şükela:  tümü | bugün
 • an itibariyle yapılmasına karar verilmiştir. haber

  ikinci dünya savaşı öncesi birçok ülkenin karışık durumdan istifade ettiği gibi anlaşılan kürtler de ortadoğu'daki mevcut karışık durumdan faydalanıp aradan bağımsızlık koparmak istiyor. bölgesel kürt yönetimiyle müttefikliğe varan ilişkilerini göz önünde bulundurduğumuzda türkiye'nin ne tepki vereceği merak konusu.
 • karsi cikan kuresel bi guc yoktur. barzani kac ay onceden soylemisti referandumu ve sadece turkiye ile bagdat karsi cikmisti. yine en fazla turkiye bikac aciklama yapar bi sey olmaz ve buyuk ihtimal bagimsizliklarini alirlar.

  sonrasinda cogu ulke bunu taniyacaktir.
 • nur topu gibi israil jandarması herkese hayırlı olsun. başbuğ tayyip bir adayı da bunların emrine versin bari hediye olarak. malum seviyor ada filan bağışlamayı. kürt yunan türk kardeştir ayrım yapan kalleştir.
 • musul ve şengal üzerinden bir beklenti vardı ve sanırım o olmayacak.
  kuzey musul ve bir kısım doğu musul kaldı kürdistan bölgesinde ( köy ve kasaba tarzında)
  şengal, pkk ve şialar arasında bölüşülecek.
  ama kerkük gibi büyük bir kazanım söz konusu kürdistan bölgesi için.
  ve sonuçta son 2 yılda topraklarını ve hüküm alanını iki katına çıkaran bir durum oluştu kürdistan için.
  telafer, tuzhurmatu ve şengal bölgeleri ise hala muaallak.
  ( hemrin dağına ulaşıldı ve kürt milliyetçileri durumdan memnun)

  bölgede tek karşı çıkan ülke iran o da kendi derdine dalacak bu saatten sonra.
  türkiye kabul etmez falan kelimelerini geçiniz lütfen. .
  türkiye'nin mevcut olarak ortadoğu'da hem söz hakkı kısıtlı hemde ırak kürdistan bölgesinin bağımsızlığına sıcak.

  muhtelemen seneye suriye'deki rojava bölgesi de özerk olur ve kürdistan ile türkiye ile ortak ticari pazarı kurulur.
  yani özet olarak : ekonomik olarak barzani bölgesi, pyd bölgesi ve türkiye iletişim ve ticaret içine girecek 2 yıla.
  hemde öyle böyle olmayacak şekilde.
  ikisi de ham pazar ve akp bu fırsatı kaçırmaz.

  edit.
 • böyle bir karar alındıysa "hayır" çıkma ihtimali yoktur zaten. ırak yanlış politikaları olan bir diktatör tarafından yönetilmiş ve bu yanlış politikalar sonucu ülkesi işgale uğramış bir kaç bölgeye bölünmüş ve nitekim kopmalar başlamıştır.

  diğer diktatörler aynısını yapmadan "ibret" alması gereken bir halkız. bu kürdistan dedikleri zırvalık 4 parçadan oluşuyor ve ne hikmetse 2 parçasında (suriye ve ırak) art arda sorunlar yaşandı. ve bu 4 parçadan diğer ikisi iran ve türkiye. yani suriye olayları bittiğinde bir gün sıra bize de gelecek.

  hem türk hem kürt tüm vatandaşların acılı bir dönem yaşamamak için ayağı denk alması gereken bir dönemdeyiz. bu güzel barışı bozmayın derim. çünkü burası türkiye (bu artistliği yapmaya da karşıyım ama) burada umut her zaman vardır. tam bitti derken bir mustafa çıkar kurtarır tüm ülkeyi. acı çektiğimizle kalırız. barışın değerini bilin. terörü barış diye yutturmaya çalışanlara itibar etmeyin.
 • her zaman söylüyorum, mevcut durumda türkiye'nin ırak ve suriye topraklarında bir kürdistan kurulmasını desteklemesi gerekiyor.

  politika basit, çıkıp kürtlerin devlet kurma hakkına saygı duyuyoruz ve bunu sonuna kadar destekliyoruz fakat türkiye'nin bölünmez bütünlüğü tehlikeye girerse buna da en sert tepkiyi veririz diyeceksin.

  meali, bana karışma ne yaparsan yap. ben desteklerim.

  bu sayede hem pkk terörünün yurt dışında rasyonel görülen tüm sebeplerini ortadan kaldırıp eline sağlam bir koz alacaksın hem de yapıcı bir devlet olarak görüleceksin. ülkendeki kürtlerle barışacaksın.

  politika böyle yapılır. çıkarlarına göre pragmatist kararlar alırsın. mevcut yönetimin böyle bir kararı verebilecek gücü de var ama başkanlık seçimleri arifesinde yapmayacaklardır.
 • (bkz: bir kırmızı çizgi vardı ne oldu ona)

  "güneyimizde bağımsız bir kürt devletine izin vermeyiz" diyen asrın lideri bakalım bu bölümde nasıl kandırılacak. işin acı tarafı daha önce bu işin (büyük ortadoğu projesi) eş başkanı olduğunu ağzıyla söylemişken.

  sonun birkaç öncesi duraklarındandır.
 • akp'nin destekleyeceği referandumdur. ortadoğu'da kürtlerin abd'ci ve barzani'ci çizgisi zaten türkiye tarafından uzun yıllardır pkk vb. seküler kürt hareketlerine karşı desteklenmektedir.

  fakat işin bir de şöyle bir krizi vardır; ypg ve pyd'nin hem maddi olarak hem de uluslararası siyaset arenasında bir erk olarak yükselişi ortadoğu'da ana akım kürtçü çizgiyi barzani'nin hakimiyetinden her geçen gün biraz daha koparmaktadır. dolayısıyla barzani-türkiye dostluğu bir kaybedenler kulubü'nden ibaret olabilir.