutulana kadar küçük bi dünya turuna çıkmalı.

  not: gs.
 • valla dedikleri kadar delikanlılarsa bu maçı kazanırlar. ha olmadı rövanş maçında kazanıp elerler.

  bunlar olmaz ise beşiktaş gözümde 1 kademe daha düşer.

  not: alexspor
 • tsi saat 21.00’da başlayacak.
  kanal d’den yayınlanacak.

  görsel
  sıralamada 11’e düşmüş durumdayız. ülke puanının çok önemli olduğu şu günlerde sadece beşiktaş için değil ülkemiz için de ölüm kalım meselesi.

  düzeltme: imla
 • maçın daha tek maç olduğunu bilmeden yorum yapanları gösteren maç. aynen rövanşta senin gözünde düşmesin diye kazanır bjk.

  tanım: 21:00'da başlayacak ve kanal d'den yayınlanacak maç.
 • çok rahat olmasada kazanıp döneceğimiz maçtır.
1033 entry daha