şükela:  tümü | bugün
  • ali sami yen stadı'nda oynanan bu maç bendenizin kişisel tarihçesinde gidilen ilk futbol maçı olmasa da babayla gidilen ilk -ve tek- futbol maçıdır.
    kendimi bildim bileli fener'liydim ve ilk gittiğim futbol maçı, babamın koyu fener'li bir arkadaşıyla birlikte henüz 9 yaşımdayken gittiğim 24 ekim 1981 fenerbahçe eskişehirspor maçıydı. o sezondan sonraki sezonda (1982-83) fenerbahçe benim hatırladığım ilk şampiyonluğunu kazanarak beni mutlu etmişti. 83-84 sezonunda ise şampiyonun kadrosuna "küçük dev adam" ilyas tüfekçi katılmıştı. ilyas'lı fenerbahçe'yi izlemeyi çok istiyordum, babamı beni maça götürmeye razı etmem de pek zor olmamıştı (zira çok fazla şey için ısrar eden bir çocuk değildim). sarıyer'de ise frikiklerinden korktuğumuz sead çelebiç ile çalım ve driblinglerinden korktuğumuz genç yıldızları rıdvan dilmen vardı.

kapalı tribünde, ilk yarıda fener'in savunduğu yarı sahanın ortalarında güzel bir yerde izliyorduk maçı ve henüz ilk dakikalar müjdat yetkiner'in ceza sahasının dışından sert bir vuruşla doksana yolladığı topla 1-0 öne geçmiştik. keyfim gıcırdı. ilyas'ın çalımlarını izliyor, "rıdvan'la çelebiç haydi kurtarsın siziieee" diye bağırıyordum. fakat çok geçmeden hemen önümüzdeki bölgede sarıyer'in hafif sol çaprazdan kazandığı frikiği çelebiç usta işi bir vuruşla kullanıp skoru eşitlemişti. devre bitmeden önce de bu kez rıdvan penaltıdan attığı golle durumu bir anda 2-1 yapıverdi. başka da gol olmadı, ilyas fener'i kurtaramamış, çelebiç ve rıdvan sarıyer'i galibiyete taşımıştı.

o sezon fenerbahçe yine de şampiyonluğu son haftalara kadar kovalayacak, son haftalarda istanbul'da trabzon'a karşı son dakikalarda net bir ofsayttan yenen golle yenilmek suretiyle şampiyonluğu rakibine kaptıracaktı. ilyas tüfekçi, fener'de şampiyonluk yaşamak için bir sonraki sezonu bekleyecek, todor veselinoviç yönetiminde kazanılan 65 gollü şampiyonlukta (o zaman için rekor gol sayısı) başrolü alacaktı. rıdvan dilmen'in fenerbahçe'ye gelmesi için ise 4 sene daha bekleyecektik.
  • hesaplama yapna kardeşim.ben hesapladım buyur endoplazmikretikulum yazar abimiz 44 yaşında.

edit: yaş düzeltildi. matematiğim hiç iyi olmadı!